Top hledané
Výsledky (0)
Jaroslav Dušek není jen herec, jeho zájem o ezoteriku prolíná i do jeho tvorby.

Kdo je Jaroslav Dušek: alternativní umělec není hercem, jakého známe z Pelíšků

Radim Červenka
14. srpna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Jaroslav Dušek v divadle.

Jeden z nejpopulárnějších herců pobouřil svými výroky o smrtelných onemocněních a otevřel otázku, zda-li je vhodné se Jaroslava Duška ptát na zdravotnickou problematiku a jestli se moderátoři k jeho velmi kontroverzním názorům, které neodpovídají vědeckým poznatkům, staví žurnalisticky profesionálně.

David Švehlík, Jaroslav Dušek
Úsměvy smutných mužů premiéra, Kino Lucerna, Praha
Jaroslav Dušek
Jaroslav Dušek

Je zvláštní, že podobná tvrzení dnes někoho šokují. Dušek se za alternativní životní styl nestydí a otevřeně hovoří o tom, že svět vnímá odlišně než je obvyklé. Přesněji řečeno jeho postoje jsou v rozporu s realitou.

Zdaleka nejde jen o jeho životní styl zahrnující dlouhé půsty, meditace nebo striktní odmítání farmakologických léčiv. Jaroslav Dušek je znám díky rolím v evergreenech českého filmu, ale ty bychom napočítali na prstech jedné ruky a navíc ani není hercem hlavních rolí. Z nejznámějších jmenujme Pelíšky, Pupendo, Musíme si pomáhat nebo Želary.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Sám je však osobitým jevištním umělcem, který svou činnost vystavěl na alternativních, především divadelních formách, využívajících improvizaci. V 80. letech začínal jako učitel autorského herectví a s postupem času se sám vypracoval v originálního tvůrce, který se inspiruje právě ve světě ezoteriky, nevysvětlitelných a paranormálních jevů nebo v alternativních terapeutických a léčebných metodách.

Dušek hledá v umění smysl života desítky let

Občas se jeho podivínství projeví i v některém z jeho filmů. Vzpomeňme například kultovní, a zároveň jediný, český zombie horror s parodickými prvky Choking hazard.  Dušek v něm ztvárnil roli doktora Reiniše, který pořádá v odlehlém životě kurz hledání smyslu života. Ve filmu už z roku 2004 prezentuje rádoby filozofické moudra o smyslu života zatímco ve většině diváku vyvolaly humorné pochechtávání, samotnému herci se role velmi zamlouvala a zdá se, že se s ní ztotožnil.

Vzal si za ni honorář ve výši pouhé jedné koruny a navíc, bez nároku na jeho navýšení sám chtěl účinkovat i v druhé polovině filmu, přestože podle původní dohody s tvůrci měl účinkovat mnohem kratší dobu. Využit Duškova podivínství, tehdy velmi málo veřejně známého, bylo jedním ze záměrů filmařů, což dokládá i další herecké obsazení. Pornoherce jehovistické víry například ztvárnil rocker neherec Roman Izaiáš.

Alternativní tvůrce se zájmem o ezoteriku

Za alternativou a ezoterikou se ještě výrazněji vydává Dušek ve své autorské tvorbě. Velmi úspěšně je jeho divadelní představení Čtyři dohody, které dodnes vidělo přes 150 tisíc diváků a Dušek s ním nadále objíždí Česko. Jde o jeho autorské zpracování stejnojmenné knihy Dona Miguela Ruize, ohledně šamanským mouder domnělé dávné civilizace indiánů z kmene Toltéků.

Představení vzešlo z Duškova improvizačního divadla Malá Vizita, aktuálně k vidění v Divadle Kampa. Představení, jehož děj je spontánně utvářen přímo před zraky diváků je dlouhodobým stavebním kamenem jeho umělecké činnosti a i zde často zavítá do hájemství ezoterična.

Jako scénáristu Duška například oslovil příběh německého režiséra Clemense Kubyho. Ten začal chodit po úraze a s přerušenou míchou, což lékaři považují za nemožné. Pro Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě Dušek podivný příběh ztvárnil do divadelní podoby pod názvem L2: Brána života.

Alternativní přístup ke světu prolíná životem a dílem Jaroslava Duška už několik desetiletí. Tématika není atraktivní pro okrajové publikum, ale rovněž jde o byznys pro velmi široké publikum. Jeho "seriózní role" v úspěšných filmech nejsou jeho typickým uměleckým projevem, nicméně je znám zejména díky nim, v kontextu jeho ostatní tvorby však jeho provokativní výroky nepřekvapí.

Zdroje: irozhlas.cz, csfd.cz, divadlokampa.cz, databazeknih.cz, ct24.ceskatelevize.cz

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze