Top hledané
Výsledky (0)
Slavnostní vyhlášení se v Rudolfinu uskuteční 9. března.

K hlavním favoritům na Českého lva patří snímky Bratři a Úsvit. Podle Ebena událost není žádný vegetarián

Radek Polák
01. března 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Při vyhlašování nominací letošního ročníku bylo veselo

Již 31. vyhlášení nejlepších domácích filmů za uplynulý rok Český lev se blíží. Mezi hlavními aspiranty na úspěch jsou tentokrát filmy Bratři, Úsvit, Bod obnovy, Přišla v noci, Němá tajemství a Tancuj Matyldo. Slavnostní večer bude v pražském Rudolfinu moderovat Marek Eben.

Český lev není žádný vegetarián, možná i proto je tento večer vždycky takové maso. S tím holt musí každý, kdo se na něm podílí, počítat. Budeme k tomu všichni přistupovat se vší zodpovědností a budeme se snažit, aby to bylo jedlé,

popsal za organizátory svým osobitým humorem Marek Eben, jak bude tentokrát galavečer vypadat.

Mnoho detailů nebyla ochotná sdělit ani výkonná ředitelka České filmové a televizní akademie Tereza Rychnovská, když LP-Life popisovala, na co se mohou filmoví fanoušci těšit:

„Můžu prozradit, že s Markem Ebenem pro večer natáčíme video. Na Palachově náměstí běží od 29. února výstava velkoformátových fotografií Lenky Hatašové, kde představujeme snímky tvůrců, kteří byli oceněni Českým lvem loni."

Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 – 178, Praha 10

Ve znamení hereckých hvězd

Po červeném koberci, na kterém se v pražském Rudolfinu projdou hvězdy českého filmového showbyznysu, by neměli chybět Karel Roden, který si nominaci vysloužil za roli nelítostného exekutora Karla ve snímku Tancuj Matyldo či Kryštof Hádek za hlavní postavu amorálního řidiče Standy Pekárka v televizním seriálu Volha. Mezi herečkami bude patřit k těm nejsledovanějším Tatiana Dyková Vilhelmová za roli matky bratrů Mašínů ve filmu Bratři a Jana Plodková za roli Eriky, manželky veterináře postiženého afázií, ve snímku Němá tajemství. Z režisérů se pak největší šance dávají Tomáši Mašínovi, který je nominován hned za dva filmy - Bratři a Němá tajemství.

Otevřít v galerii (3)
V Rudolfinu opět uvidíme řadu známých tváří
V Rudolfinu opět uvidíme řadu známých tváříZdroj: Český lev

Hlavní želízka v ohni

Nejvíce, a to hned patnáct, nominací má již zmiňovaný snímek Bratři. Pojednává o ozbrojeném útěku skupiny bratří Mašínů z Československa do Západního Berlína, k němuž došlo v říjnu roku 1953. Jeden z původních protagonistů celé události, Josef Mašín, si kvůli tomu s režisérem celou dokonce trasu prošel. Autorem scénáře snímku je Marek Epstein.

Dvanáct nominací patří česko-slovenskému koprodukčnímu dramatu Úsvit režiséra Matěje Chlupáčka. Detektivka, v níž hlavní roli ztělesňuje Eliška Křenková, se odehrává v roce 1937 ve slovenském Svitu, kde po vzoru Zlína právě vzniká nové baťovské město. Tajemný příběh si přitom pohrává s takovými tématy, jako jsou intersexualita či hermafroditismus.

Osmi nominacemi se mohou pochlubit filmy Bod obnovy a Přišla v noci. Ten první je laděný v žánru sci-fi. Scénář snímku vypráví o tom, jak vědecký pokrok v Praze zajistí v roce 2041 způsob, díky němuž mohou zavražděné osoby, či oběti nehod oživnout. Tím pádem nechybí ani kriminální zápletka. Komorní film Přišla v noci Jana Vejnara a Tomáše Pavlíčka zase pojednává o mladém páru, který ztělesňují Annette Nesvadbová a Jiří Rendl. Komediální ladění tomu všemu dodává chvíle, kdy se k nim nastěhuje Jirkova matka, kterou hraje Simona Peková. Uvedený film si již letos odnesl uznání od filmových expertů, když uspěl na Cenách české filmové kritiky. Byl vyhlášen Nejlepším filmem roku 2023 a zároveň získal cenu za režii a cenu pro nejlepší herečku.

Po sedmi nominacích mají na letošním Českém lvu snímky Němá tajemství a Tancuj Matyldo. Scénář k filmu Němá tajemství, jenž se věnuje problematice afázie, tedy poruchy řeči způsobené mrtvicí či těžkým úrazem hlavy, napsal Tomáš Mašín spolu s Alicí Nellis. Tancuj Matyldo je pak tragikomickým příběhem o tom, že i v těžkých životních situacích může člověk najít nejen sám sebe. Autory scénáře jsou Nataša a Petr Slavíkovi.

Otevřít v galerii (3)
Před dvěma lety si hned několik cen odnesl film Zátopek
Před dvěma lety si hned několik cen odnesl film ZátopekZdroj: Český lev

Ani tentokrát nebude chybět hudba

O hudební doprovod se stejně jako loni na galavečeru postará skupina skladatele a producenta Jana P. Muchowa The Antagonists. Jejími členy jsou mimo jiné také držitelka Českého lva Jenovéfa Boková  a dále pak zpěvačka Ema Brabcová.

„Hudba Honzy Muchowa a jeho The Antagonists se slavnostním večerem skvěle souzní a podtrhuje jeho atmosféru, a to nejen proto, že jsou někteří z nich držiteli Českého lva,“

uvedla k tomu v tiskové zprávě Tereza Rychnovská.

Hudba tvoří nedílnou součást slavnostních vyhlášení Českých lvů. V minulosti se o to postarali rovněž třeba Tata Bojs či uskupení Hm… .

Slavnostní ceremoniál vyhlášení výsledků, který proběhne už 9. března, odvysílá v přímém přenosu Česká televize. Večer se tak opět stane prestižní přehlídkou hereckých a dalších osobností. Ty budou bezpochyby zvědavé i na to, jaký snímek bude za Česko nominován na ceny americké Akademie filmového umění a věd. Nechme se tedy překvapit, kdo se tentokrát stane tím nejlepším.

Otevřít v galerii (3)
O hudební stránku se postará skupina The Antagonists
O hudební stránku se postará skupina The AntagonistsZdroj: Český lev

 

Zdroje: ČTK, Český lev, vlastní dotazování, autorský článek

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: