Top hledané
Výsledky (0)
Ivan Korčok v prvním kole prezidentských voleb zvítězil se ziskem přes 40 % hlasů.

Korčokovo nečekané výrazné vítězství. Prezidentem se však stát nemusí

Radim Červenka
24. března 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Ivan Korčok

Slováci dohlasovali v prvním kole prezidentské volby. Až na druhém místě se umístil vládní kandidát a favorit průzkumů Peter Pellegrini. Přestože mu jeho protikandidát Ivan Korčok "utekl" o nečekaných 5,5 % hlasů, v druhém kole volby se čeká velmi těsný souboj.

Po komplikacích v některých volebních místnostech na Slovensku mohly být poslední hlasy v prvním kole prezidentské volby odevzdány až ve 22:30. Počátek sčítání hlasů posunul na první místo dlouhodobého favorita výzkumů předsedu Národní hlady a strany Hlas-SD Petera Pellegriniho.

S čím dál větším množstvím sečtených hlasů získával další procenta občanský kandidát a bývalý ministr zahraničí Ivan Korčok. Ten uspěl zejména ve velkých, městských volebních okrscích, které se sčítají nejdelší dobu. Po sečtení zhruba tří čtvrtin volebních okrsků, již nebylo pochyb, že se vítězem stane Ivan Korčok. Finální výsledkem je 42,52 % pro Ivana Korčoka. Za ním skončil Peter Pellegrini se ziskem 37,03 % hlasů.

Pronájem 2kk s balkonem, Praha 5 Smíchov, 75m
Pronájem 2kk s balkonem, Praha 5 Smíchov, 75m, Praha 5

Procenta průzkumům neodpovídala

Rozdíl mezi dvěma nejsilnějšími kandidáty činil cca 5,5 % hlasů, poslední publikované průzkumy před volebním moratoriem mírně favorizovaly Pellegriniho a průzkum zveřejněný po uzavření volebních místností, na nějž už se moratorium nevztahovalo, favorizoval Korčoka o několik desetin bodu. Korčok tak poměrně výrazně překonal čísla z průzkumů. Přibližně 123 000 slovenských občanů dalo přednost Korčokovi před Pellegrinim.

Na třetím místě se umístil podle očekávání bývalý ministr spravedlnosti Štefan Harabin. V jeho případě poslední průzkum rovněž nebyl příliš přesný, předpokládal pro Harabina 15% zisk, po sečtení všech hlasů však dosáhl jen 11,74 % hlasů.

"Slovensko ukázalo z jedné strany výrazné rozhodnutí a to v odmítnutí nacionalistických, proruských hlasů. Výsledky trojice Harabin, Kotleba, Náhlík lze považovat za propad. Je to rozhodnutí v němž se jistě promítlo dění v poslední dnech, jak teroristické dění v Rusku tak poměrně silné apely na příklon proti západu. Dobrá zpráva je, že tato orientace je zamítnuta, Rusko není pro slovenského voliče důvěryhodný partner,"

zhodnotil výsledek radikální rétoriky slovenských nacionalistů sociolog Ivan Gabal pro ČT.

Honba za dalšími voliči

Štefana Harabina zmínili oba postupující do druhého kola voleb během svých projevů k výsledkům dosavadního průběhu voleb. Sám Harabin je kritický k obou kandidátům a sám ani jednoho přímo nepodpořil. Pellegrini by však rád získal na svou stranu jeho podporovatele stejně jako ty, co hlasovali pro maďarského kandidáta Krisztiána Forró. Kromě poděkování svým voličům jiné téma než oslovování dalších potenciálních voličů Pellegrini během svého projevu nepřinesl.

Korčok pak kriticky hovořil směrem k vládě, jejímž je Pellegrini kandidátem. Připomněl kontroverzní reformy kabinetu Roberta Fica směrem ke státními zastupitelství nebo snahu postátnit RTVS. Došlo i na vztahy s Českou republikou, kterou Korčok označil za nejbližšího partnera a kritizoval vládu za ohrožování tohoto partnerství svým příklonem k Rusku. Svým jednoznačným postojem postojem je, podle svých slov, čitelným kandidátem jak pro nespokojené vládní voliče, tak pro dosavadní voliče Štefana Harabina.

"K existujícím voličům, kteří dali svůj hlas kandidátům v prvním kole, je potřeba přidat další. Buď takové, co volili některého z neúspěšných kandidátů, anebo lidí, kteří v prvním kole nevolili,"

shrnul pointu následujících dvou týdnů před druhým kolem volby komentátor Peter Bárdy na aktuality.sk.

Bárdy zároveń charakterizoval rybníky, v nichž budou oba kandidáti volit. Pellegrini zcela jistě bude chtít oslovit nacionalistické voliče, jejichž hlas zůstal ve volbách oslyšen. Je však otázkou, do jaké míry je pro ně Pellegrini autentickým kandidátem. Připomeňme např. kritiku jeho koaličního partnera a nacionalisty Andreje Danka, která se mj. opírala o Pellegriniho sexuální orientaci.

Na druhou stranu Korčok pro svůj další úspěch potřebuje mobilizovat opoziční voliče, kteří nešli volit. Je otázkou jaký potenciál se v těchto vodách nachází, ale nedá se vyloučit, že řada Slováků žijících v zahraničí např. v Česku nebo v Rakousku přijede volit až v druhém kole voleb. Pro prezidentské volby na Slovensku korespondenční volby nejsou dostupné. Další opoziční hlasy by mohly ke Korčokovi připlout z řad podporovatelů ex-premiéra Igora Maťoviče nebo také z řad katolických voličů KDH.

"Více než 5,5 procenta je slušný náskok. Před druhým kolem nás ale skoro jistě čeká drsná antikampaň plná dezinformací. Já stejně jako KDHsk podporuji Ivana Korčoka a demokratické, prozápadní Slovensko,"

připomněl podporu křesťanské strany místopředseda její české obdoby Jan Bartošek na síti X.

Zdroje: ČT, aktuality.sk, idnes.cz, twitter.com, autorský text

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze