Top hledané
Výsledky (0)
Japonci věří, že estetickou změnou čar na dlani změní svůj osud.

Když se plastika nepovede: Bizarní plastické operace a proč je lidé podstupují?

Barbora Ubochi
16. prosince 2021
+ Přidat na Seznam.cz
9 minut
Jessica Alvarez

Plastická a estetická chirurgie je u nás i ve světě na skvělé úrovni. Lidé jsou často schopní kvůli hezčímu a většímu poprsí, menšímu nosíku nebo povytaženému a vyhlazenému obličeji schopni obětovat hodně. Spousty peněz, týdny bolesti. Co když to ale někdo přehání a plastické operace skončí tak, že výsledky se vymykají běžným standardům?

 

Britney Spears.
Zuzana Plačková.
Dolly Buster a její míče.

 

Už jste se někdy podívali na fotku někoho, kdo má za sebou plastickou úpravu, a minimálně pro sebe si řekli – není to už trochu moc? Tak nejenom na tohle se mrkneme v dnešním článku.

Vypadat a cítit se lépe?

Proč vlastně lidé úpravy podstupují? Chtějí se líbit více sami sobě nebo okolí? Rozhodně bychom se měli vůči sobě a svému tělu chovat ohleduplně. A pokud nás na něm něco trápí, něco se nám nelíbí a máme možnost s tím něco udělat, směle do toho. Ale všeho s mírou.

Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748
Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748, Praha 6

Nejčastější jsou víčka, můžete mít ale i nový zadek z vašeho vlastního tuku

Trendy se velmi různí podle světadílů. Obecně lze ale říci, že mezi nejvyhledávanější zákroky stále patří zákroky estetické chirurgie, zejména ošetření a zvednutí očních víček. Tento zákrok je velmi žádaný také proto, že pacientovi zajisté zlepšuje kvalitu života – lépe vidí. Krom víček to ale také může být operace nosu nebo úprava odstátých uší.

Neméně populární a asi nejvíce médii propíranou úpravou je zvětšování, ale samozřejmě i zmenšování poprsí. V tomto oboru plastické chirurgie lze najít opravdu širokou škálu úprav. Jsou jimi nesčetněkrát zmiňované silikony. V posledních letech se stalo velmi populárním k zvětšování prsou použít přímo tuk z pacientova vlastního těla.

Otevřít v galerii (10)
Lékař provádějící plastickou operaci.
Lékař provádějící plastickou operaci.Zdroj: Olga Guryanova / Unsplash

Tuto skutečnost exkluzivně pro LP-life potvrdil i MUDr. Tomáš Doležal:

„Největší zájem je dlouhodobě o prsa – zvětšení, zmenšení a jejich modelace. Každé pracoviště i doktor to zajisté může vidět subjektivně jinak, ale obecně lze říci, že u nás jsou to rozhodně úpravy prsou.“

Mimo jiné jsme se ho také zeptali, zda pandemie Covidu nějak významně zasáhla do jeho práce.

„Během Covidu jsme provoz rozhodně nepřerušili. Od doby začátku pandemie spíše pacientů přibylo. Proč? Paradoxně home office a podobné věci některým pacientům pomohly se rozhodnout a nemuseli tolik řešit rekonvalescenci. Byli doma tak jako tak.“

Na otázku ohledně nejpopulárnějších zákroků odpovídala také ředitelka jedné pražské estetické kliniky Jana Cíchová:

"V současné době, a to jak z hlediska plastické chirurgie, tak z hlediska estetické, nebo laserové dermatologie, je velký zájem o úpravy v oblasti obličeje. Významnou roli v tom hraje zcela určitě home office a povinné zakrývání nosu a úst, čímž se doba rekonvalescence po těchto zákrocích snáší o poznání lépe."

Otevřít v galerii (10)
Muž držící v rukou prsní implantát.
Muž držící v rukou prsní implantát.Zdroj: Unsplash / Philippe Spitalier

I paní doktorky jsme se zeptali, jak chod jejich kliniky ovlivnila pandemie.

"Covidová doba na jednu stranu přeje těmto estetickým úpravám z hlediska času, který může klient věnovat na návštěvy kliniky, a značné časové flexibility, na stranu druhou poměrně dost klientů ruší své návštěvy na poslední chvíli z důvodů karantény nebo Covid pozitivity. Velké ztráty počítáme z řad zahraničních klientů."

Liposukci ženy milují! 

Nesmíme zapomenout tolik oblíbenou liposukci. Pacienti a pacientky si nechávají odsávat kdeco. Tuk z boků, stehen, hýždí. Výhodou liposukce je, že metody odsávání tuku jsou již natolik neinvazivní, že pacienti jsou po velmi krátké době propuštěni domů. Samozřejmě musí stále dodržovat klidovější režim, ale jsou schopni poměrně brzy naskočit zpět do běžného života.

Otevřít v galerii (10)
Lékař při plastické operaci prsou.
Lékař při plastické operaci prsou.Zdroj: Unsplash / Philippe Spitalier

Že tohle všechno znáte? Slyšeli jste ale někdy například o tom, že existuje zákrok, který vám vykouzlí nové dolíčky pří úsměvu? Nebo tolik, především v Japonsku, oblíbená chirurgická úprava čar v dlani? Japonci totiž věří, že tímto zásahem mohou změnit svůj osud.

Raději operace než dovolená

Pacienti mířící do ordinací plastických chirurgů už dávno nejsou jen známé celebrity, modelky a bohatí businessmani. Čím dál častěji chtějí se svými těly něco dělat i běžní lidé z různých sociálních vrstev. Raději si odepřou letní dovolenou, aby mohli například na dlouho plánovanou operaci víček.

Ceny zákroků se velmi liší podle zařízení – tedy kliniky, kterou si pro svoji proměnu vyberete. Existují samozřejmě také zákroky, které plně hradí zdravotní pojišťovny. Za zmínku stojí například odstranění přebytečné kůže po velkém úbytku na váze, zmenšení prsou indikované lékařem nebo rekonstrukce prsou po prodělání rakoviny.

Otevřít v galerii (10)
Žena při aplikaci výplní rtů.
Žena při aplikaci výplní rtů. Zdroj: Unsplash / Sam Moqadam

Ale například již několikrát zmiňovaná víčka si můžete pořídit již okolo 12 000 korun. Odsátí tuku z břicha už vás vyjde na zhruba 20 000 korun. A věděli jste, že za zmenšení poprsí zaplatíte přibližně 50 000 korun?

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

Plastiky ve světě a u nás

Plastiky lze laicky rozdělit na několik nejdůležitějších kategorií. Jsou jimi:

Zvětšení prsou: Zvětšení prsou, zvednutí prsou, zmenšení prsou

Formování obličeje: plastika nosu, brady nebo tváří

Omlazení obličeje: lifting obličeje, lifting očních víček, lifting krku, lifting obočí

Tvarování těla: Ošetření břicha, liposukce, ošetření gynekomastie

Omlazení pleti: Laser, botox, výplňové ošetření

Otevřít v galerii (10)
Tabulka plastických operací světových celebrit
Tabulka plastických operací světových celebritZdroj: LP-Life / zdroj: sieberplasticsurgery

Je obecně známo, že popularita jednotlivých zákroků se liší podle regionů. Například MUDr. Martin Skála z jedné estetické kliniky pro LP-Life řekl:

V Latinské Americe jsou stále velkým hitem implantáty do hýždí, ale Evropa je konzervativnější, takže tam po těchto výkonech zase taková poptávka není.“

Doktor Skála také potvrzuje, že klienty ordinací plastické chirurgie nejsou pouze Češi:

„Naši klientelu tvoří Češi i lidé ze zahraničí, například z Anglie, Německa, Švýcarska a podobně. Naši lékaři jsou dobří, ale roli hraje jistě i cena, protože pro zahraniční klienty, zejména ze západních zemí, jsme stále levnější. Samozřejmě zahraniční klienti si k tomu musejí připočíst ještě náklady na cestování a ubytování, což u tuzemských klientů odpadá, ale i tak se jim to pořád vyplatí."

odpovídá na otázku, co je k nám láká.

Pokud bychom měli mluvit v číslech, prvenství, podle výroční zprávy ISAPS z roku 2019, co se týče počtu plastických zákroků, drží USA – přes 4 360 000 zákroků. Následuje Brazílie – více než 2 267 000. Dále pak Mexiko, Německo a také Indie.

A o jaké zákroky byl ve světě největší zájem? Na prvním místě se dlouhodobě drží zvětšení prsou. To podstoupilo za rok 2019 1.795.551 lidí. V těsném závěsu je pak liposukce – 1.704.786 lidí. Třetím nejčastějším zákrokem pak byly operace očních víček, abdominoplastika a plastika nosu.

A kdyby někoho zajímalo ještě trochu statistiky. Na celém světě bylo v roce 2019 provedeno více než 11 milionů chirurgických úprav a přes 13,5 milionu těch neinvazivních.

Otevřít v galerii (10)
Daisy Lee.
Daisy Lee.Zdroj: Leakedof

Co když se to nepovede? Cizí neštěstí táhne

Základním pravidlem je, že než vyrazíte na konzultaci do ordinace k plastickému chirurgovi, dohledáte si recenze a nejlépe fotodokumentaci spokojených pacientů. Ověříte si tak, že dané zařízení je opravdu kvalitní. Někdy ale ani tohle nestačí a vy, místo spokojeni s výsledkem a šťastni z nového těla, skončíte s bolestmi a nepovedenou plastikou.

Třeba jako Natalya z LA. Ta si vysnila operaci a vytvarování lýtek již jako mladá dívka a dostala ji darem v 18 letech od své matky. První zákrok dopadl v pořádku. Druhý už ne.

„Měla jsem velké bolesti. Říkala jsem o tom svému lékaři, ale vždycky jsem si pouze vyslechla, že musím být trpělivá a nechat nohy pořádně zahojit. Bolest ale neustoupila, implantát se začal hýbat.“

Ona, stejně jako stovky dalších se rozhodla vystoupit v americké reality show BOTCHED (ve volném překladu Zpackaná plastika). V pořadu, vysílaném na kanálu E! Od roku 2014 zde doktoři Terry Dubrow a Paul Nassif pomáhají lidem, kteří podstoupili ve světě širokou škálu různých zákroků, které se nepovedly, a nabízejí jim pomoc a nápravu.

Z bělošky černoškou snadno a rychle

Ve stejném pořadu mohli diváci vidět také Martinu Big. Tato 33letá Němka se rozhodla, že je nespokojená nejen se svým tělem, ale též se svojí barvou kůže. Kromě jiného Martina v průběhu let dosáhla operacemi velikosti prsou 30S. Nejskandálnější proměna ale souvisí s jejím prohlášením:

„Nejen že se jako Afričanka cítím, ale jako Afričanka i vypadám.“

Otevřít v galerii (10)
Martina Big.
Martina Big.Zdroj: Michaelbig, Creative Commons, CC BY-SA 4.0, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/legalcode.cs

Ona i její manžel si nechávají aplikovat injekce se syntetickým hormonem Melanotanem. To má za následek, že jim oběma zhnědla kůže o několik odstínů. Martina si teď dokonce nechává říkat Malaika Kubwa (ve svahilštině velký anděl). 

Poněkud zvláštní proměnu podstoupil Bryan Ray z USA. Ten utratil již přes 80,000 dolarů za minimálně 90 plastických úprav. A to z jednoho jediného důvodu. Jeho snem je se co nejvíce podobat svému největšímu idolu, někdejší popové princezně Britney Spears. V portfoliu jeho operací můžete najít třeba výplň rtů, botox, úpravu nosu, transplantaci tuku do jeho tváří, laserové odstranění ochlupení, zcela nový chrup a mnoho dalšího. Co ho k tomu vedlo?

„Byla to prostě největší hvězda na světě a já jsem k ní strašně tíhnul.

Posledním, neméně zajímavým člověkem, velmi „poznamenaným“ plastikami, je Jessica (dříve Rodrigo) Alves. Tato žena se narodila v Brazílii na konci července 1983 jako muž. Nejprve, před svou mediální slávou, pracovala jako letuška. Zprvu, ještě jako muž, toužila Jessica vypadat, vzhledem k její vášni k panenkám, jako panenka Ken. Postupem času svoji touhu přehodnotila, ale svůj vzhled začala směřovat k ženské verzi – tedy Barbie. V roce 2020 začala vystupovat jako transgender. Do té doby stihla ještě jako muž desítky kosmetických úprav a plastických operací:

"Nechal jsem si implantovat vlasy, zvednout obočí, zvednout oči, zašpičatit uši, předělat tváře, vytvarovat čelist. Dvakrát jsem si nechal voperovat lícní implantáty, po stranách jsem si nechal vyříznout rty, abych měl větší a širší úsměv."

Otevřít v galerii (10)
Jessica Alves s lékařem Dr. Kamolem Pansritumem, M.D.
Jessica Alves s lékařem Dr. Kamolem Pansritumem, M.D. Zdroj: CATERS NEWS / Profimedia

Alves utratil kromě jiného například 22 000 liber za falešný „six pack“ nebo 5 000 liber za transplantaci vlasů. Plastické zákroky, jež mu měly zvednout sebevědomí jako muži, podstupoval již od roku 2004. Přeměna na ženu, jež započala v roce 2019, ho stála dalších 100,000 liber. Za co je Jessica utratila? Například za odstranění onoho „sixpacku“, zmenšení ohryzku, prodloužení vlasů, oční lifting, facelift, laserové odstranění ochlupení a mnoho dalšího. Jessica řekla:

"Musím se zotavit a přibrat na váze, protože potřebují odstranit více tuku a vložit ho do mých boků. Budu mít implantáty v zadku a další plastiku nosu, stejně jako další prodlužování vlasů, aby mé vlasy byly světlejší a delší, jako má Barbie.“

Český rybníček

I mezi českými celebritami najdeme mnoho takových, kteří bez vytáček plastiky přiznávají, a pak takové, kteří je zarytě popírají. Taková Dolly Buster, nejslavnější česká herečka z filmů pro dospělé. Plastiku a zvětšení prsou by asi popřít nemohla, ale plastiku obličeje dosud tvrdošíjně popírá. Tušili jste ale, že v roce 2009 si nechala část svých silikonů vyndat?

Otevřít v galerii (10)
Dolly Buster.
Dolly Buster.Zdroj: Profimedia

Oproti tomu další hvězda porno branže vystupující pod jménem Daisy Lee se ke všem svým plastikám hrdě hlásí. Ze všech můžeme jmenovat třeba zvýraznění lícních kostí a dolní čelisti, prodloužení a vystužení brady, lifting a zvětšení rtů. Samozřejmě nová prsa a nový nos, kterým veškeré úpravy začala. A v neposlední řadě zcela nový chrup, jenž si dovezla z turecké kliniky.

Otevřít v galerii (10)
Monika Absolonová.
Monika Absolonová.Zdroj: Jindřich Starý / CNC / Profimedia

Monika Absolonová se nevyhnula komplikacím potom, co si nechala upravit svůj nos. Pracovalo na něm několik českých lékařů a nakonec dokonce i americký plastický chirurg.

A pak tu máme „královnu plastik“, slovenskou „insta queen“ a bývalou playmate Zuzanu Plačkovou. Ta nemá problém svoje plastiky přiznat. Minulý rok tak svoji "insta-rodinu" překvapila novým vzhledem, který si přivezla od proslulého ukrajinského plastického chirurga Maxima Ivanchuka. Též se nezdráhala přiznat, že za tuto poslední úpravu zaplatila 33 tisíc euro (tedy přes 870 tisíc korun).

Závěrem...

Jak je vidět, přestože se většinou ti, kdo plastiky podstupují, chtějí zkrášlit, realita se někdy vymkne z rukou. Je potřeba znát hranice a vědět, kde už začíná extravagance. Ne všichni muži preferují umělá ňadra, pěticentimetrové řasy, obří vypouklé zadky. Někdy je dobré si uvědomit, že to, co se zdá krásné nám, nemusí být považováno za obecnou krásu. Proto i zde jednoznačně platí, že všeho s mírou.

Zdroje: Mezinárodní společnost pro estetickou plastickou chirurgii (ISAPS), Cosmopolitan, web Thesun, web Insider, web cosmeticsurgerysolicitors, web dailymail, web csfd, Blesk, web Verywellhealth, Florence, iDnes, Mediest

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze