Top hledané
Výsledky (0)
Nejlepší hráči americké NFL si ročně vydělají nemalý balíček. Navzdory astronomickým částkám se to stále nedá srovnávat s platem šéfa celé soutěže. Ten si díky bonusům za uzavřené smlouvy vydělal neuvěřitelnou částku.

Kdo je nejlépe placeným trenérem a hráčem NFL? Kompletní seznam platů

Kristina Valachyová
13. prosince 2022
+ Přidat na Seznam.cz
8 minut
Trenér Sean McVay

Ani Tom Brady, ani Patrick Mahomes. Nejlépe placeným člověkem prestižní ligy amerického fotbalu je její šéf Roger Goodell. Jeho výplata za dva roky činila téměř 128 milionů dolarů. A Jaké jsou platy hlavních trenérů nejlepších týmů celé ligy?

Stejně jako je tomu u hráčů amerického fotbalu, i smlouvy jejich trenérů obsahují komplikované klauzule a bonusy. Hlavní rozdíl je v tom, že trenéři mají smlouvu vždy garantovanou. Pokud se mužstvu daří, klub s nimi může smlouvu prodloužit. Pokud se týmu daří špatně, trenér může kdykoli odstoupit. Jelikož trenéři nejsou smluvními stranami kolektivní smlouvy mezi týmy a hráči, nemá na jejich plat vliv platový strop.

 

Nejlépe placeným trenérem je ten nejúspěšnější

Sean McVay, Los Angeles Rams – 15 – 18 milionů dolarů

Otevřít v galerii (6)
Sean McVay
Sean McVayZdroj: Profimedia

Trenér Sean McVay si u Los Angeles Rams vydělá 15-18 milionů dolarů ročně, což z něj činí nejlépe placeného trenéra v lize, a to právem. Rams ho najali v roce 2017 ve věku 30 let a stal se tak nejmladším hlavním trenérem NFL v moderní éře. Od doby, kdy ho angažovali, Rams nikdy nechyběli v play-off, nikdy neskončili pod 0,500 a dvakrát vyhráli NFC Championship. V roce 2022 vyhráli padesátý šestý ročník Super Bowlu a McVay se tak stal nejmladším trenérem, kterému se to podařilo.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Bill Belichick, New England Patriots - 12,5 milionu dolarů

Bill Belichick dostává od Patriots 12,5 milionu dolarů ročně. Působí u tohoto klubu už 22 sezón, což z něj činí nejdéle působícího hlavního trenéra v NFL. A to z dobrého důvodu: Belichick vyhrál tři ocenění AP pro trenéra roku, vedl tým ve vítězných play-off a od začátku jeho angažmá vyhráli Patriots šest Super Bowlů. Belichick má na starosti i rozhodování o složení týmu, mluví do draftů, výměn a podepisování volných hráčů. Zatím mu to vychází a podle toho vypadá i jeho výplatní páska.

 

Pete Carroll, Seattle Seahawks – 11 milionů dolarů

Pete Carroll, nesporný mistr NFL ve žvýkání žvýkaček, se k Seahawks připojil v roce 2010 po úspěšné kariéře univerzitního trenéra na USC. V Seattlu brzy zaznamenal úspěch, když v sezóně 2013 vyhrál Super Bowl. Od té doby postavili Seahawks několik dobrých týmů, které se obvykle dostaly do play-off – devětkrát za 11 sezón – ale nikdy se nevrátili do Super Bowlu. V současnosti vypadá tým úplně jinak, ale Carroll je stále ve vedení minimálně do roku 2025. Ve věku 71 let je také nejstarším trenérem ligy.

 

Kyle Shanahan, San Francisco 49ers – 9,5 milionu dolarů

Otevřít v galerii (6)
Kyle Shanahan a Mike Shanahan
Kyle Shanahan a Mike ShanahanZdroj: Profimedia

Kyle Michael Shanahan je hlavním trenérem San Francisco 49ers v NFL. O Shanahanovi se běžně mluví v souvislosti s nejlepšími trenéry ligy. Přestože San Francisco 49ers stíhala téměř každou sezónu smůla v podobě zraněných klíčových hráčů, dokázali se pod jeho vedením v roce 2019 probojoval do Super Bowlu a v roce 2021 prohráli s konečným šampionem Rams. Dříve působil jako koordinátor útočníků pro Atlanta Falcons, Cleveland Browns, Washington Commanders a Houston Texans. Se Shanahanem na této pozici vedli Falcons v roce 2016 ligu v počtu získaných bodů a pomohl týmu i k účasti na Super Bowlu LI. V roce 2017 ho angažovali jako hlavního trenéra 49ers, které dovedl až do Super Bowl LIV.

Shanahan je synem bývalého hlavního trenéra Denver Broncos a Washington Commanders Mika Shanahana a poté, co v roce 2020 přivedl 49ers do Super Bowl LIV, se Kyle a Mike stali první trenérskou dvojicí otce a syna, která se dostala do Super Bowlu.

 

John Harbaugh, Baltimore Ravens – 9 milionů dolarů

Zatímco jeho bratr Jim se po krátké kariéře trenéra v NFL vrátil na k trénování univerzitního fotbalu, John Harbaugh byl jednou z hlavních opor ligy. K Ravens se připojil v roce 2009 a tým má pod jeho taktovkou pouze dvě prohrané sezóny. Baltimore naposledy vyhrál Super Bowl v roce 2013, kde Harbaugh stál proti svému bratru Jimovi – a dodnes se jedná o Harbaughův jediný titul. Úspěšně však propracoval ofenzivní herní plán týmu kolem Lamara Jacksona.

 

Frank Reich, Indianapolis Colts - 9 milionů dolarů

Frank Reich byl hlavním trenérem Colts pět sezón, ačkoli jeho funkční období bylo všechno možné, jen ne konzistentní. Nastupoval do týmu se stabilním quarterbackem Andrewem Luckem, ten však po odehrání jedné sezóny s Reichem náhle oznámil svůj odchod do důchodu a týmu od té doby stálý quarterback chyběl. Na této pozici se během pár let vystřídali Jacoby Brissett, Philip Rivers, Carson Wentz a Matt Ryan, což pro Reicha nebyla jednoduchá situace. Colts vyhráli přibližně 57 % zápasů základní části a pod vedením Reicha dosáhli vítězství v play-off. V prvních čtyřech sezónách dovedl Colts k rekordu 37:28 s jedním vítězstvím v play-off. V roce 2022 Reich z postu hlavního trenéra Colts odešel.

 

Matt Rhule, Carolina Panthers - 8,5 milionu dolarů

Panthers nabídli Mattu Rhulemu spoustu peněz, aby opustil vody univerzitního fotbalu u týmu Baylor Bears a nastoupil trénovat do NFL. Vzhledem k neúspěchům z prvních dvou sezón může jeho sedmiletý kontrakt působit všelijak, ale on má svoje tempo cesty k úspěchu. Než získal práci u Baylor Bears, vytáhl tým Temple University ze dvou na šest vítězství a poté k pár sezónám s deseti výhrami. U Bears měl po svých prvních dvou sezónách bilanci 1-11 a 7-6. Až ve třetím roce jeho angažmá dosáhli Medvědi skóre 11-3 a dostali se do Sugar Bowl. Možná se totéž zopakuje i u Panthers, anebo to možná v NFL fungovat nebude. Tak či onak, Rhule si u Panthers vydělá spoustu peněz.

 

Mike Tomlin, Pittsburgh Steelers – 8 milionů dolarů

Tomlin má v NFL odtrénováno už 16 sezón, všechny z nich se Steelers. Poté, co dlouholetý quarterback Steelers Ben Roethlisberger odešel v roce 2021 do důchodu, má co do činění s novým rozehrávačem Mitchellem Trubiskym. Tomlin jako trenér Pittsburghu nikdy neskončil pod 0,500, vedl Steelers do play-off v 10 z 15 sezón a dvakrát je dostal do Super Bowlu. Tomlin vyhrál Super Bowl jen ve své druhé sezóně, od roku 2016 nevyhrál ani zápas play-off.

 

Nejlépe vydělávající hráči NFL v roce 2022

NFL je hrdá na to, že je meritokracií, kde mají ti nejlepší hráči šanci vydělat si nejvíce peněz. Z velké části to platí. Týmy NFL se nebojí zaplatit kvalitním hráčům velké peníze. V žebříčku nejlépe vydělávajících hráčů NFL dominují rozehrávači. Quarterback je v moderním americkém fotbale nejdůležitější pozicí a začátečníci na vysoké úrovni jsou podle toho placeni. Téměř každá nová smlouva katapultuje franšízové quarterbacky na vrchol seznamu nejlépe placených hráčů NFL. Jelikož hodnota pozice stále roste, stoupají i jejich výdělky.

 

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 Staré město
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 Staré město, Praha 1

Aaron Rodgers, QB, Packers

Roční plat: 50,3 milionu dolarů

Otevřít v galerii (6)
Aaron Rodgers
Aaron RodgersZdroj: Profimedia

Rozehrávač Rodgers podepsal s Packers prodloužení o tři roky, díky čemuž se stane nejlépe vydělávajícím hráčem NFL v roce 2022. Dvojnásobný úřadující MVP bude prvním hráčem NFL, který vydělá více než 50 milionů dolarů za sezónu. Podle nové smlouvy, kterou oficiálně podepsal 16. března na další tři sezóny (která nahradila poslední rok jeho stávající smlouvy) si přijde na 150,8 milionu dolarů, přičemž příjem 101,5 milionu je garantován. Podpis nového kontraktu z něj udělal nejlépe placeného hráče v historii severoamerického sportu, čímž překonal Damiana Lillarda z NBA se 49 milionů dolarů ročně.

Rodgers za poslední dvě sezóny dokončil 69,8 procent svých přihrávek na 8414 kombinovaných yardů, 85 touchdownů a devět zákroků. Během své 17-leté kariéry s Packers vyhrál jeden Super Bowl.

 

Russell Wilson, QB, Broncos

Roční plat: 49 milionů dolarů

Wilson přestoupil do Broncos během offseason 2022. Jeho pozici v žebříčku nejlépe vydělávajících hráčů ligy to neovlivnilo, dokud nedostal pětileté prodloužení od nové vlastnické skupiny Denveru. Wilson odehrál 149 po sobě jdoucích startů v základní části, než v roce 2021 vynechal svůj první zápas po zranění prstu. Bývalý Seahawk má na kontě průměr 3987 yardů, 31 přihrávek a devět zákroků za 17 odehraných zápasů během své kariéry. Během své druhé sezóny vyhrál i Super Bowl a byl prohlášen mužem roku Waltera Paytona pro rok 2020.

 

Kyler Murray, QB, Cardinals

Roční plat: 46,1 milionu dolarů

Otevřít v galerii (6)
Kyler Murray
Kyler MurrayZdroj: Profimedia

Kyler Murray se s Arizona Cardinals dohodl na pětiletém prodloužení za 230,5 milionu dolarů. Hvězda souhlasila s prodloužením smlouvy, díky čemuž se podle všeho zařadí mezi nejbohatší obránce v NFL. Talentovanému rozehrávači je pouhých 25 let a od svého vstupu do ligy v roce 2019 si každou sezónu vylepšuje hodnocení přihrávek. Přestože v play-off měl určité problémy, je jedním z nejlepších mladých rozehrávačů v lize.

 

Deshaun Watson, QB, Browns

Roční plat: 46 milionů dolarů

Otevřít v galerii (6)
Deshaun Watson
Deshaun WatsonZdroj: Profimedia

Watson, který byl více než dvěma desítkami žen obviněn ze sexuálního zneužívání během masáží, je považován za prvního hráče pokutovaného NFL podle zásad osobního chování. Quarterback, který čelí 22 občanským soudním sporům a 10 trestním řízením za sexuální zneužívání a sexuální napadení, podepsal s Browns pětiletou smlouvu v hodnotě 230 milionů dolarů poté, co do týmu přestoupil v offseason. Výdělek je plně garantován, takže i přes pozastavení činnosti na 11 zápasů na začátku sezóny 2022 může vydělat pořádný balík peněz. Watson má plně garantovaný plat ve výši 46 milionů dolarů ročně od roku 2023 do roku 2026.

 

Patrick Mahomes, QB, Chiefs

Roční plat : 45 milionů dolarů

Mahomes figuroval během čtyř let jako rozehrávač na dvou Super Bowlech a nikdy neselhal, alespoň v zápase AFC Championship. Za svou kariéru má průměr 5 129 yardů, 41 přihrávek a 10 zákroků na 17 odehraných zápasů. Nezdá se, že by Chiefs litovali, že s ním podepsali nejvelkorysejší smlouvu v NFL za dohlednou dobu - 10 let za 450 milionů dolarů.

 

Josh Allen, QB, Bills

Roční plat : 43 milionů dolarů

Allen podepsal v srpnu 2021 smlouvu, která mu vynese garantovaných 150 milionů dolarů, což bylo nejvíc v historii NFL před Rodgersovou nejnovější dohodou. V každé ze svých čtyř sezón v NFL se výrazně zlepšil a dovedl Bills k dvouciferným vítězstvím a k účasti v play-off ve třech po sobě jdoucích sezónách. V roce 2021 měl celkem 42 touchdownů a kariérní maximum 763 rushing yardů. V roce 2022 hodil 637 yardů a devět touchdownů ve dvou posezónních zápasech předtím, než Bills vyřadili Chiefs v divizním kole play-off.

 

Derek Carr, QB, Raiders

Roční plat: 40,5 milionu dolarů

Carr zaznamenal s Raiders v posledních letech mnoho úspěchů, což je dovedlo k play-off v roce 2021. Za své úsilí byl v offseason odměněn tříletým prodloužením za 121,5 milionu dolarů.

 

Dak Prescott, QB, Cowboys

Roční plat: 40 milionů dolarů

Prescott se vrátil po zničujícím zranění kotníku, které utrpěl v roce 2020, a v roce 2021 zaznamenal nejvyšší procento dokončení 68,8 v kariéře a 37 přihrávek. Jako začínající hráč má kariérní rekord 53:32, ale ve čtyřech posezónních startech dosáhl bilance 1:3. To zahrnuje prohru 23-17 proti 49ers během loňského play-off.

Kromě špičkových hráčů je Národní fotbalová liga (NFL) známá také roztleskávačkami. Díky nim jsou hry zábavnější a přitažlivější.

Otevřít v galerii (6)
Roztleskávačky
RoztleskávačkyZdroj: Profimedia

Máte představu, kolik peněz si taková roztleskávačka NFL vydělá? Podle informací dostupných na internetu je průměrná částka, kterou vydělají roztleskávačky NFL v den zápasu, 150 dolarů. To vychází na zhruba 22 500 dolarů ročně. Kromě toho dostávají přibližně 50–75 dolarů za jedno veřejné vystoupení.

 

Zdroje: NFL, NBC Sports, The Sporting News, Sky Sports, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze