Top hledané
Výsledky (0)
Prezidentští kandidáti se předhánějí se svými zkušenostmi ze zahraničí.

Koho znají v zahraničí? Prezidentská volba je i o fotkách se světovými politiky

Radim Červenka
24. ledna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Andrej Babiš na tiskové konferenci po prvním kole voleb

Vztah k zahraniční politice je aktuálně důležitou otázkou pro kandidáty před druhým kolem letošních prezidentských voleb. Ve své profesní minulosti se Petr Pavel i Andrej Babiš právě zahraniční politikou intenzivně zabývali. 

Kdo má jakou zahraniční zkušenost? 

Ačkoliv se prezident z titulu své funkce podílí na utváření zahraniční politiky České republiky, k samotné kandidatuře pochopitelně předchozí angažmá v oblasti není podmínkou. Současní kandidáti se však zahraniční diplomacii a politice intenzivně věnovali.

Dlouholetý politik Andrej Babiš zastával nejvýznamnější posty ve vládě, byl ministrem financí a posléze premiérem, k čemuž nedílně patří i odpovědnost za zahraniční politiku země. V orgánech EU byl Babiš znám pro svou výbornou znalost jazyků a zároveň názorovou nečitelnost. Mezinárodněpolitický rozměr přinesl do kampaně Babiš překvapivou návštěvou u francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Petr Pavel v letech 2015 až 2018 zastával post předsedy vojenského výboru NATO, ačkoli je tato pozice v tuzemsku málo známá, jedná se o nejvyšší funkci vojenských představitelů NATO a jeho úkolem je tlumočit vojensko-strategické pozice vrchních velitelů armád (tj. náčelníků generálních štábů) politickým představitelům aliance. Petr Pavel je jediným člověkem mimo země západní Evropy, který tento post dosud zastával. Mezinárodní prestiž Pavlovi přineslo i nejvyšší státní vyznamenání obdržené ve Francii za evakuaci francouzských vojáků pod minometnou palbou během války v Jugoslávii v roce 1993.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Argumentační válka na plné obrátky

Během volební kampaně jsme pochopitelně svědky vzájemného argumentačního ostřelování mezi oběma kandidáty. Andrej Babiš na tiskové konferenci vyzval svého protikandidáta v prezidentských volbách, ať se po jeho vzoru prezentuje zajímavými fotkami se zahraničními politiky. Není divu že Petr Pavel, který několik let reprezentoval mezinárodní alianci NATO nabídl řadu obrázku uvedeného žánru (viz video níže).

Tématu zahraniční politiky kampaní prezidentských kandidátů si všímají i politici vládních stran, kteří jsou však kritičtí zejména ke kontroverznímu duchu, v jakém ji předseda největší opoziční strany Andrej Babiš vede.

"Čekal bych, že pokud chce Andrej Babiš vyjednávat mír s Ruskem, tak se nebude bát přijít aspoň do debaty na CzechTV. Nejste voják, ale trochu odvahy,"

napsal na Twitteru předseda pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš k Babišově neochotě účastnit se debaty na veřejnoprávní televizi, kterou si občané za tímto účelem platí z veřejnoprávních poplatků. Do debaty ale nakonec Andrej Babiš na poslední chvíli dorazil. 

Mezinárodní témata považuje za významná pro prezidentskou volbu i Babišův spolustraník a poslanec za hnutí ANO Karel Havlíček.

"Moderní, efektivní a inovativní stát. Jo, to zní dobře. Jak z nějaké učebnice. Stejně jako třeba fráze o mezinárodní spolupráci. Jak z konference o bezpečnosti. Jen si nejsem jist, jestli je vůbec někdo, kdo tomu věří. Já tedy ne. Proto volím Babiše,"

uvedl prostřednictvím sociálních sítí místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček na podporu předsedy vlastní strany.

 

Zdroje: ČTK, aktualne.cz, cs.wikipedia.org, twitter.com 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze