Top hledané
Výsledky (0)
Oskarový herec není před soudem poprvé, nebude odsouzen i tentokrát?

Herec Kevin Spacey míři k soudu i v Londýně. Čelí dvanácti obvinění za sexuální obtěžování

Radim Červenka
28. června 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Kevin Spacey

V Londýně čeká Kevina Spaceyho další soud kvůli sexuálnímu obtěžování. Před obviněním nestojí poprvé a ačkoliv byl viny soudem v roce 2022 zproštěn, podobné procesy odhalují příběhy případů sexuálního obtěžování.

Vedle Harveyho Weinsteina nebo Billa Cosbyho patří Kevin Spacey k nejviditelnějším protagonistům aféry MeToo, kdy byli američtí filmoví tvůrci obviněni ze sexuálního obtěžování či vydírání, kterého se měli v minulosti dopouštět. 

Zatímco výše uvedení byli obviněni ženami, Kevin Spacey se měl dopouštět sexuálního obtěžování směrem k mužům. Aféra tak odhalila jeho homosexuální sklony, o níž se dlouho jen spekulovalo, protože herec si svůj soukromý život dlouhodobě pečlivě střežil. Pravděpodobně právě kvůli svým vztahům s muži.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Od Oskara k soudu

Herec je držitelem dvou Oskarů. Je ironií osudu, že ve svém nejslavnějším filmu Americká krása o netradičním životě amerických středostavovských rodin je ztvárněn právě příběh potlačené mužské homosexuality. Za roli v tomto filmu dostal nejprestižnější filmové ocenění za hlavní mužskou hereckou roli.

Dnes Kevin Spacey stanul před soudem v Londýně, kde čelí dvanácti obviněním ze sexuálního obtěžování a nevhodného chování, kterého se měl dopouštět proti čtyřem mužům mezi lety 2005 až 2013. Ačkoliv se Spacey narodil v americkém státě New Jersey, v inkriminovaném období žil a pracoval v Londýně, kde byl uměleckým vedoucím londýnského divadla Old Vic.

Herec je přesvědčen, že ho soud zprostí všech obvinění tohoto případu.

"Kevin Spacey se usmívá a mává během příchodu k soudu, kde čelí obvinění ze sexuálního obtěžování,"

všímají si zahraniční média, že se herec prezentoval dobrou náladou, i přes závažnost situace, což má dosvědčovat jeho vlastní přesvědčení o nevině.

Dostal jsem lekci, příběh Anthonyho Rappa

Obdobným obviněním Spacey čelil už v minulosti. Z nevhodného chování a sexuálního obtěžování ho nařklo několik desítek mužů, ale soud žádné obvinění nepotvrdil. V roce 2019 zastavilo stíhání státní zastupitelství v Los Angeles, ale loni stanul Spacey před soudem kvůli obvinění od tehdy nezletilého herce Anthonyho Rappa.

V roce 1986 měl Anthony Rapp 14 let. O 12 let starší Spacey ho měl nalákat do postele, kde ho osahával a jinak obtěžoval. Odhalení přišlo od Rappa v rámci aféry MeToo a Spacey, k němu nejdříve přistupoval celkem bohorovně.

"Mám respekt a obdiv k Anthony Rappovi jako herci. Byl jsem zděšen, když jsem slyšel jeho příběh. Upřímně, nepamatuji si naše setkání, bylo to před více než třiceti lety. Pokud jsem se choval, jak popisuje, dlužím mu nejupřímnější omluvu za opravdu velmi nevhodné opilecké chování a je mi líto jeho pocitů, které si s sebou nese po všechny ty roky,"

můžeme si ještě dnes přečíst hercovu omluvu na jeho twitterovém účtu z roku 2017. Následně se zde Spacey vyjadřoval ke svým snahám zachovat své soukromí v utajení a přiznal, že měl ve svém životě vztahy se ženami i s muži.

Během soudu s Rappem v roce 2022 však patrně poučen právníky svou omluvu odvolal.

"Byl jsem povzbuzován, abych se omluvil a dostal jsem lekci, ta je: nikdy se neomlouvej za něco, co si neudělal,"

uvedl během procesu Spacey, podle New York Times.

Porota ho v roce 2022 shledala nevinným a v obdobný průběh doufá herec i nyní. Rappův právní zástupce verdikt okomentoval, že účelem těchto procesů je vnést světlo na příběhy lidí, kteří čelili sexuálnímu obtěžování.

Zdroje: čsfd.cz, twitter.com, nytimes.com, msnbc.com

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze