Top hledané
Výsledky (0)
Karlín míval pověst nevalné čtvrti, kde nebylo radno procházet se venku o samotě po setmění. Ta doba je naštěstí pryč. Nyní Karlín láká na historickou i moderní architekturu, stylové podniky a luxusní bydlení.

Karlín - za významnými stavbami oživlé čtvrti

Eva Ledecká
22. června 2017
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Karlín

Karlín se nachází v městské části Praha 8. Sousedí s Libní a Žižkovem a může se pyšnit příjemným nábřežím u řeky Vltavy.

Obec byla založena v roce 1817 na původním Špitálském poli. Součástí Velké Prahy se Karlín stal až v roce 1922. Svůj název získal podle jména manželky císaře Františka I., která se jmenovala Karolína Augusta. Původně k této čtvrti náležel také ostrov Štvanice, který však v současné době patří k Holešovicím.

Významné stavby určující ráz čtvrti

V Karlíně se nachází spousta budov z doby, kdy zde vzkvétal průmysl. Moderní doba dala mnohým těmto stavbám nový luxusní vzhled a funkce. Karlínské ulice však nepozbývají ani dekorativní architekturu a moderní stavby sklízející úspěchy po světě.

Invalidovna a Negrelliho viadukt

Rozsáhlý barokní vojenský areál zde vznikal v letech 1731-1737 a sloužil jako ubytovna pro válečné invalidy i s rodinami. V okolí se nacházelo cvičiště pro vojáky, součástí byla kaple, park a zelinářské zahrady. 

Stavba Negrelliho viaduktu, která spojuje Masarykovo nádraží a nádraží Praha Bubny, byla započata v roce 1846. Důvodem byl vznik první linky vedoucí do zahraničí - do Drážďan. 

Dominantní kostel, plynárna, secesní škola i kasárna

V Karlíně najdete od všeho trochu. Dominantu na Karlínském náměstí tvoří kostel Cyrila a Metoděje. V polovině 19. století zde vznikla první pražská plynárna, která už dnes nestojí, ale ve své době zásobovala plynem 200 lamp pouličního osvětlení. Najdete zde i secesní skvosty, z nichž vyniká budova školy od architekta Josefa Sakaře na Lyčkově náměstí. Karlínská kasárna sousedí s vrchem Vítkov a Negrelliho viaduktem a je chráněná jako kulturní památka České republiky.

Luxusní byt s terasou 245m
Luxusní byt s terasou 245m, Praha 8

21. století dalo Karlínu novou moderní tvář

Ve 21. století se Karlínem jako tornádo prohnala nová moderní výstavba. Rohanské nábřeží představuje luxusní kancelářskou čtvrť. Mezi moderní stavby patří trojúhelník Danube House od newyorského studia KPF. Jako kontrast těmto řezaným tvarům zde stojí Budova pojišťovny Main Point v zaoblených tvarech.

V bývalém továrním areálu vyrostl díky architektovi Ricardu Boffilovi luxusní projekt Corso, kde se nachází kanceláře. River Diamond u řeky představuje bydlení v luxusním stylu. Forum Karlín, Hudební divadlo Karlín a spousta příjemných kaváren, restaurací a vináren zase podtrhuje kulturní tvář této prestižní čtvrti.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: