Top hledané
Výsledky (0)
Na Mistrovství světa v ledním hokeji skončila základní část a čekají nás boje o medaile. Co dosavadní zápasy ukázaly?

Na Férovku: Hokejové mistrovství světa baví a stmeluje. Češi mají navíc skvělý tým, který bojuje do posledních vteřin

Miroslav Oupic
22. května 2024
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Speciální rubrika
Momentka ze zápasu Česká republika - Kanada. Jakub Flek stíhaný Owenem Powerem.

/KOMENTÁŘ/ Včera skončila základní část Mistrovství světa v ledním hokeji v Praze a Ostravě. A už teď je jasné, i když se medaile budou rozdělovat až v neděli, že opět bude úspěšné. Nejen v návštěvnosti a v organizačních schopnostech, ale také v herním stylu české reprezentace.

Letošní šampionát se k nám vrátil po devíti letech. Přípravy i české očekávání byly a jsou velké. I když se nacházíme před vrcholem celé akce, už nyní je jasné, že bude i tento šampionát úspěšný.

 

Organizaci turnaje chválí nejen diváci, ale i odborníci

Stejně jako v roce 2015, i letos neponechali organizátoři nic náhodě. Opět se hraje ve dvou největších arénách v Praze a Ostravě s velmi dobrým přístupem jak auty, tak také vlaky i městskou dopravou. Samozřejmostí je i blízkost letišť.

Také rozřazení týmů do dvou skupin zaručuje vysokou návštěvnost fanoušků, kteří to nemají ze své země daleko (Praha – Česko, Německo, Rakousko, Ostrava – Slovensko a především Polsko, které po delším čase zase hraje mezi nejlepšími týmy).

Skvělé jsou také vylepšené obě fanzóny u stadionů s kapacitou několika tisíc míst, které jsou při každém zápasy plné.  

Opětovné zvolení obou maskotů – Boba a Bobka potěšilo. Nejen v malém plyšovém provedení, ale především v životní velikosti, v nichž skrytí kanadští animátoři umějí při utkáních rozvášnit velké diváky a potěšit malé.
Zahraniční diváci, stejně jako odborníci a VIP hokejové hvězdy oceňují, že obě naše města plně žijí hokejem.  

 

Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6
Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6, Praha 6

Nadšené zástupy fanoušků

Jak jsem už uvedl výše, letošní šampionát má opět zálusk na rekord v počtu návštěvníků, který drží právě náš šampionát z roku 2015 s 741 690 diváky a s průměrem 11 589 lidí na zápas. Podle posledních údajů vidělo letošní ročník zatím 610 873 diváků, což je průměr 12 217 diváků. A tedy nový rekord je na spadnutí.

Do hlediště obou stadionů, stejně jak do fanzón, proudí zástupy fanoušků z různých zemí – především desetitisíce ze Švýcarska, Slovenska, Polska, Německa a Rakouska.

Jsou také plné restaurace fandících zákazníků. Například podle České televize se jedna pražská restaurace stala finskou fanzónou, ve které finští organizátoři nabízejí předměty s finskou tématikou – dresy, šály, čepice a další fanouškovské pomůcky.

Je také velmi příjemné zjištění, že fanoušci z různých zemí jsou v poklidu nejen na obou stadionech a fanzónách, ale i v ulicích měst, sportbarech nebo restauracích.

Podle České televize si zahraniční diváci užívají každou chvíli, například některé skupiny švýcarských fanoušků si mezi zápasy prohlížejí nejen Prahu, ale zavítali i do Karlových Varů nebo Českého Krumlova.

Hokejisté ze všech týmů hovoří o tom, že diváci v Praze i v Ostravě jsou skvělí a že málokdy hráli před takovou kulisou.

 

Nejen čeští hráči se do Prahy nebo Ostravy těší

V posledních letech se do Prahy a Ostravy daří dostat i hvězdné hráče z NHL či AHL, kteří mají už po sezóně. U evropských zemí, především u těch s menší hráčskou základnou, stojí na nich hra jejich týmů. U zámořských zemí hráči spíše chtějí poznat Evropu, především Česko. Berou to trochu jako dovolenou, dobrodružství a když bude i medaile, je to bonus. Navíc chtějí poznat místa, o kterým jim v NHL vyprávějí čeští hráči.

Kromě hráčů je zde také plno dalších hokejových činovníků a legend. Od skautů klubů z NHL, po manažery, trenéry, i bývalé světové hráče, kteří se zde mohou zavzpomínat s dalšími bývalými hráči. Také se v Praze, v průběhu mistrovství, konají jednání Mezinárodní hokejové federace (IIHF).

 

Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748
Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748, Praha 6

Český tým baví nejen výsledky, ale především svou hrou

V této sezóně, pod vedením kouče Radima Rulíka, český tým na podzim a v zimě vítězně odehrál turnaje Euro Hockey Tour, ve kterých se tvořil základ současného týmu. Je zajímavé, že v posledním turnaji před mistrovstvím, v Brně, všechny své tři západy prohrál. Jako by nechtěl ukázat soupeřům, co si na domácí šampionát připravil.

V Česku je každý druhý hokejový trenér, který ví nejlépe, jaké hráče by trenér měl vybrat. O to horší je pozice skutečného trenéra, který má za zvolený výběr zodpovědnost.

Už od prvního utkání s Finy, které jsme vyhráli na nájezdy a náš brankář Lukáš Dostál nedostal gól ani ve 4 nájezdech, bylo patrné, že náš tým na dobré cestě. Zvláště, když v dalším zápasu jsme s Norskem prohrávali 1:3 a dokázali otočit až na 6:3.

Další výhry pak následovaly a česká sestava se nemusela měnit. Odborníci i fanoušci mezitím sledovali vývoj zápasů v NHL, s tím, kteří hráči by mohli do Prahy přijet a pomoci týmu. Je vždy problém zasahovat do fungujícího týmu, aby to neovlivnilo týmovou atmosféru. Pamatuji si situaci v roce 1986, po roce, kdy jsme se naposledy v Praze stali mistry světa, kdy se v týmu vytvořily skupinky, které ale netáhly za jeden provaz. Proto také československý tým skončil až na 5.místě, kdy v Moskvě prohrál i s nováčkem z Polska.

Náš tým nyní před zápasem s Velkou Británií doplnil Martin Nečas, který co nejdříve po vypadnutí Caroliny Hurricanes, přiletěl do Prahy. A před včerejším zápasem s Kanadou také jeden z nejlepších hráčů světa David Pastrňák a jeho spoluhráč z prvního útoku Boston Bruins Pavel Zacha. Trenér Rulík tedy musel zamíchat sestavou. A hned tyto tři posily byly znát. Navíc všichni ostatní hráči přijali jejich slavnější kolegy skvěle, i když třeba ze sestavy sami vypadli. A ve včerejším zápase s Kanadou se opět ukázala síla týmu, když v závěru třetí třetiny, opět před burácejícími diváky, naši hokejisté vyrovnali dvěma góly na 3:3. A i když dostali gól v prodloužení, všichni viděli, jak každý náš hokejista bojoval ze všech sil.

 

Jak se říká, zajíci se počítají až po honu. Ale už teď, před čtvrtfinálovým čtvrtečním zápasem s USA můžeme říci, že máme správný tým, který půjde za vítězstvím hlava nehlava. Krásné skleněné medaile budou blízko, ale zlato hodně daleko. Vždyť málokdy se stává, že světové mistrovství vyhraje domácí tým, i když se to naposledy podařilo v roce 2022 Finsku. Československému týmu se to povedlo jen v letech 1947, 1972 a 1985. Podaří se to v neděli poprvé i českému týmu?

Zdroj: autorský text, Wikipedia, Český hokejový svaz, Česká televize, komentář

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze