Top hledané
Výsledky (0)
Oslavy Nového roku letos jinak.

Koronavirový Silvestr 2020: Jak bude vypadat?

Kateřina Ostrejšová
29. prosince 2020
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Slečna s prskavkami.

Druhá vlna pandemie přinutila většinu Evropy přistoupit k přísnějším vládním opatřením, včetně České republiky. Vánoční trhy byly zrušeny, vánoční mše a oslavy jakbysmet. Změna pravidel se tak výrazně promítne i do silvestrovských oslav. Zákaz nočního vycházení na Nový rok vyprázdní ulice, což je například pro hlavní město Prahu naprosto nepředstavitelné. Jak tedy bude vypadat letošní Nový rok?  

Tvrdý lockdown od 27. prosince 

Na půlnoční venkovní oslavy letos můžeme zapomenout. Vláda totiž od neděle 27. prosince vyhlásila lockdown, který zahrnuje zákaz vycházení od devíti večer do pěti do rána, a to platí i pro 31. prosinec. Zakázáno je také shromažďovat se ve více jak dvou lidech, takže i oslavy s přáteli letos budeme muset oželit.  

Pro pátý stupeň protiepidemického systému PES, ve kterém se nyní Česko nachází, platí také zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti.  

Otevřít v galerii (4)
Přátelé si přiťukávají šampaňským.
Přátelé si přiťukávají šampaňským. Zdroj: Freepik.com

Pyrotechnika v Praze dostala zákaz 

Pyrotechnika a oslavy nového roku patří neodmyslitelně k sobě. Od začátku prosince však platí nová vyhláška k zákazu používání pyrotechnických výrobků v centru Prahy, v parcích nebo v blízkosti nemocnic a sociálních zařízení. Platí to pro většinu volně prodejné pyrotechniky. Cílem vyhlášky je především zvýšit bezpečnost obyvatel a omezit hluk, který má každoročně za následek smrt či zranění mnoha živočichů v hlavním městě. Každým rokem Praha pořádá veřejné oslavy na Václavském náměstí, ty jsou letos samozřejmě také zrušeny.   

Otevřít v galerii (4)
Žena sleduje ohňostroj.
Žena sleduje ohňostroj. Zdroj: Pixabay.com/7901455

„Oslavy příchodu nového roku budou jiné než v minulých letech – komornější, ale to nemusí znamenat horší. Rád bych vyzval Pražany, aby Silvestra oslavili v kruhu svých nejbližších a vnímali tento den jako příležitost ke zhodnocení uplynulého roku, který byl možná extrémně náročný, ale mnohému nás naučil. Pokud v dalším roce městské finance dovolí, rádi se vrátíme k oslavám formou videomappingu s hudebním doprovodem. Já osobně bych ale preferoval dronovou show. Divoké odpalování pyrotechniky je zkrátka přežitek, od kterého se ustupuje i v jiných evropských metropolích,“  

říká primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

Vyhláška se nevztahuje pouze na profesionální ohňostroje, které podléhají povolávací povinnosti podle zákona o pyrotechnice. V současní době však není plánován žádný ohňostroj, a to jak ze strany hlavního města, ani městských částí.  

Otevřít v galerii (4)
Ohňostroj ve městě.
Ohňostroj ve městě.Zdroj: Pixabay.com/RahulPandit

„Každý rok připomínalo centrum města během novoročních oslav bojiště. Docházelo často k různým zraněním nejen lidí, ale i zvířat. Každoročně jsme museli ošetřovat spoustu poraněných divokých zvířat, zejména labutí. Musely také ve zvýšené míře zasahovat jednotlivé složky IZS. Věříme, že centrum města tak bude bezpečnější jak pro lidi, tak právě i zvířata,“  

říká náměstek primátora hl. m. Prahy Petr Hlubuček. 

Informační cedule napříč Prahou 

Otevřít v galerii (4)
Večerní výhled na Prahu.
Večerní výhled na Prahu.Zdroj: Pixabay.com/lawyergaoge

Pro dostatečnou informovanost občanů budou v parcích a náplavkách umístěny informační cedule o zákazu používání pyrotechniky, aby se předešlo případnému porušení vyhlášky. Na její dodržování bude v ulicích Prahy dohlížet Městská policie hl. m. Prahy i Policie ČR. Porušení vyhlášky podléhá také správnímu trestu, ve správním řízení je možné uložit pokutu do 100 000 Kč, na místě mohou policisté a strážníci uložit pokutu do výše 10 000 Kč.

Prodej rodinného domu, Praha 5-206m
Prodej rodinného domu, Praha 5-206m, Praha 5
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze