Top hledané
Výsledky (0)
Nejhlasitější Putinův kritik byl odsouzen k desítkám let v krutých podmínkách ruského vězení.

Jsem odsouzen do konce mého života, nebo do konce života tohoto režimu: Navalnyj dostal dalších 19 let vězení

Radim Červenka
07. srpna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Alexej Navalnyj

Alexej Navalnyj si vyslechl další rozsudek za extrémismus. Dlouhý trest by si podle žalobce měl navíc odsedět v nejpřísnějším ruském vězení. Kritici považují samotný soud za loutkový proces a přirovnávají tresty pro kritiky režimu Vladimira Putina a války na Ukrajině k politickým čistkám z dob Sovětského svazu a diktátorské vlády Josefa Stalina.

Proces s Navalným
Navalnyj se zdraví se svým obhájcem Danielem Cholodným
Protesty proti věznění Alexeje Navalného
Alexej Navalnyj

Dlouhodobý lídr opozice vůči režimu ruského prezidenta Vladimíra Putina si vyslechl rozsudek k dalším téměř dvěma desetiletím za mřížemi. Aktuálně je Alexej Navalnyj ve výkonu předchozích trestů. Uvězněn byl po návratu z Německa v roce 2021, kde se léčil po-té, co byl otráven. Kreml odmítl účast na pokusu o vraždu svého kritika a zároveň uvedl, že nevidí důvod k vyšetřování tohoto činu.

Následně byl odsouzen téměř k tříletému trestu za porušení podmínky a záhy přibyl rozsudek k dalšímu devítiletému trestu za podvodnou činnost. Aktuální soudní verdikt byl zdůvodněn obviněním z extrémismu.

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Rozsudek není pro mě, ale pro Vás

"19 let ve věznici s maximální ostrahou. Na množství let nezáleží. Rozumím tomu jednoznačně, jako řada dalších politických vězňů, sedím na doživotí. Život je zde měřen délkou mého života nebo délkou života tohoto režimu. Rozsudek není určen pro mě. Je určen pro Vás, Vy, ne já, jste zastrašování, aby byla potlačena vaše vůle vzdorovat. Jste nuceni se vzdát vašeho Ruska bez boje před gangem zrádců, zlodějů a banditů, kteří si uzurpovali moc. Putin nesmí dosáhnout cíle. Neztrácejte vůli vzdorovat,"

uvedl k rozsudku sám Alexej Navalnyj na svém mezinárodním twitterovém účtu. 

Znepokojení mezi podporovateli Navalného vzbudil i návrh žalobce o umístění do nejtvrdšího žaláře, jak zmiňuje odsouzený v uvedeném komentáři. Díky sociálním sítím se svět už v minulosti dozvěděl o těžkých podmínkách vězení, v němž je Navalnyj držen. V trestanecké kolonii nedostává léky a je mu podle jeho právníka odpíráno i jídlo. Často je mu nařizována i samotka.

Ve věznici s nejpřísnější ostrahou by mohl na samotce pobývat i rok s nárokem na jedinou delší návštěvu. Nebezpečí by mu hrozilo i od spoluvězňů, protože v těchto zařízeních se vyskytují zejména recidivisté, kteří unikli trestu smrti díky jeho zrušení. Podle ruského právníka Jevgenije Smirnova by šlo o prvního politického vězně umístěného do věznice s takto těžkými podmínkami.

Stalinistické soudy v Rusku

Kritici označují rozsudek za "stalinistický" a samotný proces za loutkový, podobně jako během éry politických procesů vedených komunistickým režimem vládnoucím v bývalém Sovětském svazu.

"Celá soudní síň sama vypadala stejně chatrně, prefabrikovaně a pomíjivě jako obvinění proti němu," 

uvedl mezinárodní zpravodaj CNN Nick Robertson ve vysílání americké televize k záběrům z procesu, kdy je možné vidět jen pohled jedné kamery na Navalného a jeho obhájce. Sám obviněný během procesu vypadal uvolněně.

Obdobný politický proces se odehrál na konci července s dalším kritikem Kremlu a ruské invaze na Ukrajinu Vladimírem Kara-Murzou. Bylo odmítnuto jeho odvolání proti trestu 25 let ve východoruském "gulagu" za zradu a podávání falešných informací ohledně války na Ukrajině. Kara-Murza rovněž přirovnal rozsudek k politickým procesům během režimu Josefa Stalina v 30. letech.

Zdroje: politico.com, reuters.com, twitter.com, irozhlas.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze