Top hledané
Výsledky (0)
Spousta podniků, které pandemie postihla nejvíce, se dnes opět otevře i pro neočkované!

Do kaváren, za kulturou a sportem ode dneška bez Tečky! Podnikatelé jsou spokojeni, vloni jich přibylo 65 tisíc!

Jindra Pelikánová
10. února 2022
+ Přidat na Seznam.cz
5 minut
Žena na kávě.

Je mnoho důvodů, proč začít podnikat. Nejčastějším asi to, že si lidi touží organizovat svůj čas podle svého. Častým důvodem přechodu do podnikatelského světa je také touha realizovat si vysněný nápad. A nové podnikatele vybídla k životnímu kroku i doba relativně nejistá – covidová pandemie. V roce 2021 přibylo téměř 65 tisíc nových živnostníků, což je nejvíce za posledních devět let. Z nich ale někteří museli čelit velkým problémům, zejména restauratéři, kavárníci i provozovatelé sportovišť a kulturních akcí. A právě ti si teď mnou ruce, protože do jejich podniků a byznysů se dneska vrací i nenaočkovaní. 

Nejlepší způsob, jak s podnikáním začít, je jít do něj s jasně definovanou službou nebo výrobkem, o nichž si myslíte, že by mohly zákazníky zaujmout a nejsou na daném trhu k dispozici. A tak se v době covidové pandemie otevřely zcela nové podnikatelské obzory. Lidé začali například vyrábět dezinfekční prostředky, respirátory nebo ochranné štíty. Jiní s nimi zase začali obchodovat na internetu. 

„K poklesu živnostníků došlo jen v roce 2020, v porovnání s rokem 2019 byl přírůstek nových živnostníků v roce 2021 obdobný jako v letech 2017, 2018 a 2019. Vysoký čistý přírůstek (rozdíl mezi počtem vzniklých a počtem zaniklých) byl dán spíše tím, že na rozdíl od nových, počty zaniklých živnostníků klesaly,“ 

řekla pro LP-Life analytička Věra Kameníčková

Otevřít v galerii (3)
Spokojený podnikatel u počítače.
Spokojený podnikatel u počítače.Zdroj: Freepik

Těmto novým byznysům se dařilo, ale naopak ty, které byly nejvíce postiženy, byly právě pohostinství, služby - ubytování, kultura a sport. Přestože se měla opatření změnit již včera, to je ve středu, nakonec vláda rozhodnutí o den odložila. Takže až ode dneška se restauratéři a ostatní mohou zase radovat, protože jejich klientela bude rozšířena i o neočkované.

Nahrazení pracovního poměru?

V Česku tak přibylo 26 293 živnostníků, o 39 % více než v roce 2020. Počet podnikatelů s přerušenou živností byl potom nejnižší za poslední tři roky. Konkrétně se jednalo o 88 524 podnikatelů, což představuje meziroční pokles o více než jeden a půl tisíce. Rok 2021 by se dal s trochou nadsázky nazvat rokem živnostníků. Vysoký počet nových živností však lze podle Kameníkové interpretovat dvěma způsoby. 

Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha
Pronájem Luxusního mezonetu, 2+kk, Praha, Praha 1

„Na jednu stranu je jistě dobře, že lidé mají zájem podnikat, stejně jako je pozitivní to, že své živnosti ukončují a přerušují méně než v předešlých letech. Na druhou stranu ale vzniká otázka, do jaké míry tito lidé skutečně podnikají a nakolik jde pouze o nahrazení pracovního poměru jiným druhem vazby mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Firma tím ušetří na nákladech - neplatí sociální pojištění,“

uvedla pro LP-Life Věra Kameníčková.

Kompenzace zájem o podnikání nezvýšily

Nabízí se otázka, zdali někteří lidé nezačali podnikat i z důvodů možných kompenzací od státu. V našich krajích je celkem pravidlem, „vytřískat“ ze všeho, co se dá.

„Tento důvod by byl dost riskantní, protože kompenzace nebyly jisté. Spíše je k tomu vedla nejistota ohledně zaměstnání, případně doplnění příjmů ze zaměstnání vedlejší činností,“ 

vysvětlila pro LP-Life Věra Kameníčková.

Nejvíce živnostníků přibylo v Praze

Počet nových i zaniklých živností se tradičně koncentroval do okolí největších měst. Nadpoloviční většina z téměř 65 000 nových živností, přesněji 55 %, připadala na Prahu (12 842), Středočeský (8 528), Jihomoravský (7 596) a Moravskoslezský kraj (6 508). Z 38 306 ukončených podnikání jich 49 % spadá opět pod Prahu (6 503), následovanou kraji Středočeským (4 368), Jihomoravským (4 269) a Moravskoslezským (8 643). Nejvíce aktivních podnikatelů ukončilo svou činnost na Liberecku (5,6 %) a Karlovarsku (5,1 %) a naopak nejméně lidí přestalo podnikat ve středních Čechách (2,9 %), v Olomouckém kraji a na Vysočině (shodně o 3 %). 

Propad v obchodu a v cestovním ruchu

Téměř rok uzavřené restaurace, hranice a často i okresy dopadly zejména na odvětví ubytování, na obchod a stravování.

„V obchodu klesl loni počet živnostníků o 13 %. Na 10 zaniklých živnostníků připadlo 6 nových. V ubytování a stravování je pokles o 11 %,“

řekla pro LP Life Věra Kameníková. Naopak v informačních a komunikačních činnostech šlo o 44 nových podnikatelů na 10 zaniklých a v dopravě a skladování o 28. Počet lidí, kteří svoji živnost přerušili, byl v loňském roce o 2 % nižší než v roce 2020. Nejvíce počet přerušených živností klesl v administrativních činnostech (-12 %), v ubytování a stravování (-8 %), v dopravě a skladování (-7 %). Nejvíce se zvýšil v obchodu, a to o 3 %.

Více podnikají ženy

Na první pohled to tak sice možná nevypadá, ale v současné době stále více podnikají ženy. Ze statistik vyplývá, že živnostenské oprávnění vlastní třetina žen. Obecně lze říct, že podniká každý pátý Čech. Nejvíce jich je v rozmezí věku mezi 46 – 50 rokem. Do těchto statistik se nepočítají vlastníci a majitelé společností, podniků a jiných byznysů.

Otevřít v galerii (3)
Ženy pracující venku v parku. Ode dneška již budou moci i neočkované do kaváren a restaurací.
Ženy pracující venku v parku. Ode dneška již budou moci i neočkované do kaváren a restaurací.Zdroj: Freepik

Rozjet byznys je snadné

Nejjednodušší je vybrat si pro své podnikání některou z činností obsažených ve volné živnosti. Výhodou je, že je nutné splňovat pouze obecné podmínky pro podnikání: věk nad osmnáct let a způsobilost k právním úkonům. Pro získání živnostenského oprávnění pak stačí investice tisíc korun. Není třeba dokládat žádné vzdělání nebo praxi. Podnikatel se přihlásí na finančním úřadu, České správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. U společností už prvotní vklady nejsou stanoveny na dvě stě tisíc, ale na pouhou korunu.

Podpora státu zčásti pomohla

Pan Tomáš Řezáč provozuje se svým kamarádem už šestým rokem čajovnu v Praze. Pandemie výrazně zasáhla do jeho podnikání. 

„V našem případě se nevyplatilo mít výdejní okénko. Na čaj si chodí lidé posedět. A tak jsme úplně zavřeli,“

svěřil pro LP-Life Tomáš Řezáč. Díky příspěvku od státu a sníženém nájmu majitele domu, kde čajovnu provozuje, se podařilo podniku přežít. 

„Kdyby nám nevyšel majitel vstříc, museli bychom asi podnik zavřít,“

svěřil se Tomáš Řezáč.

Lidé se už v plném počtu nevrátili

Paní Dana s Pavlou mají v Praze kavárnu. Také ony měly během pandemie zavřeno. 

Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov
Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov, Praha 1

„Náš podnik nesídlí na lukrativním místě, aby oslovil náhodné kolemjdoucí. Naše kavárna je založena na stálé klientele. Nevyplatilo by se nám mít otevřené jen výdejní okénko,“

svěřila pro LP-Life paní Dana

Otevřít v galerii (3)
Atraktivní žena v kavárně
Atraktivní žena v kavárněZdroj: Freepik

O to víc obě podnikatelky vítaly, když se opět dveře kavárny mohly otevřít.

„Měly jsme radost, lidé se začali vracet, ale potom, přišla opatření pro neočkované a návštěvnost opět poklesla,“

řekla pro LP-Life paní Pavla z Prahy.

Proto věří, že nová pravidla vlády, která ode dneška umožní návštěvu restaurací i neočkovaným, znovu lidi do kavárny přivedou.

Jak se tedy zdá, i těžký rok 2021 inspiroval mnohé k zahájení podnikatelské činnosti. Nyní už jen potřebujeme, aby se ekonomika opět rozhýbala. To, že Tečka již ode dneška nebude kontrolována tam, kde byla nutnosti, je jeden krok kupředu.

Zdroje: Vlastní dotazování, businessinfo.cz, idnes.cz, podnikatel.cz, informaceofirmach.cz, cesky-franchising.cz, mpo.cz

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze