Top hledané
Výsledky (0)
Ať už si dopřejete sladké vanilkové rohlíčky v Rakousku, nebo si vychutnáte tradičního českého vánočního kapra, evropské vánoční trhy přinášejí jedinečný zážitek, který rozzáří každé srdce. Nechte se unést atmosférou a tradicemi a zažijte nejkrásnější čas roku na těch nejpohádkovějších adventních trzích v Evropě.

Adventní trhy jsou tu už za pár dní: Česko, Rakousko nebo Německo. Kde jsou podle vás ty nejkrásnější

Barbora Štöklová
29. listopadu 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Které Vánoční trhy jsou vaše nejoblíbenější?

Blíží se období adventu. Čas, kdy Evropa září pohádkovými světly, vůní dobrého jídlo a svařeného vína. Advent je rozhodně nejkouzelnější čas právě v Evropě. Každá země přináší na své vánoční trhy jedinečnou atmosféru spojenou s tradičními zvyky a lahodnými pochoutkami. Připravte se na cestu těmi nejhezčími adventními trhy v Evropě! Vyhraje Praha nebo Vídeň?

Pohádkové Něměcko

Německé vánoční trhy jsou opravdovým pohádkovým dobrodružstvím. Domy a stánky jsou vyzdobeny třpytivými světly a pestrými ozdobami. Lidé nejen otevírají okna na adventních kalendářích, ale vytvářejí i různorodé mozaiky na adventních věncích. Při procházce mezi stánky narazíte na nespočet barevných tradičních ozdob, a samozřejmě, nelze vynechat pochutiny jako bratwurst, slané preclíky a sladkou štolu, která je pro Vánoční čas u sousedů typická. Návštěva německých trhů zahřeje jak tělo, tak i duši. Adventní trhy můžete navštívit v každém menším i větším městě. Mezi oblíbené patří třeba Norimberk nebo Drážďany. 

Vídeňské trhy jako klenot tamních Vánoc

V Rakousku se Vánoce slaví s hlubokým nádechem katolických tradic. Půlnoční mše a svíčky na adventním věnci jsou nezbytnou součástí příprav na svátky. Na Vídeňských trzích si můžete vychutnat tradiční vanilkové rohlíčky nazývané "Vanillekipferl" a zahřát se horkým punčem, kterým se každý stříbrný hrníček stává příběhem samotným. Vídeňské trhy také doprovází velké "ruské" kolo, které vám nabídne výhled na celou tu nádheru. 

Pražské trhy provoněné medovníkem a svařeným vínem

Kouzelné vánoční trhy s krásně navrženými dřevěnými domky probíhají na různých pražských náměstích, například na Staroměstském náměstí, náměstí Republiky, Václavském náměstí nebo na náměstí Míru. Nabízí tradiční vánoční dobroty i delikatesy, ručně dělané řemeslné předměty nebo horké nápoje jako jsou teplá čokoláda a kořeněné svařené víno. Trhy představují úžasnou alternativu tradičním vánočním nákupům. Pokud se rozhodnete navštívit sváteční trhy, jistě zde nasajete tu pravou vánoční atmosféru. Vánoční trhy na Staroměstském náměstí 2023 probíhají každý den od 2.12. 2023 do 6.1.2024. Prodejní stánky jsou otevřené od 10.00 do 22.00 a stánky s občerstvením od 10.00 do 24.00. Po celou dobu trhů probíhá program na velkém pódiu, na kterém se odehrávají divadelní představení, koncerty, vystoupení dětských a folklórní souborů. Děti se mohou těšit na betlém, ukázky tradičních lidových řemesel, mini zoo, dílny, mikulášský nebo silvestrovský program.

Otevřít v galerii (1)
Vánoční Praha je naprosto kouzelná.
Vánoční Praha je naprosto kouzelná. Zdroj: Freepik

V České republice Vánoce znamenají zdobení stromečků, přípravu Vánočního kapra a bramborového salátu. Také by neměl chybět medovník, vonící skořicí a medem, který je neodmyslitelnou součástí české vánoční tradice. Jaké tradice máte vy nejraději?

Další adventní tradice

Francie "Reveillon" a Vánoční Delikatesy

Ve Francii Vánoce znamenají dlouhý večer nazývaný "Reveillon". Tato slavnostní večeře, trvající od Štědrého dne do pozdních nočních hodin, se stává rodinnou tradicí. Mezi vánočními delikatesami se vyniká "Bûche de Noël" - buchta ve tvaru polena, a "Foie Gras" - lahodné játra hus nebo kachen.

Švédsko: Adventní Svícen a "Julbord"

Ve Švédsku se advent slaví vytvářením adventního svícnu, kde každou neděli přibývá nová svíčka, a tak přináší více světla do temných zimních dnů. Tradiční "Julbord", švédský vánoční stůl, láká návštěvníky specialitami jako "Gravad lax" - solený losos a "Köttbullar" - švédské masové kuličky.

Historie adventu sahá až do 6.století

Advent, s obdobím čtyř týdnů před Vánoci, má kořeny hluboko v křesťanské tradici a slouží jako doba očekávání a přípravy na příchod Ježíše Krista. Termín „advent“ pochází z latinského slova „adventus“, což znamená příchod.  První písemná zmínka o adventním období sahá do 6. století, kdy papež Řehoř I. Veliký zavedl čtyřtýdenní půst a modlitby před Vánoci. Dnes je advent vnímán nejen jako příprava na Vánoce, ale také jako období zamyšlení, radosti a solidarit. Lidé se společně modlí, přemýšlejí o hodnotách, a často se angažují v dobročinných aktivitách, aby sdíleli radost s těmi, kteří jsou v potřebě. Advent je tak nejen historickým odkazem na křesťanskou tradici, ale i příležitostí k prožití duchovní hloubky a vytvoření pouta mezi jednotlivci i celou společností.

 

Užijte si krásnou první adventní neděli, která se nám blíží.

 

Zdroj:

Autorské dílo, Pragues.com, VisitAustria.com, Wikipedia.com.

 

 

Prodej novostavby 5kk, Praha 10 Štěrboholy –
Prodej novostavby 5kk, Praha 10 Štěrboholy –, Praha 10
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze