Top hledané
Výsledky (0)
Finanční i humanitární pomoc na jednom místě

Každý může pomoci Ukrajině: Jak a kam se obrátit

Kristina Vacková
24. února 2022
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Záchranáři ošetřují zraněné civilisty.

Ukrajina momentálně zažívá velmi těžké, pro nás nepředstavitelné okamžiky. Města, která byla terčem ruské invaze, se potýkají s dopravními zácpami, protože zděšení a vystrašení lidé hromadně opouštějí své domovy. K hranicích s Polskem a Slovenskem míří tisíce aut s těmi, jejichž životy a domovy jsou od včerejší noci v ohrožení. Pomoci může každý – média včetně těch sociálních v tomto případě výborně konají svou službu. Vlna obrovské solidarity se zvedla i v Česku.

Dnes od samého rána se v České republice objevila celá řada možností humanitární pomoci Ukrajině, kterou včera v noci napadlo Rusko. Zorganizovaly se mnohé sbírky nejen pro finanční, ale i lékařskou a humanitární pomoc (léky, nosítka, potraviny).

"Prosíme o jakoukoli pomoc. Museli jsme opustit narychlo naše domovy a utíkáme ze země. Nevíme kam, jedeme autem na polské hranice a pak se rozhodneme, co budeme dělat dál. Budeme vděčni za jakýkoli kontakt mimo území Ukrajiny, v Polsku nebo na Slovensku, třeba i jen pro klid, abychom cítili podporu a věděli, že v tom nejsme sami,"

řekla pro P-Life Christine Krupenska, obyvatelka ukrajinského Charkova, která je s rodinou na úseku ze země.

Otevřít v galerii (4)
Civilisté na Ukrajině postižení válkou.
Civilisté na Ukrajině postižení válkou.Zdroj: Profimedia
Pronájem Luxusního mezonetu 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu 2+kk, Praha, Praha 1

Dění z Ukrajiny aktuálně

Situaci na Ukrajině po ruské invazi se věnují všechna světová média. Pokud jde o sledování aktuálních informací, kromě běžných domácích zpravodajských serverů jsou nejaktuálnější informace sebrány zde:

https://twitter.com/IntelCrab

https://twitter.com/inteldoge

https://twitter.com/RALee85

Na Facebooku vznikla skupina Praha stojí za Ukrajinou!, která svolává dnes v 17 hodin na Václavské náměstí všechny, kdo chtějí vyjádřit nesouhlas s ruskou invazí a zásadním porušením míru.

Na Instagramu zase vznikl účet Ukrajinci v solidaritě s mottem „Tento boj není o nás. Můžeme však naši komunitu vést k solidárním akcím a podpořit.“, kde najdete celou řadu skutečně potřebných informací a cest, jak pomoci.

Finance pro Ukrajinu

Efektivní pomoc obyvatelům Ukrajiny je možné poskytnout hned několika způsoby. Kromě zprostředkování azylu se nabízí jako nejsnazší finanční a materiální pomoc. Zde přinášíme přehledně všechny sbírky, kam je možné přispět.

Otevřít v galerii (4)
Muž nad mrtvými těly ve zničeném městě.
Muž nad mrtvými těly ve zničeném městě.Zdroj: Profimedia

Zachraňte životy na Ukrajině

Armádní pomoc poskytuje i nadační fond a nevládní organizace Návrat do života, kterou v průběhu let podpořili ukrajinští občané částkou přes 186 milionů hřiven. Za peníze dobrovolníků bylo pořízeno více než 950 televizorů, více než 1 500 tabletů se softwarem pro střelce SRC "Armor - Armor", 230 kvadrokoptér, 45 mobilních sledovacích systémů, 20 letadel GPS a více než 60 vozidel pro vojenský personál. Kromě toho nadace instalovala radarové stanice na vlajkové lodi ukrajinského námořnictva, fregatě Hetman Sahajdačnyj, středně velké suché nákladní lodi Gorlivka a lodi Donbas, která je pobřežní stráží Výboru námořní obrany. Vycvičeni byli i odstřelovači, přes ženisté, dělostřelci a operátoři bezpilotních letounů. 

Prostřednictvím armádní nadace můžete pomoci zde.

Člověk v tísni – SOS Ukrajina

"Odsuzujeme ruskou agresi vůči Ukrajině. Jedná se o zatím největší bezpečnostní hrozbu v Evropě od druhé světové války. I když je situace nepřehledná a překotně se vyvíjí, jsme připraveni nadále pomáhat všem lidem, kteří to nyní budou potřebovat přímo na území Ukrajiny, v případě masívního útěku obyvatel i v okolních zemích nebo v Česku,”

zveřejnil na svých stránkách Člověk v tísni. Platbu na číslo účtu je možné provést bankovním převodem nebo kartou. Lidé mohou i jednorázově přispět do sbírky SOS UKRAJINA, kam za poslední dny doputovalo již přes 10 milionů korun.

Otevřít v galerii (4)
Vojáci v ukrajinsko-ruském konfliktu.
Vojáci v ukrajinsko-ruském konfliktu.Zdroj: Profimedia
Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov
Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov, Praha 1

Charita pro Ukrajinu – Charita České republiky

Oddělení humanitární pomoci a rozvojové spolupráce je součástí Charity Česká republika od roku 2004. Poskytuje pomoc po celém světě tam, kde je potřeba. Proto i zde vznikla sbírka Charita pro Ukrajinu.

„V důsledku vleklého ozbrojeného konfliktu se východ Ukrajiny potýká s dlouhodobou humanitární krizí. Současná eskalace bojů dramatickou situaci v zemi ještě dále prohlubuje. Další desítky tisíc lidí jsou či budou nuceny uprchnout a stejně jako ti, kteří zatím v postižených oblastech zůstávají, potřebují pomoc se zajištěním základních životních potřeb. Ve spolupráci s naším dlouhodobým partnerem, Charitou Ukrajina, se v rámci bezprostřední pomoci obyvatelům Ukrajiny zasaženým válkou soustředíme na zajištění základních potřeb, jako jsou voda, potraviny, hygienické potřeby či přístřeší. Součástí intervence je i poskytnutí psychologické pomoci. Výtěžek sbírky pomůže lidem zasaženým válkou zajistit základní životní potřeby,”

je uvedeno na stránkách. 

Pomozte Ukrajině s pamětí národa

Již 3220 lidí přispělo momentálně celkovou částkou přes 7 milionů korun také ve sbírce Post Bellum.

„Ukrajina čelí bezprecedentní invazi vojsk Ruské federace. S hlubokým pohnutím sledujeme odhodlání našich přátel bránit svoji vlast. Obracíme se proto na českou veřejnost a ve spolupráci s našimi partnery na Ukrajině spouštíme sbírku, ve které může přispět každý z nás. Vybrané prostředky poskytneme ukrajinské neziskové organizaci Повернись живим / Come Back Alive, která se dlouhodobě zabývá distribucí ochranných pomůcek a materiálního zabezpečení obráncům Ukrajiny,“

stojí na stránkách darujme.cz. Na účet je možné přispět zde.

Otevřít v galerii (4)
Vojáci naskakují do vojenského vozu
Vojáci naskakují do vojenského vozuZdroj: Profimedia

Jiná než finanční pomoc

Pomoci Ukrajině lze také i jinak než finančně, a to například prostřednictvím podpory Českého červeného kříže. Ten poskytuje podporu mobilním zdravotnickým týmům na Ukrajině. Pomoc zde zahrnuje dodávku aut, zdravotnických stanů či chirurgických sad. Celkem Ukrajinský červený kříž obdrží přes pět tun zdravotnického materiálu v hodnotě 3,6 milionu korun. Na Fond humanity ČČK je možné přispět zde ve veřejné sbírce. Využít lze i dárcovskou SMS a on-line platbu. 

Materiální pomoc vyhlásil i nadační fond Šatník Praha Nory Fridrichové, který jinak pomáhá rodičům samoživitelům. Na Facebooku nadační fond vyzval ukrajinské matky žijící u nás, aby si přišly pro balíky s oblečením.

S humanitární pomocí přispěchali i Lékaři bez hranic, kteří jinak poskytují zdravotní péči a humanitární pomoc lidem zasaženým konfliktem i pacientům trpícím tuberkulózou. Nyní přispějí humanitární pomocí z programu MEDEVAC. Na Ukrajinu budou vyslány lékařské týmy, aby pomohly obnovit lékařskou infrastrukturu I poskytnout přímou pomoc uprchlíkům. 

Ukažme náš nesouhlas s ruskou invazí na Ukrajinu a dejme vědět, že nám není lhostejní bezpečnost jiných lidí.

​Zdroje: twitter, Facebook, Instagram, darujme.cz, svět.charita.cz, Českých červený kříž, Šatník Paha, Lékaři bez hranic


 

 

 

 

 

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze