Top hledané
Výsledky (0)
Představitelé Policie ČR lhali poslancům ohledně okolností střelby na filozofické fakultě.

Ke střelbě na filozofické fakultě nemuselo dojít. Chyba se dá pochopit, lhaní policie je neomluvitelné

Radim Červenka
22. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
FF UK

Bezprecedentní útok střelce na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) znamenal 14 tragických obětí a desítky zraněných lidí, převážně studentů a zaměstnanců vysoké školy. Jak k situaci došlo měli policisté vysvětli před výborem Poslanecké sněmovny. K uklidnění situace nedošlo, policisté před poslanci lhali. Masové vraždě šlo zabránit, to se však nepodařilo, při tom policisté neříkali pravdu o detailech.

Zatímco byl před budovou, kde k tragické události došlo, vztyčen pomník na památku obětem (viz titulní foto), během šetření práce policistů v inkriminovaný den před poslanci byly odhaleny znepokojivé okolnosti ohledně sledování podezřelého Davida Kozáka.

Pozdější střelec byl už před zahájením útoku v hledáčku policie. Byl podezřelý z vraždy vlastního otce a strážci pořádku ho hledali na vytipovaných místech. Jedním z nich bylo i místo pozdější střelby a masového vraždění na FF UK.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Tragédii šlo zabránit, policisté ovšem nebyli důslední

Přítomní policisté místo prověřovali a dotazovali se na vrátnici, jestli podezřelý nebyl spatřen, jak vstupuje do budovy. Otázka byla na místě. Podle všeho vrah přišel jen několik minut před policisty a ukryl se na toaletách, kde se hodinu a půl připravoval na hrůzný čin. Zaměstnanci školy na vrátnici si jeho příchodu nevšimli a policistům sdělili, že ho neviděli. 

Jenže v budově fakulty jsou nainstalovány bezpečnostní kamery. Ty příchod vraha taky natočily, jenže policisté se na záznamy z kamer nepodívali ani si kamerové záznamy nevyžádali. Poslancům se dostalo zdůvodnění, že kamery na univerzitě jsou zastaralé a neumožňují zpětné sledování záznamu. Podezřelé zdůvodnění se záhy ukázalo jako nepravdivé. Novináři z MF Dnes však přišli se zjištěním o jiné funkčnosti kamer. Záznam bylo možné přehrát. 

"Takový průběh jsem nečekala. Všichni se upínali k tomuto momentu, že se vše zveřejní a bude jasno. Zazněly přitom šokující nové informace, které do toho vnáší nové světlo, že bylo možné pachatele dopadnout dříve, než začal střílet. Tím pádem by nemuseli studenti zemřít, je to strašné to jen vyslovit. Zároveň policie vysvětluje postup způsobem, který na mě nepůsobil věrohodně. Že by poslancům a dalším zástupcům neříkali pravdu nebo dávali neúplné informace, to bych od policie nečekala. Pochybení se může stát, ale tady se kolem toho ještě mlží nebo se zatajuje, o to je věc závažnější,"

uvedla pro Novinky.cz poslankyně Hana Kordová-Marvanová (ANO), která je zároveň právní zástupkyní pozůstalých obětí střelby.

O vyšetřování se lhalo, měly by padat hlavy

Zatímco se všeobecně očekávalo, že slyšení před poslanci přinese jakousi definitivní tečku za hrůznou události a pozůstali se dozví, co přesně se dělo, vyvolala celá situace pochopitelné kontroverze. Za chybu policistů lidé na fakultě zaplatili životy.

"Tohle je ošklivé a musí se to vysvětlit. Chybu bych pochopil, chyby dělá každý. Ale jestli policisté lhali poslancům a tím i veřejnosti, tak pro to neexistuje omluva a pak musí padat hlavy…"

zkritizoval vyjádření ex-poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) na síti X. 

Ačkoliv se zdá, že šanci zabránit útoku měli policisté na dosah, samotná kontrola videozáznamu nemusela k zabránění tragédii stačit. Policisté stále nevěděli, jestli se tam pachatel skutečně nachází a je otázkou, jestli by samotné prohlédnutí záznamu vedlo k dopadení pachatele.

"Jako provozuju kamerový systém a musím se zde se zvednutým obočím a nesouhlasně zdviženým prstíkem pousmát. Zkoušeli jste někdo procházet zpět řekneme 2 hodiny záznam třeba z 5 kamer na místě, kde Vám neustále někdo courá? V reálnem case? Lol. Proč to neudělali ti vratní sami?"

ukázal na kontext práce s bezpečnostními kamerami diskutující na síti X Tomáš Pelikán.

Tragická událost při tom poukázala na více selhání v systému. Kordová-Marvanová s poukazem na událost volá pro revizi přístupu ke střelným zbraním. Chce změnu legislativy zejména směrem k psychologickému profilu potenciálních držitelů zbraní. Pachatel měl totiž diagnostikovány psychiatrické problémy.

Zdroje: echo24.cz, novinky.cz, idnes.cz, x.com, autorský článek

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze