Top hledané
Výsledky (0)
Bohorovnost ODS směrem k Blažkovi a Vaňkové se straně nemusí vyplatit.

Kauzy Blažka a Vaňkové můžou mít devastující důsledky pro vládní koalici. ODS je pod palbou kritiky

Radim Červenka
24. srpna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Pavel Blažek

Policie potvrdila novinářská zjištění ohledně manipulace s přidělováním městských bytů v Brně, na kterém se měla podílet i primátorka Markéta Vaňková (ODS). V kauze se angažoval i ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Oba politici jsou kritizování za jejich chování ještě v dalších kauzách. Premiér však za nimi stojí a nepožaduje po nich vyvození politické odpovědnosti, kritické hlasy však sílí.

Politici největší vládní strany ODS se opakovaně vyskytují ve středu několika problematických kauz. Aktuálně z nich však nejsou ochotni vyvozovat politickou odpovědnost. Podle posledních informací se policie vrátila k případu brněnské primátorky Markéty Vaňkové (ODS), která měla využít svého politického vlivu k získání městského bytu prostřednictvím bílých koní v podobě jejich rodinných příslušníků.

Praze obdobný scénář jako v Brně?

O případ se aktivně zajímal její stranický kolega a ministra spravedlnosti Pavel Blažek, který při tom vyvíjel nátlak na státní zastupitelství. Vaňková je bývalou koncipientkou Blažkovy právní kanceláře.

Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6
Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6, Praha 6

"Blažek, Vaňková, Kaštovský, Neuberg, Bureš… jména spojená se šmelením s městskými byty pojí jedna zkratka - ODS. O tom, proč chce Alexandra Udženija zneprůhlednit systém rozdělování městských bytů v Praze, teď snad nikdo nepochybuje. Je to špatné pro město a nahrávka populistům,"

uvedl na sociálních sítích pražský politik a starosta Prahy 7 Jan Čižinský směrem ke kauze v ODS a domnívá se, že problém má ve straně rozsáhlejší kořeny. Podle něj není kupčení s městským byty otázkou jen pro komunální politiky v Brně, ale i v hlavním městě. 

Kritika sílí, politická odpovědnost však není na pořadu dne

Politici ostatních stran na brněnské radnici považují zjištění kolem primátorky za závažné, ovšem šetření podle nich stále není uzavřeno. Aby primátorka vyvodila ze situace politickou odpovědnost však aktuálně nepovažují za nutné. Podobný výsledek měla i nedávna kauza fotek s bílým práškem, pravděpodobně kokainem, na němž primátorka figurovala.

Oporu má i v nejvyšších patrech vlastní strany. Vyjádřil ji premiér Petr Fiala a především se o případ zajímá ministr spravedlnosti Pavel Blažek. Jeho snahy zjišťovat detaily vyšetřování u státního zastupitelství však kritici považují za politický vliv na vyšetřování.

"Blažek prostě v téhle situaci nemůže být ministr spravedlnosti a dívat se do spisů a útočit furt dokola na státní zástupce. A pokud to Fiala nechápe, měl by jít zpět do Brna taky,"

uvedl ve svém Twitteru advokát Petr Němec v reakci na zmíněnou kauzu kolem přidělování městských bytů v Brně a zkritizoval oba vládní politiky ODS.

Představitelé ODS v čele s premiérem Fialou však jeho názor nesdílí. Představitelé koalice se dožadovali vysvětlení na uzavřeném jednání vlády, které však skončilo bez výsledku. Šéfové koalice na ODS nevyvinuli reálný nátlak.

„Pokračování současného stavu je diskomfortní pro ODS, koaliční partnery i vládu jako celek. Proto jsem dnes vyzval – i na základě jednání našeho Republikového předsednictva a širokých diskuzí v rámci strany – premiéra Petra Fialu i Pavla Blažka a ODS, aby ve straně prodiskutovali odchod Pavla Blažka z ministerské funkce,“

uvedl pouze na vnitrostranickém fóru předseda pirátů Ivan Bartoš, že by měl ministr spravedlnosti odejít z funkce a nezatěžovat svými kauzami důvěryhodnost vlády. Proti Blažkovi ve funkci demonstrovali také příznivci spolku Milion chvilek pro demokracii, v návaznosti na jeho další kauzu, kdy se setkal s poradcem exprezidenta Miloše Zemana v současnosti vyšetřovaného BIS kvůli kontaktům v Rusku.

Devastující důsledky žluté karty

Premiér řešení Blažkových kauz přirovnal k udělení žluté karty, jako jakéhosi posledního varování, pokud se ukáže, že o setkání s Nejedlým nehovořil pravdu. Podle řady komentátorů, ale i koaličních politiků jeho vysvětlení ohledně náhodného setkání s Nejedlým kvůli dešti, jak ho Blažek prezentoval, není důvěryhodné.

"Blažek dostal od vedení ODS žlutou kartu. ODS má prý připravenu další paletu inovativních trestů: vyloučení na dvě minuty, vyloučení do příštího sjezdu, trestné střílení, odsun do Institutu Václava Klause,"

zhodnotil v satirickém komentáři přístup ODS k politické odpovědnosti politolog Jiří Pehe. Ačkoliv je použitá terminologie humorná, může podle něj znamenat pro stranu i vládu problém.

"Kauza ministra Blažka může mít devastující důsledky pro vládní koalici,"

dodal k věci, že bohorovnost strany směrem k problematickým kauzám se vládě může vymstít.

Zdroje: Twitter.com, Seznamzpravy.cz, Novinky.cz, Facebook.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze