Top hledané
Výsledky (0)
1957, rok, který změnil Karlu Gottovi život

Karel Gott oslaví 80. narozeniny! Jak začala jeho kariéra a co nového chystá?

Jana Fikotová
30. dubna 2019
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Karel Gott

Nejvýznamnější český zpěvák Karel Gott se narodil v Plzni 14. 7. 1939 a jeho touha byla stát se malířem. Král české pop music letos oslaví osmdesátku! Jak odstartovala jeho kariéra?

Karel Gott s manželkou
V pohádce Když draka bolí hlava
Karel Gott

První veřejné vystoupení Karla Gotta se odehrálo na amatérské soutěži Volné tribuny. Psal se rok 1957. Do soutěže se přihlásil díky plakátu, který vysel v kantýně ČKD, a to pod jménem Karel Matějíček. Nechtěl totiž, aby se o jeho vystoupení dozvěděli rodiče, kteří si přáli mít z Karla pořádného řemeslníka.

Vyhrál Karel Gott alias Karel Matějíček!

„Zpíval jsem nějaký western. Obohatil jsem tu píseň jódlováním a scatováním, ale navíc jsem ještě napodoboval Ellu Fitzgeraldovou a Armstronga. Přidával jsem grimasy a šamanské pohyby. Cítil jsem na jevišti daleko menší zábrany než dnes. Lidé se nechali strhnout spíš opičkami, jež jsem předváděl, než zpěvem… Rodiče se však o vystoupení dověděli a nebyli nadšení,” přiznal Gott již v minulosti.

Nakonec to ale byla jeho matka, která mu tentýž rok přinesla osudnou přihlášku do soutěže pro mladé zpěváky – Hledáme nové talenty. 

Byt na prodej na Praze 2 - 29 m²
Byt na prodej na Praze 2 - 29 m², Praha 2

U poroty pohořel, ale...

„Končil jsem druhý rok učení v ČKD Stalingrad. Když jsem se dostavil na soutěž, cítil jsem se jako doma, protože mne hudebníci znali jako náruživého posluchače z kavárny Vltava a byli ke mně milí. Nevyhrál jsem. Po soutěži však ke mně přišel Karel Krautgartner s nabídkou, abych s jeho orchestrem ve Vltavě zazpíval. To pro mne znamenalo víc než výhra. Středy ve Vltavě byly vyhrazeny hostujícím zpěvákům a pro mne se staly "mými středami". Celý týden jsem se těšil na středu a cítil, že mi patří celý svět.“

Narozeninové překvapení pro fanoušky

Zpěvák letos oslaví 80. narozeniny. Připravuje knihu a s filmařkou Olgou Špátovou i dokument. Obě díla mají připomenout jeho úspěšnou kariéru v hudebním průmyslu.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze