Do kaváren, za kulturou a sportem ode dneška bez Tečky! Podnikatelé jsou spokojeni, vloni jich přibylo 65 tisíc!

Spousta podniků, které pandemie postihla nejvíce, se dnes opět otevře i pro neočkované!
10. února 2022
 
Hlavní stránka Nové články

Je mnoho důvodů, proč začít podnikat. Nejčastějším asi to, že si lidi touží organizovat svůj čas podle svého. Častým důvodem přechodu do podnikatelského světa je také touha realizovat si vysněný nápad. A nové podnikatele vybídla k životnímu kroku i doba relativně nejistá – covidová pandemie. V roce 2021 přibylo téměř 65 tisíc nových živnostníků, což je nejvíce za posledních devět let. Z nich ale někteří museli čelit velkým problémům, zejména restauratéři, kavárníci i provozovatelé sportovišť a kulturních akcí. A právě ti si teď mnou ruce, protože do jejich podniků a byznysů se dneska vrací i nenaočkovaní. 

Žena na kávě.

Nejlepší způsob, jak s podnikáním začít, je jít do něj s jasně definovanou službou nebo výrobkem, o nichž si myslíte, že by mohly zákazníky zaujmout a nejsou na daném trhu k dispozici. A tak se v době covidové pandemie otevřely zcela nové podnikatelské obzory. Lidé začali například vyrábět dezinfekční prostředky, respirátory nebo ochranné štíty. Jiní s nimi zase začali obchodovat na internetu. 

„K poklesu živnostníků došlo jen v roce 2020, v porovnání s rokem 2019 byl přírůstek nových živnostníků v roce 2021 obdobný jako v letech 2017, 2018 a 2019. Vysoký čistý přírůstek (rozdíl mezi počtem vzniklých a počtem zaniklých) byl dán spíše tím, že na rozdíl od nových, počty zaniklých živnostníků klesaly,“ 

řekla pro LP-Life analytička Věra Kameníčková

Spokojený podnikatel u počítače.
Spokojený podnikatel u počítače. • Zdroj: Freepik

Těmto novým byznysům se dařilo, ale naopak ty, které byly nejvíce postiženy, byly právě pohostinství, služby - ubytování, kultura a sport. Přestože se měla opatření změnit již včera, to je ve středu, nakonec vláda rozhodnutí o den odložila. Takže až ode dneška se restauratéři a ostatní mohou zase radovat, protože jejich klientela bude rozšířena i o neočkované.

Nahrazení pracovního poměru?

V Česku tak přibylo 26 293 živnostníků, o 39 % více než v roce 2020. Počet podnikatelů s přerušenou živností byl potom nejnižší za poslední tři roky. Konkrétně se jednalo o 88 524 podnikatelů, což představuje meziroční pokles o více než jeden a půl tisíce. Rok 2021 by se dal s trochou nadsázky nazvat rokem živnostníků. Vysoký počet nových živností však lze podle Kameníkové interpretovat dvěma způsoby. 

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6, Praha 6

„Na jednu stranu je jistě dobře, že lidé mají zájem podnikat, stejně jako je pozitivní to, že své živnosti ukončují a přerušují méně než v předešlých letech. Na druhou stranu ale vzniká otázka, do jaké míry tito lidé skutečně podnikají a nakolik jde pouze o nahrazení pracovního poměru jiným druhem vazby mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Firma tím ušetří na nákladech - neplatí sociální pojištění,“

uvedla pro LP-Life Věra Kameníčková.

Kompenzace zájem o podnikání nezvýšily

Nabízí se otázka, zdali někteří lidé nezačali podnikat i z důvodů možných kompenzací od státu. V našich krajích je celkem pravidlem, „vytřískat“ ze všeho, co se dá.

„Tento důvod by byl dost riskantní, protože kompenzace nebyly jisté. Spíše je k tomu vedla nejistota ohledně zaměstnání, případně doplnění příjmů ze zaměstnání vedlejší činností,“ 

vysvětlila pro LP-Life Věra Kameníčková.

Nejvíce živnostníků přibylo v Praze

Počet nových i zaniklých živností se tradičně koncentroval do okolí největších měst. Nadpoloviční většina z téměř 65 000 nových živností, přesněji 55 %, připadala na Prahu (12 842), Středočeský (8 528), Jihomoravský (7 596) a Moravskoslezský kraj (6 508). Z 38 306 ukončených podnikání jich 49 % spadá opět pod Prahu (6 503), následovanou kraji Středočeským (4 368), Jihomoravským (4 269) a Moravskoslezským (8 643). Nejvíce aktivních podnikatelů ukončilo svou činnost na Liberecku (5,6 %) a Karlovarsku (5,1 %) a naopak nejméně lidí přestalo podnikat ve středních Čechách (2,9 %), v Olomouckém kraji a na Vysočině (shodně o 3 %). 

Propad v obchodu a v cestovním ruchu

Téměř rok uzavřené restaurace, hranice a často i okresy dopadly zejména na odvětví ubytování, na obchod a stravování.

„V obchodu klesl loni počet živnostníků o 13 %. Na 10 zaniklých živnostníků připadlo 6 nových. V ubytování a stravování je pokles o 11 %,“

řekla pro LP Life Věra Kameníková. Naopak v informačních a komunikačních činnostech šlo o 44 nových podnikatelů na 10 zaniklých a v dopravě a skladování o 28. Počet lidí, kteří svoji živnost přerušili, byl v loňském roce o 2 % nižší než v roce 2020. Nejvíce počet přerušených živností klesl v administrativních činnostech (-12 %), v ubytování a stravování (-8 %), v dopravě a skladování (-7 %). Nejvíce se zvýšil v obchodu, a to o 3 %.

Více podnikají ženy

Na první pohled to tak sice možná nevypadá, ale v současné době stále více podnikají ženy. Ze statistik vyplývá, že živnostenské oprávnění vlastní třetina žen. Obecně lze říct, že podniká každý pátý Čech. Nejvíce jich je v rozmezí věku mezi 46 – 50 rokem. Do těchto statistik se nepočítají vlastníci a majitelé společností, podniků a jiných byznysů.

Ženy pracující venku v parku. Ode dneška již budou moci i neočkované do kaváren a restaurací.
Ženy pracující venku v parku. Ode dneška již budou moci i neočkované do kaváren a restaurací. • Zdroj: Freepik

Rozjet byznys je snadné

Nejjednodušší je vybrat si pro své podnikání některou z činností obsažených ve volné živnosti. Výhodou je, že je nutné splňovat pouze obecné podmínky pro podnikání: věk nad osmnáct let a způsobilost k právním úkonům. Pro získání živnostenského oprávnění pak stačí investice tisíc korun. Není třeba dokládat žádné vzdělání nebo praxi. Podnikatel se přihlásí na finančním úřadu, České správě sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovně. U společností už prvotní vklady nejsou stanoveny na dvě stě tisíc, ale na pouhou korunu.

Podpora státu zčásti pomohla

Pan Tomáš Řezáč provozuje se svým kamarádem už šestým rokem čajovnu v Praze. Pandemie výrazně zasáhla do jeho podnikání. 

„V našem případě se nevyplatilo mít výdejní okénko. Na čaj si chodí lidé posedět. A tak jsme úplně zavřeli,“

svěřil pro LP-Life Tomáš Řezáč. Díky příspěvku od státu a sníženém nájmu majitele domu, kde čajovnu provozuje, se podařilo podniku přežít. 

„Kdyby nám nevyšel majitel vstříc, museli bychom asi podnik zavřít,“

svěřil se Tomáš Řezáč.

Lidé se už v plném počtu nevrátili

Paní Dana s Pavlou mají v Praze kavárnu. Také ony měly během pandemie zavřeno. 

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6, Praha 6

„Náš podnik nesídlí na lukrativním místě, aby oslovil náhodné kolemjdoucí. Naše kavárna je založena na stálé klientele. Nevyplatilo by se nám mít otevřené jen výdejní okénko,“

svěřila pro LP-Life paní Dana

Atraktivní žena v kavárně
Atraktivní žena v kavárně • Zdroj: Freepik

O to víc obě podnikatelky vítaly, když se opět dveře kavárny mohly otevřít.

„Měly jsme radost, lidé se začali vracet, ale potom, přišla opatření pro neočkované a návštěvnost opět poklesla,“

řekla pro LP-Life paní Pavla z Prahy.

Proto věří, že nová pravidla vlády, která ode dneška umožní návštěvu restaurací i neočkovaným, znovu lidi do kavárny přivedou.

Jak se tedy zdá, i těžký rok 2021 inspiroval mnohé k zahájení podnikatelské činnosti. Nyní už jen potřebujeme, aby se ekonomika opět rozhýbala. To, že Tečka již ode dneška nebude kontrolována tam, kde byla nutnosti, je jeden krok kupředu.

Zdroje: Vlastní dotazování, businessinfo.cz, idnes.cz, podnikatel.cz, informaceofirmach.cz, cesky-franchising.cz, mpo.cz

 

 

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (0)

View photo gallery

O autorovi

V médiích se pohybuji 30 let. Začínala jsem v televizním zpravodajství, posledních 15 let působím hlavně v lifestylových titulech. Ve svém volnu ráda cestuji, baví mě poznávat nové kraje i lidi. Jen tak si s nimi povídat. Co člověk, to zajímavý příběh… A pak už to stačí jen hodit na papír.
Jindra Pelikánová
Luxusní bydlení Praha
Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ
Okolí Prahy

Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ

7 + 1 423 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m
Praha 5

Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m

8 + 1 471 m²
55 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m

2 + KK 51 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Praha 1

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem

4 + KK 245 m², ter. 28 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m
Praha 4

Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m

3 + KK 106 m², ter. 14 m²
14 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852
Okolí Prahy

Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852

7 + KK 225 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m
Praha 5

Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m

4 + KK 232 m², ter. 38 m²
24 990 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč

5 + KK 162 m², bal. 10 m²
29 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město

3 + 1 123 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m
Praha 10

Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m

4 + KK 131 m², ter. 20 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
52 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m
Praha 6

Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m

4 + KK 119 m², ter. 9 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m
Okolí Prahy

Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m

7 + KK 420 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 107m2
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 107m2

3 + KK 107 m², ter. 13 m²
20 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m
Praha 7

Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m

4 + KK 163 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

3 + KK 121 m², bal. 10 m²
48 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2
Praha 6

Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2

3 + KK 201 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké
Praha 6

Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké

5 + KK 285 m²
95 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m
Praha 1

Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m

2 + 1 67 m²
11 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Praha 3

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190

2 + KK 190 m², bal. 5 m², ter. 50 m²
55 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m
Praha 7

Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m

3 + KK 85 m², bal. 4 m²
15 452 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m
Praha 1

Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m

5 + KK 217 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky
Praha 4

Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky

7 + KK 453 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč

12 + 2 1044 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k pronájmu - Praha 1 - Pařížská
Praha 1

Luxusní byt k pronájmu - Praha 1 - Pařížská

3 + KK 148 m², bal. 8 m²
97 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m

6 + KK 226 m², ter. 38 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

Luxusní prvorepubliková vila na prodej v Praze

9 + 2 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 107m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 107m

3 + KK 107 m², ter. 10 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 116m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 116m

3 + KK 116 m², ter. 11 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m

3 + KK 48 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 2 - Vinohrady - 36m2
Praha 2

Pronájem bytu Praha 2 - Vinohrady - 36m2

1 + KK 36 m², bal. 1 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město

2 + KK 121 m², ter. 50 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 113m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 113m

3 + KK 113 m², ter. 8 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks