Top hledané
Výsledky (0)
Honzíkovi může asistent pomoct k lepšímu životu

Když se nenadechnete, neuděláte nic. Honzík potřebuje kašlacího asistenta, je na něj vypsána sbírka

Barbora Večeřová
16. listopadu 2022
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Nadace Naše plíce momentálně vypsala sbírku na malého Honzíka, který se potýká s mozkovou obrnou a s tím spojenými dýchacími problémy, s nimiž mu může pomoct kašlací asistent. Právě na něj je tato sbírka vypsána. Honzíček se momentálně nachází v domově sociálních služeb. Od narození je odkázán na vozík a pomoc druhých, od tří let o něj pečují sestry právě tady, v Háji u Duchcova nedaleko Teplic. V tomto domově se momentálně nachází 23 pacientů, kteří potřebují zvýšenou péči na speciálním oddělení. Honzík je jedním z nich. 

Jak dlouho funguje tento domov? 

Nás domov funguje již 39 let, staráme se převážně o klienty s mentálním postižením, přičemž máme i speciální oddělení pro 23 klientů, kteří potřebují zvýšenou zdravotní péči. 

Kolik přibližně se zde nachází pacientů?

Na speciálním oddělení 23, jinak jich máme 140. 

Prodej luxusní vily 7+kk, Praha východ - 370m2
Prodej luxusní vily 7+kk, Praha východ - 370m2, Okolí Prahy

Jak jste na tom s personálem, máte ho dostatek?

Personálu máme momentálně dostatek, a to jak sester, tak ošetřovatelského personálu. Jediný, kdo nám teď chybí, je rehabilitační pracovník. 

popsala fungování domova, kde se Honzík nachází, jeho ředitelka Kateřina Zemanová

 

Honzíkův příběh zná i lékař Adam Cipra působící na dětském oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, který promluvil o tom, co Honzíka trápí a jak může kašlací asistent pomoci nejen jemu, ale také ostatním pacientům potýkajícím se s podobnými problémy. 

Znáte případ malého Honzíka, který se momentálně nachází v domově sociálních služeb v Háji u Duchcova. Jaký má konkrétně problém?

Honzík je chlapec, kterému je nyní šest let, který měl těžké podmínky u porodu. Důsledkem toho je těžké postižení mozku s těžkým oslabením psychomotorického vývoje, svalové slabosti a jejím důsledkem toho je, že nezvládá správně kašlat a vázne mu očista spodních dýchacích cest. Důsledkem toho je chronické zahlenění a často také infekty, právě s tím mu může pomoct kašlací asistent, který je cílem sbírky. 

Jak konkrétně Honzíkovi asistent pomůže? 

V rámci ústavu sociální péče, kde je takových dětí zpravidla víc, tak ten kašlací asistent se dá použít i pro další pacienty a pomůže s rutinní hygienou dolních cest dýchacích cest. Děti, které jsou věčně zahleněné, mají největší problémy ráno a večer, a kašlací asistent jim umožní vykašlávání řídit a tu péči zjednodušit. 

 

Sestřičky se o Honzíka starají každý den, kašlací asistent by tak nepomohl nejen Honzíkovi, ale také jim. 

V tomto domově se nachází i šestiletý Honzíček, na kterého nadace Naše plíce momentálně zakládá sbírku. Mohla byste říct, s čím má problém? 

Honzíček je chlapeček, který má kromě problémů s dýchacím ústrojím i jiné problémy, dýchací ústrojí nás ale momentálně trápí nejvíc, protože když se nenadechnete, tak nemůžete udělat nic. Kdybychom mohli Honzíčkovi asistentem pomoct, tak by to pomohlo nejen nám, sestrám, ale hlavně Honzíčkovi.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze