Top hledané
Výsledky (0)
Vedle nových a moderních materiálů, které v dnešní době získávají na popularitě, tu jsou také ty tradiční. Představujeme vám ruční papír Hanji, který je v Koreji znám tisíc let!

Korejský ruční papír Hanji s 1000 letou tradicí využívají nyní restaurátoři

Eva Ledecká
06. listopadu 2018
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
Hanji papír

Staré korejské rčení praví, že papír může vydržet až 1000 let. Tento výrok pravděpodobně souvisí s tradičním ručně vyráběným papírem Hanji, který je silný a robustní. Jedná se o jedinečný materiál, který je určen nejen na psaní, ale využívají ho umělci a v poslední době také restaurátoři.

Korejský obchod s papírem Hanji
Hanji
Hanji, cesta do Česka

Jak se papír získává?

Vyrábí se z lýka moruší (korejsky dak), které se sklízí nejčastěji v období od listopadu do února. Lýko se suší na slunci a tento sušený materiál zvaný heukpi se máčí ve vodě. Namočené a změklé lýko (baekpi) se vaří pět hodin ve vodě, do níž se přidávají stonky a lodyhy soji a pohankové slupky. Poté je tento materiál propláchnut, rozloží se na kamenný povrch a hodinu ručně utlouká. Baekpi se poté natírá šťávou z rostlin, formuje do velkých plátů na bambusových formách a poté suší.

Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6
Prodej luxusní vily se zahradou, Praha 6, Praha 6

Výstava v UPM: Hanji, cesta do Česka

V Uměleckoprůmyslovém museu máte možnost si prohlédnout luxusní výrobky z tohoto papíru od významné a světoznámé korejské umělkyně Young-Hee Kim a také si vyzkoušet proces výroby samotného papíru.

Výstavu Hanji, cesta do Česka připravilo velvyslanectví Korejské republiky a v prostorách Uměleckoprůmyslového musea ji můžete navštívit pouze do čtvrtka 8. listopadu. Tak moc dlouho neváhejte!

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Uměleckoprůmyslové museum v Praze
17. listopadu 2 110 00 Praha Česká republika
778 543 900