Top hledané
Výsledky (0)
Sklo – materiál, který tvůrci nic neodpustí, protože může prasknout při sebemenší chybě. Jak si s ním dokáže mistrovsky poradit osmička předních českých sklářů, můžete až do 28. září obdivovat v pražském Museu Kampa.

Kampa do skla oděná

Jana Vápeníková
07. září 2016
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Václav Cigler, Valoun, počátek 60. let, broušené sklo

Ve skvělém interiéru Sovových mlýnů je nyní k vidění fascinující podívaná: díla osmi umělců na výstavě s názvem 7 + 1 Mistři českého skla.

Objekty Stanislava Libenského, přezdívaného „Piccaso skla“, a Jaroslavy Brychtové, kteří spolu proslavili tzv. safirinové sklo, Reného Roubíčka, Věry Liškové, Jiřího Harcuby, Václava Ciglera a Vladimíra Kopeckého tvoří hodně zajímavou skrumáž: skleněné hlavy, sloupy umístěné do vodní hladiny, třpytivé koulokvádry, realistické tvary i snové objekty, optické klamy, křehkost, barvy, hra se světlem, … 

Do samotné expozice se díky skleněným zábradlím Václava Ciglera tentokrát zapojuje i samotná budova muzea. Jednotliví skláři tady dostali vlastní prostor – může tak vyniknout specifičnost a originalita práce každého z nich. Základ celé výstavy tvoří luxusní exponáty ze sbírky Musea Kampa.

Za oceán a zpět

Expozice připomíná přehlídku české sklářské tvorby z roku 1983 v American Craft Museu v New Yorku (dnešní Museum of Arts and Design). Meda Mládková, mecenáška a obdivovatelka českého umění, zde představila tehdejší českou sklářskou tvorbu. Ona i naši skláři tak podstatným dílem přispěli k obrovskému úspěchu tohoto druhu umění v Americe.

Český skleněný odkaz celému světu

Právě teď si tyto skvělé umělce znovu připomínáme ve stejném složení a zároveň se ke slavné sedmičce přidává ještě jméno osmé: vloni zesnulá Miluše Roubíčková.

Že jde o opravdu zvučná jména, známá daleko za hranicemi Evropy, dokládá třeba skutečnost, že kompletní americkou výstavu Reného Roubíčka z roku 1983 koupil guvernér státu Texas John Connally (ano, ten, který seděl v autě vedle J. F. Kenedyho v době spáchání atentátu). Na dílo manželské dvojice Libenský–Brychtová se odkazují stovky sklářských umělců.

Kde: Museum Kampa, U Sovových mlýnů 2, Praha 1

TIP: Milionové sklo

Umělecká díla jsou skvělou investicí i luxusním doplňkem interiéru i venkovního prostoru. Milujete-li sklo, poohlédněte se po tom „svém“ kousku. Například plastika ze safirinového skla Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové s názvem Siluety města III se před třemi lety na aukci vydražila za 1,3 milionu Kč.

Víte, že…

… safirinové sklo je speciální sklo v barvě mléčné čokolády, které se při prosvícení zabarvuje do modra? Podle intenzity prosvětlení se mění i odstíny modré. 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Museum Kampa
U Sovových mlýnů 2 118 00 Praha 1 Malá Strana
+420 257 286 147