Top hledané
Výsledky (0)
Stylová a udržitelná móda z kokosu.

Kokos se dá stejně dobře nosit, jako jíst! Na trhu je inovativní materiál Malai

Martina Šmalclová
16. listopadu 2018
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Luxusní obuv z materiálu Malai

Ananas střídá kokos

Nedávno jsme vám přinesli článek o značce LUCIELA TASCHEN, která vyrábí kabelky z ananasových listů. Na Designbloku nám neušel další inovativní materiál – Malai. Je na bázi bakteriální celulózy vypěstované z kokosové vody a přírodních vláken a jde ve stopách posledních trendů – udržitelné a ekologické módy. Kde cesta luxusních kabelek a bot začíná?

Vše se děje v Indii

Proces výroby je odstartován na kokosových plantážích v jižní Indii, na kterých se nachází velké množství „odpadové“ kokosové vody. Ta vzniká po odstranění bílé dužiny ze zralých plodů. Za normálních okolností by se tato „odpadová“ voda uvolnila do odtokového systému, což by způsobilo znečištění vody a překyselení půdy. Díky výrobě materiálu Malai ale nachází další uplatnění.

Nejdřív želé, pak kabelka?!

Kvašení je klíčovou fází výroby. Při výrobě materiálu je nutné dát kokosovou vodu do kádinek a sterilizovat ji. Teď už se o výrobu stará příroda! Doba kvašení trvá 12-14 dní a na jeho konci vznikne hmota podobná „želé“.

Velké finále: Zdokonalujeme!

Materiál následně prochází procesem zdokonalení, při kterém je za účelem větší odolnosti a pevnosti obohacen o přírodní vlákna a pryskyřici. Následně je Malai zformován do plátů v různých tloušťkách a texturách nebo tvarován do 3D struktur. V závěru se nechá usušit na vzduchu a vhodným ošetřením změknout. Celý proces výroby najdete v naší galerii.

Prodej historické vily na Kampě, Praha 1
Prodej historické vily na Kampě, Praha 1, Praha 1

Značky TON, LEEDA nebo KAZETO už Malai znají

Malai je žhavou novinkou, se kterou se designéři pomalu ale jistě seznamují. Přesto už i v Česku má své zastoupení. K čalounění jej používá jeden z nejstarších světových výrobců luxusního ohýbaného nábytku TON. Tradiční český výrobce KAZETE na Designbloku 2018 vystavil z materiálu Malai několik prototypů kufříků, krabic na klobouky a interiérových krabic. A také česká módní značka LEEDA, založená před 15 lety, Malai používá při výrobě svých luxusních modelů. 

100% přírodní

Malai je v současnosti nabízen v matné, pololesklé a lesklé povrchové úpravě. Rovněž nátěry jsou plně biologicky odbouratelné a jsou buď na bázi vody, či oleje. Luxusní inovativní materiál je k dispozici jak v přírodních odstínech krémová, hnědá či světle žlutá, tak ve výraznějších odstínech khaki, indigo nebo tmavě šedá.

Bez alergií a v souladu s přírodou

Proč volit Malai? Jaké jsou jeho plusy? Materiál je v plném souladu s přírodou, odolný proti vodě, nezpůsobuje alergie a navíc je biologicky udržitelnou alternativou k luxusní kůži.

Až se vás tedy příště někdo zeptá na materiál přátelský vůči vám i přírodě, nezapomeňte… Malai!

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze