Top hledané
Výsledky (0)
Ačkoliv mírná změna sazeb ČNB aktuálně mnoho neznamená, úroky na hypotékách se brzy začnou výrazněji měnit.

Konec inflace se blíží. Jak se projeví na hypotékách a našich účtech

Radim Červenka
05. ledna 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Peníze

Inflace hýbe českým veřejným prostorem už řadu měsíců. Podle dostupných prognóz by v letošním roce měla cenová hladina zboží a služeb klesnou k hodnotám, na které jsme byli zvyklí dlouhé roky před inflační krizí poslední doby. Pozitivní očekávání v tomto směru ohlásil ve svém vánočním projevu i premiér Petr Fiala (ODS). Levnější budou hypotéky, ovšem úroky na spořících účtech pravděpodobně půjdou dolů.

První vlaštovkou tohoto vývoje bylo snižování základních úrokových sazeb Českou národní bankou (ČNB) o čtvrt procentního bodu na 6,75% z hodnoty 7%. Tento skok se v prvé řadě projevuje mírným poklesem úrokových sazeb na úvěrech poskytovaných komerčními bankami. V prvé řadě jde o hypotéky.

Další zasedání Rady ČNB proběhne v únoru a opět se očekává pokles úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu. Pokud k takovému kroku dojde, soukromé banky na něj s velkou pravděpodobností rychle zareagují. Banky totiž vyhlížejí oživení hypotečního trhu a už teď jsou jejich sazby níže, než sazby ČNB.

Luxusní byt s terasou na pronájem na Malé
Luxusní byt s terasou na pronájem na Malé, Praha 1

Kam půjdou až úroky z hypoték

"Úroková sazba u skutečně nově poskytnutých hypotečních úvěrů dále mírně poklesla z říjnových 5,71 % na 5,67 % a zůstává tak nejnižší od července minulého roku (graf 3). Tržní úrokové sazby delších splatností jsou v letošním roce velmi rozkolísané a několikrát se již vystřídalo období jejich růstu a poklesu. To potvrdil i vývoj za poslední měsíc, kdy tržní sazby, vzhledem k silnějším očekáváním ohledně snižování sazeb ze strany hlavních centrálních bank, výrazněji poklesly. V případě tuzemských sazeb splatností od 3 do 10 let byl meziměsíční pokles o více než půl procentního bodu, a delší sazby se tak dostaly na nejnižší úroveň od února/března minulého roku,"

uvedl na síti X ekonom Jakub Seidler z České bankovní asociace ve vztahu k posledním údajům ČBA monitoru ohledně průměrné úrovně úrokových sazeb hypoték. Už jsou teď úroky na hypotékách nižší než za kolik půjčuje peníze centrální banka soukromým bankám a dá se očekávat znatelný pokles.

"Objem hypoték z meziročního pohledu tak vzrostl v listopadu o 121 %. I přes opticky velmi silné meziroční růsty nicméně nadále zůstává objem hypoték o 50 % nižší než v listopadu roku 2020 a ve srovnání s předpandemickými roky 2017–2018 je letošní objem nižší o třetinu,"

vysvětlil dále Seidler oživení hypotečního trhu, které, ale stále nedosahuje předkovidové úrovně.

Jenže všemi očekávané prudké snižování inflace nemá jednoznačně predikovatelný vývoj. Vládní změny v sazbách DPH mohou vést ke kreativitě s cenovkami u obchodníků, a v důsledku k dalšímu zdražování. K dvouprocentnímu cíli ČNB se česká ekonomika nemusí dostat ani příští rok, což si uvědomují i představitelé centrální banky. Postupné snižování sazeb sami bankéři ve své prognóze odhadli v roce 2024 k hladině 3,6%, ale už nyní Rada ČNB hovoří o snížení pouze ke 4 % hranici.

Pozitivní vývoj přinese pokles úroků na účtech

Někde kolem této hranice by se mohly pohybovat koncem aktuálního roku i sazby hypoték. I přes těžko zodpověditelné otazníky jsou některé ekonomické prognózy v tomto směru pozitivní.

"Z hlediska trhu není snížení úroků úplným překvapením, podstatná část investorů jej očekávala. ČNB rozhodnutím vysílá signál, že je přesvědčena, že ani lednové přecenění, například v oblasti cen energií, nebude natolik závratné, aby zhatilo její snahu o návrat inflace k inflačnímu cíli ve výši dvou procent. Do jeho blízkosti by se inflace mohla dostat hned zkraje příštího roku. ČNB se zároveň zjevně neobává ani možného roztočení mzdově-inflační spirály, před kterým ještě donedávna někteří členové její bankovní rady varovali,"

okomentoval na X ekonom Lukáš Kovanda pozitivní očekávání směrem k poklesu inflace.

https://twitter.com/LukasKovanda/status/1737831867808977274

Ve střehu by tak měli být i vlastníci spořících účtů. Aktuální nadstandardní úročení na těchto flexibilních bankovních produktech se totiž bude rovněž snižovat. Pravděpodobně hluboko pod hranici 4 % u těch nejvýhodnějších spořících účtů. Aktuálně nejlepší úročení dosahuje 6,28% (Trinity Bank) a přes 6% nabízí úrok ještě několik dalších bank.

Pokud se drží úroky na nejvýhodnějších účtech na této hranici při sazbách ČNB 6,75% budou ty nejlepší spořící účty koncem roku nabízet pravděpodobně úroky mezi 3% a 3,5%. Na trh stále vstupují noví hráči, tudíž v tomto ohledu panuje mezi bankami konkurenční boj o zákazníky a výrazně níže při dosavadních plánech ČNB ostatní banky nejspíše nepůjdou.

Zdroje: e15.cz, twitter.com, banky.cz, finconsult.cz, autorský článek

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze