Top hledané
Výsledky (0)
Zaměstnanci v prodejně obchodního řetězce našli stovky kilogramů drogy mezi banány.

"Vozí se sem ve velkém a podléhají rychlé zkáze. Krabice s banány jsou pro převoz kokainu ideální," říká protidrogová centrála

Radim Červenka
15. srpna 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Kokain

V Klecanech u Prahy byl objeven kokain v odhadované hodnotě dvou miliard korun. Droga je v Česku stále populárnější, přesto měla zásilka směřovat do Nizozemska, kde se konzumuje v mnohem větší míře než u nás. V posledních letech policisté podobné velké zásilky nelegální drogy objevují pravidelně, ovšem celosvětové rekordy v množství zabaveného kokainu jsou řádově ještě vyšší.

Ve skladu jedné z prodejen řetězce Albert v Klecanech u Prahy zaměstnanci objevili řadu balíků s bílým práškem umístěným mezi bio banány v krabicích. Po přivolání policistů se potvrdilo, že se jedná o kokain. Podle jejich zjištění mělo jít o 646 kilogramů drogy, která bude po ohledání zlikvidována ve spalovně.

Drogy mířily do nizozemského "narkostátu"

Zásilka měla pravděpodobně směřovat do Belgie a Nizozemska, kde je po kokainu mnohem větší poptávka než v Česku. V obou zemích je konzumace a prodej drog na vzestupu. Nizozemí je odborníky někdy označováno za "narkostát".

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Základní příčina pravděpodobně spočívá v liberální politice v přístupu k omamným látkám. Jak už jsme psali, ani populární marihuana není oficiálně v Nizozemsku zcela legální, ale je spíše přehlížena prostřednictvím specifického postupu tamějších státních zastupitelství. Benevolence tak otevírá cestu k tvrdším drogám a v zemi po nich roste poptávka, která se přirozeně přelévá i do Belgie.

Od drogových kartelů z Ekvádoru se měl kokain dostat do Nizozemska, ale policisté soudí, že došlo k logistické chybě v některém z nizozemských přístavu a zásilka tak doputovala do Česka. Zachycené množství kokainu patří k největším v historii protidrogové politiky samostatné ČR, nicméně loni policisté z protidrogového útvaru zachytili 840 kilogramů kokainu v supermarketech v Rychnově nad Kněžnou a v Jičíně.

Proč právě banány?

Jelikož výsledná hodnota látky na černém trhu osciluje mezi jedním až pěti tisíci korunami, nejde jednoznačně určit hodnotu objeveného kokainu, ale pohybuje se přibližně v obou případech kolem dvou miliard korun. Letos i loni byl odhalen vysocekvalitní koncertovaný kokain, který byl určen k dalšímu naředění před finálním prodejem. Dalším společným prvkem bylo ukrytí v krabicích s banány.

"Banány jsou nejčastějším ovocem dováženým ze zemí Jižní Ameriky, vozí se sem ve velkém množství. Navíc podléhají rychlé zkáze a drogy je v nich možné dobře ukrýt,"

vysvětlila pro LP-Life.cz tisková mluvčí Národní protidrogové centrály Lucie Šmoldasová, proč pašeráci drog využívají bedny s oblíbeným exotických ovocem. Jižní Amerika je světadílem odkud pochází takřka veškerý světový kokain, vyrobí se ho tady přibližně 2 000 tun ročně.

Šmoldasová také připomněla dřívější rekord z roku 2015, kdy bylo v prodejně Lidlu opět mezi banány objevenou přes 100 kilogramů kokainu. Nejen podle množství odhalených drog odborníci hovoří o tom, že kokain je v Česku čím dál více dostupný a populární. Vzhledem ke své ceně dominoval u bohatších vrstev, nyní se už přesouvá do širších společenských kruhů, i mezi mládež.

Přestože hodnota nalezené drogové zásilky dosahuje miliardové hodnoty v globálním měřítku nejde o nijak extrémně velký nález. Evropským rekordem bylo odhalení zásilky obsahující 16 tun kokainu z Paraguaye v Hamburku z roku 2021. Celosvětový rekord se datuje do roku 1989, kdy Kalifornii policisté zabavili 21 tun kokainu. Právě USA jsou podle odhadů největším konzumentem drogy a podílí se na celosvětové spotřebě přibližně z jedné poloviny.

Zdroje: cnn.iprima.cz, idnes.cz, seznamzpravy.cz, vlastní dotazování

  

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze