Top hledané
Výsledky (0)
S probíhajícím konfliktem na Ukrajině se pojí i otázka ruských sportovců. Názory na jejich účast v mezinárodních soutěžích se různí.

Kauza olympijského vítěze Svobody: politika a sport jsou dvě strany téže mince

Radim Červenka
02. dubna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
David Svoboda si svými výroky zavařil

V souvislosti s názorem Mezinárodního olympijského výboru ohledně startu ruských sportovců na olympiádě vzbudila v tuzemsku kontroverze reakce olympijského vítěze v moderním pětiboji Davida Svobody. Jako člen Dukly tj. zaměstnanec Armády ČR nebyl ke svému zaměstnavateli loajální a tak raději otočil.

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) přišel s doporučením pro jednotlivé mezinárodní sportovní federace, aby povolily start ruským sportovcům pod podmínkou zachování neutrality. Mj. by tito sportovci startovali pod neutrální vlajkou, nemohli by mít financování z Ruska, nemohli by být vojáky ruské armády a také by nesměli ruskou agresi na Ukrajině schvalovat.

Prodej luxusní vily, Praha 6 - Nebušice – 312
Prodej luxusní vily, Praha 6 - Nebušice – 312, Praha 6

Sportovec pozná "mýlku" OSN?

V Česku problém zviditelnily výroky olympijského vítěze Davida Svobody. Ve vyjádření za komisi sportovců Českého olympijského výboru pro Českou televizi uvedl relativizující tvrzení v otázce války na Ukrajině.

"Ten válečný konflikt stále probíhá. A jak víme, tak první obětí každého konfliktu je pravda," 

relativizoval na obrazovce s úsměvem ruskou agresi David Svoboda a o odsouzení ruské agrese ze strany OSN hovořil jako o možné "mýlce".

Podivných výroku si všimla i ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a označila je za neslučitelné se službou v Armádě ČR, kde je Svoboda zaměstnán v rámci Dukyl. Olympijský vítěz z Londýna 2012 pak vzal zpátečku a za svá tvrzení se omluvil.

 

Zírala jsem, co to z něj leze

Postoje sportovce a vojáka Svobody vyvolaly ve veřejném prostoru poměrně intenzivní diskuzi.

"Věty, které v rozhovoru řekl...ve smyslu - nikdo vlastně neví, jak to doopravdy je, rezoluce OSN o tom, že Rusko je agresorem, může být mýlka... Docela jsem zírala, co to z něj leze. Ale omluvil se, tak bych to nechala být,"

uvedla Pavla v diskuzi po článkem na webu Seznamzpravy.cz s tím, že každý má nárok na klopýtnutí.

"Co kdybychom proti tomu Rusku válčit skutečně museli začít a naše armáda by po boku NATO a spojenců vyrazila do boje? Sovoboda a další jemu podobní dezoláti a propagandisté by zpochybňovali, jestli proti tomu Rusku válčit, že věci přeci nejsou jednoznačné atd.?"

napsal do zmíněné diskuze Jan a připomenul, že je Svoboda primárně profesionálním vojákem. Nedisciplinovaný a neloajální voják se vystavuje riziku potrestání. Toho se dočkal i Svoboda prostřednictvím samotné ministryně obrany.

Olympionik a voják musel na kobereček před ministryni a čeká ho účast na výcviku ukrajinských vojáku na Libavé, kde je příslušníci Armády ČR cvičí.

"Dvojrole profesionálního vojáka a zástupce sportovců v komisi nejde dohromady, proto jsem se rozhodl na členství rezignovat. Nejsem advokát Ruska a mrzí mě, že má neobratná vyjádření mohla poškodit armádu a resort obrany,"

uvedl po setkání David Svoboda a dal najevo, že preferuje kariéru v armádě před angažmá ve sportovním sdružení. 

 

Dominátor to vidí jinak

Jeho názory měly podle Svobodova vyjádření odrážet neutrální stanovisko komise sportovců, kterou reprezentuje, ale podle průzkumu mezi nimi je nevýraznějším postojem sportovců odmítnutí účasti ruských a běloruských sportovců, i když názory se mezi nimi různí

"80 % našich olympioniků je za současných podmínek jasně proti účasti (Rusů a Bělorusů) v soutěžích. Ten nadpis je zavádějící 49 % NE, 31 % Ne, pokud se nedistancují od (ruské) války (jinými slovy neodsoudí válku-mohli by být uprchlický tým?!). Jenom 16 % je pro. Viz graf,"

okomentoval na twitteru průzkum olympijský vítěz z Nagana Dominik Hašek, kdy nadnesl otázku o tom, že odsoudit ruskou agresi v samotném Rusku je pro tamější obyvatele velmi nebezpečné.

Svoboda tak v ČT prezentoval především své vlastní názory, za nimiž si však raději v situaci ohrožení vlastní kariéry ani nestál.

 

Zdroje: Česká televize, seznamzpravy.cz, twitter.com, novinky.cz, irozhlas.cz, sport.cz 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze