Top hledané
Výsledky (0)
Ne tedy ovšem na talíři, ale ve vašem akváriu. Chov rejnoků u nás není běžný a spíše je to rarita. Toužíte-li však po obohacení svého velkého akvária o opravdu luxusní kousek, tu možnost tady máte.

Kapra na Vánoce, rejnoka po celý rok

Eva Ledecká
29. listopadu 2016
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Potamotrygon Castexi

Máte-li zkušenost s chovem akvarijních ryb a myslíte si, že si troufnete na chov fascinující paryby, čtěte dál. Velké luxusní akvárium s fenomenálním rejnokem bude rozhodně výjimečnou ozdobou každého interiéru.  Na jeho chov se však budete muset pečlivě připravit.
 

Potamotrygon menchcacai - vzácný druh
Potamotrygon Castexi
Potamotrygon Leopoldi Black Diamond

45 minut jízdy od Černého Mostu se nachází odchovna rejnoků sladkovodních. Pokud si však myslíte, že byste si je udělali doma na víně, pravděpodobně byste byli v Čechách a Evropě jediní. Přestože je v Jižní Americe rejnok loven i jako potrava pro místní domorodce, v naší části světa slouží výhradně jako luxusní okrasa akvárií.

Luxusní velká akvária do přepychových interiérů

Přestože chov rejnoků ani jiných větších ryb není nijak jednoduchá věc, v současné době se lidé nebrání pořizování luxusních velkých akvárií, právě naopak. Jedná se o vysoce moderní a ojedinělé obohacení interiérů luxusních residencí. Bohatí lidé z celého světa a známé celebrity jsou ochotni utratit za velká akvária nemalé peníze.
 
Majitelkou luxusního akvária s exotickými rybami je například Madonna nebo Mariah Carey. Americký rapper a hudební producent Kanye West má akvárium o objemu 9,5 hl vody na konci své vany a hráč amerického fotbalu, Chad Ochocinco, dokonce kolem své postele a televize.
Co však obnáší chov takové specifické ryby jakou je například rejnok?
 

Chov rejnoků: luxusní koníček

Za mládě „obyčejného“ rejnoka zaplatíte cca 1 000 Kč, za chovné a dospělé raridní kusy dokonce až několik tisíc eur. Nejen kvůli takto vysoké ceně je potřeba se chovu rejnoků dostatečně věnovat.

Velikost chovaných rejnoků se pohybuje v rozmezí 35 – 60 cm, přičemž se počítá průměr v jeho disku. Avšak velikost některých druhů asijských rejnoků může dosahovat až 300 cm v průměru, což už představuje opravdu luxusní kousek o váze několika set kilogramů.Tyto druhy rejnoků ovšem nejsou určeny pro chov v akváriích. Nejmenší akvárium, které tak menší druhy rejnoků pro svůj život potřebují, musí mít rozměr 200 x 80 x 60 cm a obsah cca 1 000 litrů. Rejnok chovaný v akváriích si rád pochutná na grundlích, škeblích, krájeném rybím mase, žížalách nebo krevetách.
 
Loft s výhledem na Prahu 445m
Loft s výhledem na Prahu 445m, Praha 5

Rejnok: pomerně ostrá paryba

Při manipulaci s rejnokem musíte být obzvlášť obezřetní. Rejnoci mají na ocase kostnaté trny potažené jemnou kůží. Pod kůží je prudký jed, který může způsobit závažné zdravotní potíže. Nejedná se zkrátka o žádnou obyčejnou akvarijní rybku. Zde před vámi mrská ocasem opravdový vodní predátor, který se může dožít až 30 let.
 
Budete-li se chtít dozvědět o chovu rejnoků více, navštivte úspěšného chovatele sladkovodních rejnoků u nás nedaleko Jičína osobně nebo přes kontakty níže.

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Chov rejnoků
Milan Plachý Robousy 103 50601 Jičín Česká republika
+420 602 427 281