Top hledané
Výsledky (0)
Julia Navalná po smrti manžela vyzvala všechny svobodomyslné Rusy, aby se nenechali zastrašit.

Julia Navalná: Žena, která se nikdy nebála, se může stát novým lídrem opozice kremelského režimu

Radim Červenka
23. února 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Julia Navalná

Vdova po ruském opozičním vůdci Julia Navalná se může stát následovnicí v boji proti Putinovu režimu v Rusku. Otázky o tom, jestli převezme štafetu po svém muži se objevují už od dob, kdy byl Navalnyj v kómatu po otravě Novičokem. Navalná tehdy vystoupila ze stínu svého manžela a prokázala, že dokáže být stejně charismatickou osobností. Často bývá také přirovnávána k Bělorusce Světlaně Tichonovské, která musela utéct z Běloruska do Litvy, před represemi Lukašenkova režimu.

Ačkoliv se absolventka ekonomie na Plechanovově univerzitě setkala s Alexejem Navalným už v roce 1998, světově známou se stala v roce 2020. Tehdy totiž svému muži zachránila život, o který usiloval ruský kremelský režim. Navalnyj totiž ležel v kómatu po otravě nervovým plynem sovětské výroby známým pod pojmem Novičok.

Dlouholetý lídr opozice režimu prezidenta Vladimira Putina se nacházel na hranici života a smrti. V Ruské nemocnici mu nedokázali pomoci, jeho jedinou nadějí byl převoz do zahraničí. Ruské úřady však jeho transport zakázaly.  Julia Navalná však napsala dopis přímo k rukám prezidenta Putina a následně byl převoz povolen. Nikdo nepochybuje o tom, že kdyby tak neučinila, Navalnyj by otravu Novičokem nepřežil.

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Já se nebojím a vy se také nebojte

Právě s touto událostí se spojuje přerod Julie Navalné. Z manželky v ústraní světově známého protirežimního bojovníka se stala sama aktivní figurou politického života. Mířily na ní reflektory zahraničních médií a možná i proto tehdy Kreml svolil k přesunu Navalného. Ačkoliv se k pokusu o jeho vraždu z pochopitelných důvodů oficiálně nikdy nepřiznal, není pochyb o tom, kdo o Navalného život usiloval.

Jenže v roce 2020 si ještě nikdo nedokázal představit obrovskou invazi Ruska na Ukrajinu a dva roky těžkých bojů bez vítěze už vůbec ne. Stejně tak bylo daleko k současnému nepřátelství zemí EU a NATO s Ruskem a jen málokdo by předpovídal, že evropské země budou financovat účinnou, ale vyčerpávající obranou válku Ukrajiny. Doba se změnila a ruský režim se svého nejhlasitějšího kritika zbavil, aniž by se poškození mezinárodní reputace jakkoliv obával.

Přestože není jasné, jestli byl v trestanecké kolonii na Sibiři Navalnyj otráven Novičokem, jak tvrdí jeho manželka a členové jeho rodiny, není pochyb o tom, že osmačtyřicetiletý Navalnyj by mimo kruté podmínky výkonu trestu, kde mu mj. byla odpírána lékařská péče, nezkolaboval během procházky v třicetistupňových mrazech a náhle nezemřel.

Svůj život ohrozil ruský opozičník vědomě. Výmluvná byla scéna, kdy se s Julii vrátili po uzdravení z Něměcka. Na moskevském letišti Šeremetěvo se po přistání s manželkou naposledy objal a již ho čekaly jen soudy a ruské věznice. 

"Alexej se nebojí a já se také nebojím, Vyzývám i Vás všechny, aby jste se nebáli,"

sdělila emotivně Julia Navalná zahraničním médiím v kontextu zatčení svého manžela. 

Lídrem opozice ve světě stalinistických represí

Obavy o svůj život vyjádřil Navalnyj na konci loňského roku. Několik týdnů nikdo nevěděl, kde se nachází a po přesunu do sibiřské káznice uvedl Navalnyj, prostřednictvím svých spolupracovníkům, že je rád, že přesun vůbec přežil. Obavy měla nejspíše i Navalná.

Před třemi dny Navalná zveřejnila video, kde vyrovnaně hovoří o smrti svého muže. Bez váhání z ní obvinila Vladimíra Putina, stejně jako v případě, když byl Navalnyj v kómatu, objevily se otázky, jestli Julia Navalná převezme štafetu boje proti Putinově režimu. 

"Všichni jsou v šoku a truchlí. Na jedné straně po lídrovi opozice touží ale, jsou nyní bezradní, po ztrátě Navalného. Pro jeho příznivce je navíc Navalná legitimní následovnicí, protože vždy stála při něm. Byla úžasná a klidná, když mu v roce 2020 zachránila život. Je známo, že Navalnyj se s ní radil, byla jeho nejbližší poradkyní, s jeho prací byla hluboce obeznámena, i když na veřejnosti se tvářila, že stojí stranou jeho činnost. Na druhou stranu jsou lidé zatýkáni za pouhé pokládání květin u pomníků. Ve světě těchto stalinistických represí, jak zde může fungovat nějaká opozice?"

komentovala v podcastu 5:59 roli Navalné ve vztahu k ruské opozici americká novinářka Julie Ioffe.

Stejně jako v roce 2020, tak i dnes si Julia Navalná směrem ke Kremlu nebrala servítky a stejně jako tehdy vyzvala všechny, aby se nebáli. Ona sama se i po ztrátě manžela a otce jejich dvou dětí také nebojí, ani tváří v tvář krutému režimu, který ovládá současné Rusko, a který se neštítí politických vražd svých kritiků, jakými byli kromě Navalného např. Boris Němcov, Alexandr Litviněnko nebo Anna Politkovská.

Zdroje: france24.com, seznamzpravy.cz, lidovky.cz, autorský článek

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze