Top hledané
Výsledky (0)
V případě bezpečnostního ohrožení počítá Ministerstvo obrany s mobilizací.

Koho se týká mobilizace: konkrétní mobilizační schéma je tajné, ČR čelí špatné bezpečnostní situaci

Radim Červenka
10. října 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Armáda ČR

Odsouhlasený nákup nejmodernějších amerických stíhaček F-35 pro Armádu ČR zapadá do konceptu publikované Obrané strategie ČR 2023. Ta hovoří o špatné bezpečnostní situaci, chce modernizovat českou armádu a vylepšit tak její odstrašující potenciál. Zároveň počítá z propracovaným systémem mobilizace. Týká se všech, a to podle Zákona o branné povinnosti, ale jak uvádí zástupci Ministerstva obrany konkrétní mobilizační schéma je tajné.

Představitelé Rusko stojí za zhoršenou bezpečnostní situací v Evropě.
F-35
Saab JAS 39 Gripen
Armáda ČR

V historii samostatné České republiky neprobíhal v její blízkosti tak rozsáhlý vojenský konflikt, jako současná válka na Ukrajině. Na mimořádnou situaci reaguje aktuálně schválená nová Obranná strategie České republiky 2023.

"Česká republika a její spojenci čelí mimořádně špatné bezpečnostní situaci. Rusko svou barbarskou agresí vrátilo do Evropy mezistátní válku velkého rozsahu a dává jasně najevo, že jeho mocenské ambice zdaleka nekončí na Ukrajině,"

uvádí hned úvod dokumentu ministryně obrany Jany Černochové (ODS).

Luxusní byt na prodej na Praha 9 - 45m
Luxusní byt na prodej na Praha 9 - 45m, Praha 9

F-35 ve skutečnosti vyjdou levněji než starší gripeny

Po letech, kdy české vlády prvořadě kladly důraz na jiné rezorty, v důsledku uvedené mezinárodně-bezpečnostní situace se dostalo do popředí Ministerstvo obrany a jeho snaha o největší modernizaci Armády ČR v posledních letech. Ve své výzbroji totiž má ještě značné množství vybavení z časů Varšavské smlouvy, které se snaží modernizovat a přizpůsobit členství v NATO.

Ačkoliv se vláda kvůli vysokým schodkům státního rozpočtu pokouší redukovat výdaje jednotlivých ministerstev, rozpočet obrany se zvýší o rekordních 39, 4 miliardy korun a přesáhne 2 % HDP. Ty jsou závazkem všech členů Severoatlantické aliance, ovšem právě Česká republika se řadila ke státům, které tento závazek neplnily, což se má změnit.

Hojně je aktuálně diskutován plánovaný nákup technologicky nejvyspělejších amerických stíhaček F-35. Vláda Petra Fialy schválila pořízení 24 těchto bojových letounů, což bude znamenat pro český rozpočet další náklady. Pořízení a provoz supermoderních stíhaček by v desetiletí mezi lety 2024 až 2034 znamenal pro český rozpočet přibližně 150 miliard korun.

"Kdybychom si nechali gripeny, tak se obávám, že bychom tu otázku za nějakých deset nebo 15 let museli řešit znovu, protože ten stroj už prostě v té době přestane vyhovovat. A je naprosto nepředstavitelné, že bychom provozovali gripeny třeba do roku 2070. Stejně bychom si tedy museli pořizovat nějaký nový typ bojového letounu. Když se vezmou dlouhodobé náklady na celý životní cyklus, tak F-35 ve skutečnosti vychází levněji než gripeny,"

vysvětlil pro Seznamzprávy.cz bezpečnostní odborník Lukáš Visingr ekonomickou výhodnost pořízení nejnovějších stíhaček, ačkoliv se celková cena zdá astronomická. Dalším důvody můžeme hledat i v aktuální obranné strategii.

Říkám ale zcela jasně: prvořadým účelem české i alianční obrany je odstrašení útočníka. Naším cílem není vést s agresorem válku, ale odradit ho od útoku. Pro fungující odstrašení přitom potřebujeme mít silné obranné kapacity a nezpochybnitelné odhodlání je v případě napadení použít,

uvádí na závěr v dokumentu Obranná strategie České republiky 2023 ministryně obrany Černochová.

Mobilizační schéma není veřejně dostupnou informací

Nejkvalitnější letecká technika má potenciál odstrašení podpořit. Pokud by se však ČR dostala do válečného stavu, počítá strategie i s rozvinutím ozbrojených sil a propracovaným systémem mobilizace.

"K mobilizaci: V takovém teoretickém případě musí být nejprve vyhlášen válečný stav Parlamentem ČR, dále pak by o mobilizaci požádala vláda ČR a tu by následně vyhlašoval prezident ČR s kontrasignací premiéra. Jedná se tedy o třístupňový bezpečnostní mechanismus, který neumožňuje svévolné vyhlášení.  Právní pojem všeobecná mobilizace by znamenal mobilizaci všech osob, na které se ze zákona vztahuje všeobecná branná povinnost. Výběrová mobilizace je výsečí této množiny, zpravidla by byla založena na příslušnících Aktivní zálohy AČR. Mobilizační schéma není veřejně dostupnou informací,"

vysvětlila redakci mluvčí Ministerstva obrany Simona Cigánková, o jak komplikovaný proces jde.

Aktuálně vláda ve výjimečném případě s mobilizaci ozbrojených složek. K té dochází za válečného stavu a týká se především mužů a žen v aktivní záloze. Rovněž ji vyhlašuje prezident prostřednictvím hromadných sdělovacích prostředků.

Aktuálně je v aktivní záloze 4 500 jedinců, ovšem armáda by jejich počty chtěla rozšířit na více než dvojnásobek. V současnosti si představitelé bezpečnostních sil představují, že aktivní zálohy by se měly rozšířit na 10 000 členů a profesionální armáda by měla čítat 30 000 vojáků z povolání, aktuálně jich je 28 000.

Zdroje: Ministerstvo obrany, seznamzpravy.cz, lui.cz, army.cz, portal.gov.cz, vlastní dotazování, autorský článek 

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze