Top hledané
Výsledky (0)
Bude Český slavík nebo nebude?

Konec slavíků v Čechách! Zanikne legendární anketa jako na Slovensku?

Jana Fikotová
01. října 2018
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Lucie Bílá a Karel Gott

Vloni po vyhlášení výsledků a bouřlivé reakci na nekalé praktiky v hlasování přišel šéf agentury Musica Bohemica Jaroslav Těšínský s tím, že se hlasování ankety Český slavík bude měnit. Než došlo k úpravě pravidel, nakonec hudební anketu zrušil.

Za pád Českého slavíka mohou sociální sítě!

Koncem září informovala pořádající agentura Musica Bohemica, že se luxusní anketa Český slavík letos ruší. Návrat se však konat bude, "PRÝ". Přitom ještě vloni její šéf Jaroslav Těšínský pouze řekl, že se musí jen výrazně pozměnit pravidla ankety. Proč? Může za to vliv sociálních sítí!

Loňský rok, jen den po sobotním vyhlášení výsledků, se rozpoutala vášnivá debata o odečtení hlasů kapele Ortel a o nekalých praktikách zpěváka Tomáše Ortela v hlasování od jejich příznivců.

„S využitím sociálních sítí došlo k organizovanému hlasování na podporu určitého subjektu. Toto porušení pravidel jsme zjistili v široce sdíleném profilu Tomáš Ortel Českým slavíkem, kde jsou konkrétní výzvy, co se týká organizace takové akce, včetně výzvy, aby jednotlivci hlasovali z více mobilů nebo koho nemají dávat na druhou a třetí pozici. Osloveno bylo více než padesát tisíc adresátů,“ řekl v loňském roce Těšínský.

Prodej exkluzivní vily, Praha 4 - Kunratice
Prodej exkluzivní vily, Praha 4 - Kunratice, Praha 4

Co na to Karel Gott?

Ke změnám bohužel ani za rok nedošlo, proto se organizátoři rozhodli raději anketu na rok přerušit. Tuto zprávu nelibě přijali naši nejslavnější interpreti. Zpěvák Karel Gott označil hudební anketu Český slavík za nedílnou součást české populární hudby.

„Osobně jsem se vždy na slavnostní vyhlašování vítězů těšil, mimo jiné proto, že jsem měl možnost potkat v sále kolegy, od kterých jsem se vždy nechal rád inspirovat. Pevně proto věřím, že v příštím roce se podaří anketu obnovit a panu Těšínskému přeji hodně síly a nadšení v další práci," řekl Gott, který v anketě zvítězil dvaačtyřicetkrát. Stejnou reakci měla i zpěvačka Lucie Bílá, která v anketě zvítězila dvacetkrát.

A co na to Tomáš Ortell?

A jak se k celé kauze staví ten, který je jedním z důvodů, proč se tyto změny dělají?

„Pokud lidé nemají možnost ovlivnit hlasování v soutěži popularity, ztrácí anketa svou podstatu. O změně pravidel se diskutovalo hned po loňském vyhlášení Slavíků, tak se dalo očekávat podobné prohlášení pana Těšínského. Otázkou zůstává, jakou roli v těchto krocích hraje kapela Ortel a zda se skutečně jen nehledá způsob, jak zabránit kapele či mé osobě ukázat se na obrazovkách," uvedl zpěvák Tomáš Ortel.

Pokud si Slavík opravdu vezme luxusní oddechový čas jen na chvilku a změny budou dávat hlavu a patu, podle odborníků by roční či dvouletý odklady anketě uškodit neměl. Lidé na ni jen tak nezapomenou. I v 90. letech se Český slavík čtyři roky nekonal. Otázkou však zůstává, zda si nakonec organizátoři nevezmou příklad z našich sousedů. Na Slovensku totiž obdobu této ankety před lety zrušili definitivně a podle informací to prý nikomu nevadí.

Se Slavíkem byly problémy i v minulosti

Problémy se Slavíkem sahají daleko do minulosti. Již před jedenácti lety totiž pořadatelé vyřadili skupinu Votchi. Podle pořadatelů některé SMS vykazovaly nestandardní znaky. Následně se ukázalo, že existovalo několik set SIM karet, ze kterých neznámé osoby zasílaly do ankety hlasy ve prospěch skupiny Votchi a zpěváka Patrika Foxe.

Dva roky poté byl vyřazen zpěvák Rostislav Koplík, kterému uškodilo, že drtivá většina hlasů přišla od jednoho operátora. O hlasy přišlo i duo i Eva a Vašek či skupina Argema, kdy údajně počet hlasů „neodpovídal standardu hlasování“.

Velké pobouření přišlo v roce 2013, kdy byl vyřazen raper Martin Pohla alias Řezník. Toho vyřadili kvůli vulgárním a násilným textům. Proti tomuto kroku se ohradil i Tomáš Klus, jenž se kvůli cenzuře od ankety distancoval. Poslední hřebíček do rakve byla kauza kolem zpěváka Tomáše Ortela a jeho stejnojmenné skupiny, když v roce 2016 se umístili druhém místě.

Jak šel čas s Českým slavíkem

Český slavík provází náš život už pěknou řádku let. Původní anketa vznikla během porady redakce Mladého světa roku 1962. Lidé hlasovali a brali jí jako součást roku. Jenže stejně jako vše, měla i anketa svou životnost a po roce 1991 skončila, aby se v roce 1996 anketa dočkala svého nástupce, Českého slavíka. Rekordním držitelem luxusních slavíků je Mistr Karel Gott, který jich má doma čtyřicet dva. Dalšími rekordmany jsou zpěvačka Lucie Bílá s dvaceti oceněními a kapela Kabát s dvanácti slavíky.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze

ČESKÝ SLAVÍK MATTONI

ČESKÝ SLAVÍK MATTONI
MUSICA BOHEMICA, S.R.O. Křižíkova 16, 186 00 Praha 8 - Karlín