Top hledané
Výsledky (0)
Jaký byl první měsíc Liz Trussové na postu britské premiérky?

Katastrofální první měsíc ve funkci britské premiérky. Liz Trussová je vyzývána k rezignaci, co teď Británii čeká?

Barbora Večeřová
20. října 2022
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Premiérka Liz Trussová neprožívá nejlepší období své politické kariéry

Britská premiérka Liz Trussová neprožila právě nejlepší nástup do funkce a již po prvním měsíci ve funkci je vyzývána k rezignaci. Důvodem je její katastrofální vykonávání funkce premiérky, kdy se stala terčem kritiky za svůj ekonomický plán, reformy, které vyvolaly chaos na finančních trzích, pád libry a také rekordně nízkou úroveň podpory Konzervativní strany. Pojďme si shrnout, jak její první měsíc vypadal a co nyní Británii čeká. 

 

Jmenování Liz Trussové královnou Alžbětou II.

Náhrada za Borise Johnsona se příliš nevydařila 

Po odvolání Borise Johnsona, který tuto funkci vykonával po tři roky, se o tento post utkalo množství kandidátů. Finální souboj se odehrál mezi Liz Trussovou a Rishi Sunakem. V této finální volbě měla jasně navrch, získala 81 326 hlasů, její soupeř jich získal pouze 60 399. Do finální části voleb se mohlo zapojit 172 tisíc lidí, reálně pak tuto možnost využilo 142 tisíc z nich. Nová premiérka byla pak jmenována Alžbětou II. na skotském zámečku Balmoral jen chvíli před úmrtím královny i za přítomnosti Borise Johnsona, který královně předal svou oficiální rezignaci. 

Prodej nebytového prostoru, Praha Vršovice –
Prodej nebytového prostoru, Praha Vršovice –, Praha 10

Kdo je britská premiérka? 

A kým vlastně nová premiérka Británie je? Narodila se v Oxfordu v roce 1975, později studovala v Leedsu na státní škole Roundhay. Tuhle instituci často kritizovala, podle některých hlasů tato kritika měla sloužit hlavně k politickému zisku, vzhledem k tomu, že tento typ vzdělání pro členy Konzervativní strany není zrovna typický. Její další cesta vedla na Oxfordskou univerzitu, čímž dala najevo, že i jako dítě, které nestudovalo elitní střední školu a nepocházelo z bohaté rodiny, se dokázala dostat až na politický vrchol. Bývalým povoláním účetní se stala poslankyní v roce 2010, kdy do parlamentu přišla jako součást modernizace řady kandidátů podporovaných tehdejším šéfem konzervativců Davidem Cameronem. Už v té době zažila několik zásadních neúspěchů, mezi které patřilo například postavení se za Davida Camerona ve věci setrvání Británie v Evropské unii. Později ale zcela změnila rétoriku a stala se vášnivou obhájkyní Brexitu. Právě v tomto období získala výraznou podporu konzervativců. Za svou politickou kariéru zastávala mnoho pozic, byla ministryní spravedlnosti, obchodu, zahraničí a v roce 2016 se dokonce stala první ženou v roli lorda kancléře. Celkově jde o třetí ženu v roli premiérky, po Margaret Thatcherové a Therese Mayové

 

Podobnost s Margaret Thatcherovou? 

A právě k Margaret Thatcherové ji množství médií přirovnává. V mnohém se ale liší. Situace, ve které do funkce nastoupily, je sice podobná, podobné je také jejich rodinné zázemí, protože ani jedna z političek nepocházela z privilegovaných rodin, podle expertů ale současná premiérka čelí diametrálně odlišnýnm problémům odehrávajících se v úplně jiné společnosti. Liz Trussová se ale tím, že právě „železná lady“, jak se Margaret Thatcherové přezdívá, patří k jejím vzorům, zároveň ji ale tohle srovnání frustruje.

„Je docela frustrující, že ženy političky jsou vždy srovnávány s Margaret Thatcherovou, zatímco muži politici nejsou srovnáváni s Tedem Heathem,"

nechala se pro GB News slyšet předsedkyně britské vlády.

 

Jaký byl její první měsíc ve funkci?  

I přesto, že byly první týdny ve funkci zastíněny smrtí královny Alžběty II., její krátké působení stihlo celé zemi způsobit spíše více problémů než řešení. Středobodem celého chaosu je takzvaný „minirozpočet“, který představil na sklonku září tehdejší ministr financí Kwasi Kwarteng. Ten stejně jako Trussová věří ve volný trh a neomezený ekonomický růst. Návrh ale vyvolal kontroverze, zejména proto, že představoval největší snížení britských daní v historii země za posledního půl století. Návrh obsahuje například odstranění 45procentní daně z příjmu nebo rozvolnění daně z nákupu nemovitostí. Tyto reformy okamžitě vyvolaly kolaps na finančních trzích, důvěra v libru rapidně klesla a oproti dolaru se britská měna ocitla na historickém minimu. Centrální banka musela dokonce přijmout nouzová opatření, aby se vyhnula kolapsu penzijních fondů, přičemž vydala prohlášení, že může být ohrožena finanční stabilita Spojeného království.

Otevřít v galerii (2)
Kwasi Kwarteng rezignoval pod vlivem tlaku, který vznikl po představení kontroverzních ekonomických reforem
Kwasi Kwarteng rezignoval pod vlivem tlaku, který vznikl po představení kontroverzních ekonomických reforem Zdroj: Profimedia

Dostavila se i velká vlna kritiky, která vedla až k výzvám k její rezignaci

Její vedení země kritizují nejenom Britové, jejichž podpora konzervativní klesla na rekordní minimum, ale také samotní politici této strany, které momentálně Liz Trussová šéfuje. Pozitivně její vládu hodnotí pouhých deset procent všech Britů, jak ukázal jeden z britských průzkumů, lépe je na tom i bývalý premiér Johnson. Někteří ze členů už veřejně vyzvali političku k rezignaci a podle některých zdrojů hledání nového šéfa strany i premiéra již nějakou dobu probíhá. K rezignaci premiérku vyzvalo už deset konzervativních poslanců, jim i poslancům z opozice nejvíce vadí její ekonomické kroky i spory v kabinetu. 

Takto se na Twitteru vyjádřil jeden z deseti poslanců, kteří ji vyzvali k rezignaci. 

 

Její vláda se rychle rozpadá

Aby toho nebylo málo, svou rezignaci podali už dva členové její vlády. V minulém týdnu rezignoval ministr financí po tlaku, který přišel v návaznosti na představení kontroverzních daňových reforem. Včera svou rezignaci podala také Suella Bravermanová, ministryně vnitra jmenovaná teprve na začátku září. 

Otevřít v galerii (2)
Ministryně vnitra Suella Bravermanová podala svou rezignaci ve středu
Ministryně vnitra Suella Bravermanová podala svou rezignaci ve středuZdroj: Profimedia

Jak dlouho ještě setrvá Liz Trussová na postu britské premiérky není známo. Podle množství britských médií jsou ale její dny sečteny.

 

Zdroje: npr.org, theguardian.com, bbc.com, seznamzpravy.cz, thedailybeast.com, denik.cz 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze