Top hledané
Výsledky (0)
Kdo je nejvíce vydělávajícím nebožtíkem?

Jsou po smrti, přesto vydělávají neskutečné částky. Tyto celebrity mají obrovské příjmy i po smrti. Kdo jim kraluje?

Kristina Valachyová
10. června 2022
+ Přidat na Seznam.cz
6 minut
Elizabeth Taylor a Michael Jackson

Přemýšleli jste někdy nad tím, zda celebrity, které zemřely, nadále vydělávají peníze? Vězte, že odpověď zní ano. Odkaz, který zde zanechali hudebníci, karikaturisté, spisovatelé a sportovní hvězdy, pokračuje v generování příjmů i po jejich smrti. Tyto peníze jdou obvykle jejich rodinám.

Magazín Forbes pravidelně zveřejňuje žebříček nejvíce vydělávajících lidí světa. Jeho součástí jsou i zesnulé hvězdy, které si i přesto, že již odpočívají v pokoji, připisují na konta statisíce dolarů.

Nejvíce vydělávajícím nebožtíkem je Roald Dahl (12 miliard korun)

Na vrchol se dostal Roald Dahl (+74), který tak konečně našel svou zlatou vstupenku. Tvůrce díla Charlie a továrna na čokoládu dosáhl během svého života mnoha úspěchů – napsal 43 knih, které byly zpracovány do 16 celovečerních filmů – ale až dekády po jeho smrti se jeho bohatství vyšplhalo do závratných výšin.

Otevřít v galerii (6)
Roald Dahl je nejvíce vydělávajícím nebožtíkem roku 2021
Roald Dahl je nejvíce vydělávajícím nebožtíkem roku 2021Zdroj: By Hans van Dijk for Anefo/Creative Commons,CC BY-SA 3.0, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha
Prodej luxusního penthousu 4+kk 260 m², Praha, Praha 3

V září 2021, 31 let poté, co Dahl zemřel ve věku 74 let na rakovinu, odkoupil Netflix od společnosti Roald Dahl Story Company licenci k autorským právům za částku 16 miliard korun. 

Streamovací gigant plánuje zhmotnit Dahlův svět nejen ve filmech a divadelních představeních, ale má v plánu vydávat i videohry inspirované Dahlovými příběhy, vyrábět sběratelské předměty, atd. V prosinci 2022 by měl spatřit světlo světa remake Matildy a v roce 2023 uvede Warner Bros prequel k filmu Charlie a továrně na čokoládu, ve kterém si Willyho Wonku zahraje Timothée Chalamet.

Prodej vyšvihl tohoto autora dětských knih na čelní místo v seznamu nejlépe placených celebrit časopisu Forbes za rok 2021 s výdělkem 12 miliard korun. Sesadil tak z první příčky Michaela Jacksona, který byl lídrem žebříčku už 8 let po sobě.

Letošní žebříček nejlépe posmrtně vydělávajících osobností zahrnuje příjmy před zdaněním z prodejů, streamů, licenčních smluv a jiných zdrojů mezi 30. říjnem 2020 a 30. říjnem 2021, jakož i akvizice nemovitostí uskutečněné nebo oznámené v tomto období.

 

Prince (3 miliardy korun)

Otevřít v galerii (6)
Prince
PrinceZdroj: Profimedia

Prince (+57), jemuž se stalo osudným předávkování léky, se letos umístil na druhém místě s výdělkem 3 miliardy korun díky smlouvě, kterou uzavřeli jeho sourozenci s hudebním vydavatelstvím. Prodali odhadem 43 % jeho portfolia, které zahrnuje hity jako „When Doves Cry“ a „Little Red Corvette“.

Tento popový velikán ve své písni „Cream“ zpíval:

„Proč bys měl dál čekat? / Využij příležitosti, / to tě jen posílí.“

Tři z jeho dědiců si jeho radu evidentně vzali k srdci a prodali své podíly v částce odhadované na 2,5 miliardy korun, čímž se Prince vyšvihl z loňské desáté příčky na druhou.

 

Michael Jackson (1,7 miliardy korun)

Otevřít v galerii (6)
Michael Jackson
Michael JacksonZdroj: Profimedia

Michael Jackson, který figuroval v čele seznamu osm let po sobě od roku 2013 do roku 2020, se umístil na 3. místě s 1,7 miliardami korun díky prodeji části katalogu klasických popových skladeb, k nimž ještě za svého života vlastnil autorská práva. Jeho vlastní hity jako „Billy Jean“, „Beat It“ či „Rock With You“ nasbíraly 1,3 miliardy streamování. Jacksonovy děti patří k nejbohatším dědicům planety.

 

Charles Schulz (920 milionů korun)

Kdo by neznal postavičku Snoopyho. Jeho autor Charles Schulz (+77), karikaturista a tvůrce komiksových stripů Peanuts, se s výdělkem 920 milionů korun zařadil na čtvrté místo mezi zesnulými boháči. Část zisků pochází ze smlouvy s Apple TV+.

 

Dr. Seuss (806 milionů korun)

Otevřít v galerii (6)
Dr.Seuss
Dr.Seuss Zdroj: Profimedia
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 Štěrboholy –
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 Štěrboholy –, Praha 10

V roce 2021 se v USA prodalo téměř 7 milionů výtisků knih Theodora Seusse Geisela (+87), známějšího pod jménem Dr. Seuss – navzdory polemice o rasistických vyobrazeních v některých z jeho raných děl. Znamená to nárůst oproti 138 milionům korun za rok 2020. Nadále také profituje z jednání o prodeji práv Hollywoodu, která vedla jeho manželka až do své smrti v roce 2018. Prezidentka společnosti Dr. Seuss Enterprises Susan Brandt uzavřela s Netflixem smlouvu na natočení velkorozpočtového animovaného seriálu Green Eggs and Ham (Zelená vajíčka a šunka).

 

Bing Crosby (760 milionů korun)

Hvězda filmu Holiday Inn, zpěvák a herec Bing Crosby (+75), proslavený svým barytonem, je v žebříčku nováčkem. Vděčí za to prodeji podílu na tantiémách za jeho nahrávky, obsahující více než 1600 skladeb, ale i příjmům ze jména a podobizny v hodnotě asi 690 milionů korun. Jeho píseň White Christmas streamovali Američané během roku 2020 zhruba 87 milionkrát.

 

Elvis Presley (690 milionů korun)

Elvis Presley (+42) zemřel na srdeční infarkt. Nevydělává však jen díky své nesmrtelné hudbě. Jeho impérium, Graceland – sídlo, které Elvis kdysi vlastnil – se zotavuje z pandemie a čísla z jeho návštěvnosti vzrůstají. Získává také nová partnerství, včetně kanálu The Elvis Presley Channel společnosti Cinedigm. Ten slibuje archivní obsah nebo koncerty. Postavu Elvise můžete najít i v animovaném seriálu s názvem Agent King na Netflixu. V něm Elvis zkoumá alternativní historii, ve které předstíral smrt, aby v rámci vládního programu mohl bojovat se zločinem.

 

Arnold Palmer (622 milionů korun)

Na srdeční vadu zemřela také americká golfová legenda Arnold Palmer (+87). Smlouva, kterou uzavřel se společností Arizona Beverages, mu vynesla miliony a nárůst tržeb se odhaduje o 15 procent.

 

Gerry Goffin (530 milionů korun)

Textař Gerry Goffin (+75) napsal během svého života spolu se svou manželkou - zpěvačkou a skladatelkou Carole King - více než 50 hitů, které se umístily v Top 40. Nahráli je interpreti jako The Shirelles, The Drifters, Bobby Vee a Steve Lawrence. Postupně se mu dařilo čím dál lépe. V 80. a 90. letech produkoval skladbu „Savin' All My Love for You“, která udělala z Whitney Houston hvězdu první kategorie a vydal album Back Room Blood, na kterém spolupracoval s Bobem Dylanem a Barrym Goldbergem. Společnost Primary Wave koupila podíl na jeho portfoliu za zhruba 461 milionů korun.

 

Bob Marley (370 milionů korun)

Otevřít v galerii (6)
Bob Marley
Bob Marley Zdroj: Profimedia

Jméno hudebníka Boba Marleyho (+36) nesou sluchátka, reproduktory, gramofony, oblečení, i zapalovače. Díky exkluzivní smlouvě se společností Silo Wellness Inc. se jeho značka rozrostla i do oblasti psychedelik s cílem vybudovat produktovou řadu houbových extraktů s názvem Marley One. Fanoušci nadále milují jeho skladby jako „Is This Love“ nebo „Jamming“. Jeho skladby dosahují každoročně jen v USA miliardových streamů.

 

Podívejme se ale i na tuzemské celebrity, které už sice nežijí, ale stále vydělávají. Přední místo mezi umělci, kteří i po své smrti generují miliony, patří bezesporu Karlu Gottovi (+80). Karel Gott se rozhodně narodil pod šťastnou hvězdou. Jeho tvorbu si zamilovalo několik národů, byl dlouhá léta neustále na špici, obklopen krásnými ženami, ale i dokonalou rodinou. Kdo by byl kdysi řekl, že se z útlého mladíčka, vyučeného elektrikáře, stane hvězda, jaká v Československu nebude mít obdoby.

Otevřít v galerii (6)
Karel Gott
Karel GottZdroj: Profimedia

Přestože několikanásobný Zlatý slavík už není mezi námi, jeho jméno je stále obrovským magnetem na peníze.

Vdova Ivana s dětmi je zajištěna do konce života. Díky prodeji CD, knížek, upomínkových předmětů a především díky hranosti mistrových legendárních hitů v rádiích si Ivana přilepší bez jakékoli úsilí o více než 10 milionů korun, což je sice částka před zdaněním, přesto velmi slušná. Takovým výdělkem se nemohou pochlubit ani mnohé žijící legendy popové hudby. Maestro vydělával na své popularitě v Česku, na Slovensku, v Polsku, Rusku a německy mluvících zemích.

„Je to z prodeje alb a za hraní písní v rozhlase nebo televizních pořadech. V některých případech šlo také o tantiémy za reprízované pořady, za které měl pan Gott garantovanou odměnu ve smlouvě,“

řekl pro deník Blesk nejmenovaný zdroj z nezávislé společnosti výkonných umělců – Intergramu.

Maestro byl i autorem několika písní, takže příjmy inkasoval i od Ochranného svazu autorského. Jedná se o asi 3,7 milionu korun před zdaněním.

A to jsme nezmínili životopisný dokument Karel, který běžel v kinech. I ten možná vynesl nějaký ten milion korun.

Takže pokud jste se domnívali, že smrtí všechno končí, není tomu úplně tak! Důkazem jsou celebrity, které vydělávají i na onom světě nemalé peníze.

 

Zdroj: Cas, Pluska, Forbes, Manmagazin, Topky, The Guardian, Blesk, Manofmany, Newsweek, vlastní dotazování

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze