Top hledané
Výsledky (0)
Volby jsou tu. Tak to zkusme letos příliš nezkazit. Volbu máme do jednoho všichni stejnou.

Koho volit, když vás politika nezajímá? Jednoduchý návod, na co se zaměřit

Valentina Lebová
07. září 2021
+ Přidat na Seznam.cz
11 minut
Krásná žena přemýšlí

Ruku na srdce. Kdo z vás někdy nešel k volbám a následně nenadával, v jak hrozných podmínkách to vlastně žije? Kdo to k sakru vyhrál? A jak se mohl ten a ten vůbec dostat k “moci”? Mohl a, světe div se, sami jsme si ho zvolili. Jít k volbám je důležité, i když politika není právě vaše hobby. A jak se tedy rozhodovat a na co se zaměřit? Poradíme vám!

Volby jsou takřka za rohem a tento rok, více než kdy jindy, je potřeba se zamyslet. Nejen sami nad sebou a k volbám opravdu jít, ale hlavně nad tím, koho letos budeme volit. Protože dobře víme, že od toho se bude odvíjet náš další život. 

Otevřít v galerii (9)
Ukazatel do volební místnosti.
Ukazatel do volební místnosti.Zdroj: Freepik

Preference mluví jasně!

Vedoucí ANO!

Pokud jde o preference, je to zatím jasná výhra pro ANO v čele s Andrejem Babišem. ANO slibuje převážně snížit zadluženost naší země, což se mu bohužel během Covidu příliš nepovedlo a dostavil se přesný opak.

Dalšími body kandidátky ANO jsou pak nízké daně a vysoké platy. Bohužel vzhledem k tomu, že jsme během pandémie zadlužili nejen sebe, ale i další generace po nás, jsou tyto body lehce v nedohlednu.

“Vlk totiž taky sliboval.”

Je potřeba se tedy zamyslet nad tím, co je u dané strany opravdu to, co pro nás, obyčejné občany, skutečně chce, a co je pouhý marketing, který nám naslibuje cokoliv, jen aby se daná strana udržela u moci.

Dalším výrokem, který ANO rádo používá, je čerpání evropských fondů a také prosazování českých zájmů v Bruselu či spravedlivost soudních procesů. Což zní všechno moc hezky, ale lidé potřebují vidět výsledky.

Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m
Luxusní penthouse na Praze 1 - 226m, Praha 1

Piráti a STAN

Jako koalice se rozhodli letos kandidovat i Piráti ve spolupráci se Starosty.

Prvním bodem jejich programu je plná DIGITALIZACE Česka, která údajně požírá miliardy korun. Cílem tedy je, aby veškeré informace plynně proudily mezi úřady, od úřadů k lidem a vše bez zbytečných lejster a stohů papírů.

Tento krok se jistě jeví jako fajn věc, když si vzpomenete na den, kdy jste po úřadech běhali a horko těžko se snažili něco zařídit. Je to však skutečně to, co nás “tlačí” nejvíce?

Luxusní mezonetový byt na prodej, Praha - 104m
Luxusní mezonetový byt na prodej, Praha - 104m, Okolí Prahy

Jedním z dalších bodů je doslova proměnit “zdejší montovnu v mozkovnu a stát se trhem inovativních služeb a produktů, které je možné prodávat za víc než ty dávno zavedené”. Stejně jako Babiš chce pak i tato koalice razantně bojovat proti korupci, ke které se prý stát doposud staví “jako lenoch k dietě”.

Otázkou však zůstává, jestli by se, pokud jde o peníze obecně, nemělo začít rovnou tam, odkud tyto výroky pocházejí. Buďme upřímní, ale platy poslanců jsou hodně nadnesené a nakonec vždy platí, že “skutek utek”.

Jistota péče a pomoci

“Začít musíme u nejzranitelnějších. Zvýšit kvalitu školství a zajistit správný rozvoj dětí, i pokud jde o sport nebo stravu v jídelnách. Zajistit účinnou zdravotní péči včetně duševního zdraví. Stabilizovat důchodový systém a umožnit strávit každé období života v domácím prostředí.”

Otevřít v galerii (9)
Přemýšlející pár mladých lidí v brýlích.
Přemýšlející pár mladých lidí v brýlích.Zdroj: Freepik

SPOLU všechno zvládnem!

Tak určitě. ODS, KDU-ČSL, TOP 09 vytvořily koalici, která pod společným názvem SPOLU půjde k letošním volbám. Jejich mottem je:

“Je čas spojit síly, zkušenosti a společné hodnoty. Je čas spojit rozdělenou zemi. Je čas na skutečnou politickou vizi.”

Otázkou zůstává, jestli je na to opravdu ča,s nebo jestli jsme už tak nějak ve spojování za zenitem.

Nicméně cílem této koalice jsou pevně dané rozpočty, a to převážne proto, aby se našim dětem a dětem našich děti neodkázaly jen samé dluhy, které jsme dost úspěšně nasekali. Dalším fajn bodem je Pravidlo daňové brzdy, které v laické terminologii znamená jistou hranici, přes kterou se daně zkrátka nesmí vyšplhat.

Skutečná důchodová reforma je taky cesta naděje, jak zajistit klidné stáří našim důchodcům a možná klid pro ty budoucí, pro které to zatím vypadá, že do důchodu nikdy nepůjdou.

Otevřít v galerii (9)
Volební urna.
Volební urna.Zdroj: Freepik

SPD

Asi nikoho nepřekvapí, že Svoboda a Přímá demokracie vedená Tomiem Okamurou, jde do letošních voleb samostatně. Ba co víc, při čtení kandidátky máte pocit, že jako strana mluví jasně a věcně. Že říká opravdu to, co je “pro” náš lid podstatné a přínosné. Na první dobrou.

Hlavním cílem této strany, která se netají tím, že navazuje na tradici T.G.M., je svrchovaný český stát, který si budou jeho občané řídit sami. Odmítání přijetí eura a celkové vystoupení z EU. Dále konsolidace veřejných financí a sociální i ekonomická stabilita České republiky.

Stát musí zajistit dostupné bydlení, práci a výchovu dětí pro všechny rodiny.

Ačkoliv má být tato strana o demokracii, tj. svobodě, jejím dalším bodem, který má v programu, je:

“Požadujeme zakotvit do Ústavy ČR definici institutu manželství a rodičovství jako vztahu muže a ženy a institutu rodiny jako společenství, které tvoří rodiče (muž a žena) a děti, a které si zaslouží speciální ochranu a podporu ze strany státu.”

Tomio Okamura nevystupuje, pokud jde o stejnopohlavní páry, příliš demokraticky:

Jako host Dvaceti minut Radiožurnálu řekl, že kdyby ho jako dítě adoptoval stejnopohlavní pár, raději by skočil z okna:

“Je to můj osobní názor. Vžijte se do toho, když je to dítě malé, nikdo se neptá na jeho názor a volbu nemůže ovlivnit. Malé dítě, kterému by bylo 6 let, se dostane do rodiny a má dva tatínky, i když chcete mít maminku a tatínka. Nemůže se nijak bránit, přijdete po pár letech a nikdo ho stejně nevyslechne. To je hororový příběh. Proto chci dbát na zájmy toho dítěte a beru to jako argument, který slyšíme často, že by bylo všem dětem lépe než v dětském domově třeba ve stejnopohlavní rodině.”

Pokud strana vychází z toho, že chce demokracii skutečně pro všechny, nemůže se její lídr vyjadřovat způsobem, který je jasným hanobením určité sexuální orientace.

Právo na odchod do starobního důchodu musí být nejpozději ve věku 65 let. Významně zvýhodníme ty občany, kteří dobrovolně pracují i po dosažení důchodového věku. Pro držitele zlaté Jánského plakety za bezplatné dárcovství krve, navrhneme v rámci důchodového systému speciální příspěvek k penzi ve výši 500 korun měsíčně. Otázkou zůstává, co si dotyčný za takové “přilepšení” skutečně koupí?

Z aktualit na facebookové stránce SPD z 10.srpna 2021 Tomio Okamura řekl:

“Vláda ANO a ČSSD dosáhla nejhoršího schodku státního rozpočtu v historii ČR, a to 296 miliard korun. Naším cílem je toto změnit, ne však tím, že bychom zvyšovali daně, nýbrž snížením provozních nákladů ministerstev.”

Otevřít v galerii (9)
Přemýšlející žena.
Přemýšlející žena.Zdroj: Freepik

KSČM

První “pětku” zakončí, jak jinak, než Komunistická strana Čech a Moravy, v jejíž čele stojí Vojtěch Filip.

KSČM chce zvýšit průměrnou mzdu na 20.000 Kč a zároveň zachovat nižší daně u těch, jež budou dostávat mzdu podprůměrnou, což je hezké, kdyby se to obojí lehce nevylučovalo.

KSČM bude také prosazovat další privatizaci státu. Posílení institutu vyvlastňování ve veřejném zájmu. Ovšem, pokud necháme zapátrat v myslích našich prarodičů, za 40 leté vlády komunistů téměř neexistoval soukromý sektor a vše se znárodňovalo. Proč by jedinec, který pracuje a daří se mu, nemohl vlastnit svůj majetek?

Právní zakotvení přímé demokracie - ústavní zákon o obecném referendu, lidové veto, lidovou iniciativu. Zjednodušení vyhlašování místních a regionálních referend. Jak ale věřit někomu, že chce demokracii, když jsme díky této straně demokracii na velký čas ztratili?

Omezení cenzury internetu, právo na objektivní informace z různých zdrojů (vláda nesmí rozhodovat o tom, které informace jsou pro občany přínosné, může je komentovat, ne omezovat).

Tolik k těm, jež vedou v předvolebním průzkumu. Nutno podotknout, že se jedná o předvolební průzkum nás, lidí, žijících v této zemi. Proto, pokud nebude účast na volbách dostatečná, je šance na vítězství každé této strany poměrně velká.

Otevřít v galerii (9)
Přemýšlející mladá dívka.
Přemýšlející mladá dívka.Zdroj: Freepik

I malé ryby mohou být kvalitním úlovkem

Pak jsou tu ale také ty strany, které se do podvědomí lidí možná úplně nedostaly, přesto je dobré je zmínit, a to zejména v případě, že:

1. Chcete žít ve svobodné zemi, která již nebude v područí těch, které nechcete. Což je např. Volný blok, který se staví proti nadvládě oligarchů a nadnárodních korporací. Cílem jsou spravedlivé podmínky pro domácí firmy a podnikatele a jednotná kvalita zboží a služeb. Zákaz cenzury a plná podpora svobody projevu.

"Zastavíme covid mafii: Lidem vrátíme jejich základní práva a svobody v souladu s ústavou základních práv a svobod."

2. Pokud chcete sami rozhodnout o tom, zda se necháte očkovat proti Covid-19, je tu hnutí Chcípl pes, které kandiduje v rámci občanského hnutí Otevřeme Česko.

Hlavními body pak je:

Založení institutu složeného z odborníků k výzkumu a řízení opatření v případě dalších pandemií.

Zrušení testování zdravých lidí.

Zrušení povinného očkování proti COVID 19.

Přesunutí očkování k obvodním lékařům.

Zjednodušení vzdělání sester na evropské standardy.

Zavedení spravedlivého systému proplácení přesčasů zdravotnického personálu.

Zahájení kampaně na posílení imunity v návaznosti na zdravý styl života.

Zpětné bonusy pro pojištěnce s minimálním čerpáním zdravotní péče.

Otevřít v galerii (9)
Zmatená a tápající mladá žena s telefonem.
Zmatená a tápající mladá žena s telefonem.Zdroj: Freepik

3. Pokud se zajímáte o problémy klimatických změn, nahlédněte do programu Strany zelených:

Konec spalování uhlí nejpozději v roce 2030.

Všechny zákony musí přispívat ke snižování emisí.

Solární panely na každou střechu.

O 30% více peněz do zateplování.

Ministr pro klimatickou neutralitu.

Zelení jsou také stranou, která má ve své kandidátce jako jediná “otevřené manželství gayů a lesbiček”. Téma, která je v dnešní době velice aktuální a mělo by se mu přikládat patřičné pozornosti.

Otevřenost kandidátek a kandidátů k LGBT tématům zmapovala anketa, kterou před nadcházejícími volbami do Poslanecké sněmovny zrealizovala Koalice za manželství. Ta sdružuje několik organizací působících v oblasti ochrany LGBT práv, které se společně podílejí na kampani Jsme fér s cílem prosadit manželství pro gay a lesbické páry v České republice.

Nedostatečnou si odnáší KDU-ČSL, SPD a Svobodní – navzájem odlišné strany, které ale spojuje neochota přestat brát gaye a lesby jako občany druhé kategorie.

4. Pokud věříte, že sport je tím, co má být prioritou pro zachování zdraví, pak je Aliance pro budoucnost tím, co vám může dát jistý smysl:

Budeme podporovat všechny aktivity vedoucí ke zvyšování zdatnosti a odolnosti obyvatel, i v rámci boje s Covid-19.

Připravíme ve spolupráci s lékaři a specialisty ze zdravotních pojišťoven Národní programy pro občany pečující o své zdraví pohybovými aktivitami.

Navýšíme podporu na činnost ve sportu i investiční podporu při stavbě nových sportovišť do standardů EU.

Naší naprostou prioritou je navýšení podpory pro pohybové aktivity dětí, společná aktivita celé rodiny je pro nás ideální stav.

Postavíme maximální počet sportovních “plácků” ve městech a obcích, které bude využívat mládež i dospělí.

Zajistíme maximální transparentnost ve financování sportu a pohybových aktivit tak, že kontrolu financování sportu postavíme pod dohled veřejnosti.

Osvětlíme cyklostezky a sportoviště, abychom prodloužili možnost jejich využívání mimo letní sezónu.

Otevřít v galerii (9)
Žena chystající se učinit rozhodnutí.
Žena chystající se učinit rozhodnutí.Zdroj: Freepik

5. A pokud milujete zvířata, pak Volím pro zvířata, je tou správnou volbou:

To, že se často ve spojistosti se zvířaty nejedná ani humánně, ani tak, jak by mělo, se nyní pokusí napravit strana Volím pro zvířata.

Dvanáct reformních návrhů majících zvýšit ochranu zvířat v sobě mimo jiné zahrnuje např. zákaz všech klecových chovů, zákaz hromadné přepravy hospodářských zvířat z ČR do zemí EU správným zapojením českého práva, změnu, která by měla pokusy na zvířatech vyměnit za “pokusy bez zvířat” převážně pro kosmetické koncerny, ale také podporu na zvýšení rostlinné stravy či změnu stravování ve veřejných institucích:

„Podpoříme legislativní změny (např. vyhlášky o školním stravování), vzdělávání kuchařů a odpovídající financování jídelen veřejných institucí (školy, nemocnice apod.) tak, aby mohla být strávníkům nabídnuta kvalitnější strava s vyšším podílem rostlinné složky (ovoce, zeleniny, luštěnin, ořechů apod.) a aby mohlo být stravování v těchto jídelnách lépe dostupné i lidem s dietními omezeními nebo potřebami.”

Volím pro zvířata je společný projekt 4 organizací na ochranu zvířat v ČR - Compassion in World Farming, OBRAZ – Obránci zvířat, Svoboda zvířat a Nesehnutí.

Je na každém z vás, jakou stranu budete volit, jedno byste ovšem opomenout neměli - nejít k volbám je cestou, jak nechat případně vyhrát ty, jejichž vládu tu zkrátka nechcete. Tak na to myslete a jděte, protože každý hlas může nakonec něco změnit. Každý z vás má tak jistou moc hnout s tím, jak to v té naší zemi bude vypadat!

Otevřít v galerii (9)
Volební lístek.
Volební lístek.Zdroj: Freepik

A názory těch, na kterých to “visí”?

Názory populace nejsou ani trochu jednotné. Příčinou může být odlišný věk, neznalost programu dané strany, ale také nezájem k volbám vůbec jít, protože lidé ztrácí chuť chtít něco změnit. Zeptala jsem se lidí kolem sebe, jak ty letošní volby vidí. Jestli se k volbám chystají a zda již mají jasno, koho budou volit? A tohle jsou výsledky:

Mládí se žene vpřed!

První skupinou, na kterou jsem se za měřila, byli mladí lidé nad 18 let a bylo vcelku překvapující, že jim skutečně záleží na tom, jak to s naší zemí dál bude. Převládl názor, že už nechtějí další rok sedět doma a chtějí chodit hlavně do školy, protože o “dvou rocích” prázdnin možná snili, ale když se sen stal realitou, takové nadšení to zas nepřineslo.

"Vůbec netuším, koho budu volit, ale nechci sedět další rok nečinně doma a čekat, co bude. Rozhodně mi ale není jedno, kdo vyhraje,"

řekl pro LP-Life.cz student Honza, který by měl příští rok maturovat. 

Otevřít v galerii (9)
Pár váhající a přemýšlející.
Pár váhající a přemýšlející.Zdroj: Freepik

Jisté jistoty

Další skupinou, na kterou jsem se zaměřila, byli lidé středního věku. Názory se různili i zde, ovšem s tím, že všichni dotázaní si přejí jistotu svých příjmů. Toto je jeden z nich: 

“Budu volit ANO, protože dobře ohodnocují policisty, kde pracuji a to je pro mě důležité. Chci si vydělat  peníze a moci si dopřát, co chci, ne jen obracet každou korunu,”

řekla pro LP-Life.cz Regina, zaměstnankyně celní správy.

Jó, třešně zrály!

Poslední skupinou byli lidé v důchodovém věku, kterým se zdálo být tak trochu jedno, jak ty letošní volby dopadnou a často zavzpomínali na časy totality, jako na něco "pohodového", kdy měli svou životní cestu předem danou:

"Za komunismu se nikdo nemusel bát ani o bydleni, ani o práci, ale v dnešní době se neví, co bude zítra,"

řekl pro LP-Life.cz Jiří, 82 letý důchodce. 

Jistá ztráta koalic!

No a pak jsou tu ti, jež by vlastně měli jasno, koho volit, ale překazila jím to koalice, do které daná strana vstoupila, aby sama byla silnější. 

"Nejraději bych volil TOP 09, ovšem mám problém s koalicí, ve které jsou. Rozhodně nechci volit KDU-ČSL ani ODS. Program TOPky je mi dlouhodobě nejbližší, ale zatím určitě nejsem rozhodnutý. Jen vím, že ANO a Piráti to rozhodně nebudou,"

řekl pro LP-Life.cz Pavel, zaměstnanec banky. 

Milé strany, i zde je skutečně potřeba přemýšlet, než vstoupíte do spojenectví s někým, koho vaši voliči zkrátka nesnesou!

Závěrem: Naděje umírá poslední, a proto musíme věřit, že když spojíme síly a vyvineme úsilí, ujme se vlády naší země ten, kdo to, co nasliboval, následně bude chtít také splnit. 

Zdroje: irozhlas.cz, 2021.programydovoleb.cz, volimprozvirata.cz, jsmefer.cz, vlastní dotazování

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze