Top hledané
Výsledky (0)
I přes nelehký život Australanů v poslední době si zachovávají optimismus

Koronavirová opatření v Austrálii: Pro děti šok, pro rodiče pohoda

Eva Ledecká
02. dubna 2020
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty čtení
Koaly teď mohou v klidu spát

Na světě dnes není země, která nezažívá jedno z nejtěžších období moderní historie. Je však jeden stát, ve kterém je život v posledním půl roce obzvlášť drsný. Je to Austrálie! Krásná, divoká a v poslední době velmi krutě zkoušená země.

Pokud my máme problém vyrovnat se s koronavirem, jak asi katastrofické události z poslední doby dokáží zpracovat lidé žijící v Austrálii? Budete se možná divit, ale s optimismem sobě vlastním!

krásná a zkoušená Austrálie
Na požáry jsou místní zvyklí
Klokani - symbol Austrálie

Požáry v Austrálii nemusíme nikomu připomínat. Ještě nyní máme před očima smutné obrázky vypálených lesů, vysokých ohňů a vyplašených zvířat. Shořela plocha větší než Česká republika, zemřely miliony zvířat, v ohni skončily životy mnoha statečných záchranářů. Australská příroda plakala a my s ní!

Ani po požárech nenechaly přírodní živly Australany vydechnout. Přišly ničivé povodně a divoká voda brala místy vše, co jí přišlo do cesty. Australané se z toho oklepali, jsou na přírodní pohromy zvyklí. Přišla ovšem další rána – koronavirus! Jakoby si tam někdo nahoře řekl, že si tuto zemi a její obyvatele pořádně prověří!

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město, Praha 1

O tom, jaká je současná situace v Austrálii a jak na ni hledí místní, jsme si povídali s Martou Koval, učitelkou prvního stupně základní školy v Melbourne původem z Čech.  

Žádný strach, kamaráde!

„Australané jsou všeobecně velmi pozitivní lidé. Jejich heslem je "no worries, mate". A podle toho přistupují i ke koronaviru,“ říká Marta, která žije v Austrálii už 10 let. „Jsou lidé, kteří si vážnost situace dlouho nepřipouštěli a dělali jakoby nic. Ale především důchodci se začali sami izolovat už na začátku.“

A kam se izolují? Chalupařská kultura jako u nás tady neexistuje, ale bohatší rodiny mají své "holiday houses" u oceánu blízko pláží. Tam teď mnoho z nich odjelo.

Marta se po vzoru Čechů pustila do šití roušek a sama je nosí společně s rukavicemi, když jde nakupovat. Roušky tu jsou vidět především na Asijatech. Evropané a Australané  si z toho příliš nedělají. A tak možná nevidí ani to, že celá situace může být traumatická pro jejich děti.

Pro děti je to šok, který optimističtí rodiče nevnímají!

Školy jsou i tady zavřené. Děti teď sice mají 2 týdny Velikonoční prázdniny, ale jaké to bude potom a jak tuto tíživou situaci vidí mladá učitelka? Podle ní si mnozí dospělí vůbec neuvědomují, jaká psychická zátěž to pro děti je!

„Je to složité. U dětí je nyní nejdůležitější udržet jejich psychické zdraví. Pro ně je to šok. Najednou je všechno jinak. Nemohou jít ven, hrát si se svými kamarády, navštívit prarodiče. Nemůžou do škol, školek, stále si musí mýt ruce, na nic venku nesmí sahat. Oni prostě nechápou, proč se to děje. Je to pro ně trauma, které, pokud bude trvat dlouho, může postihnout celou současnou generaci dětí. Jako učitelka se připravuji na to, jak o tom s nimi mluvit, jak je naučit relaxovat. Také se samozřejmě učím používat různé online programy pro výuku, jako je Zoom, Google Clasroomn, Compass a jiné.“ Hlavně si ale dělá starosti o děti z rizikových rodin, kde to bude mnohem složitější. „Jedná se o rodiny, ve kterých je na denním pořádku násilí, alkohol, drogy či duševní poruchy. Kdo se o ně postará? Kdo dohlédne na to, aby si zapnuli počítač? Kdo jim pomůže s úkoly? Budou doma vůbec v bezpečí?“ Uzavírá sympatická učitelka toto téma výčtem starostí, které ji v současnosti trápí nejvíce.

Otevřít v galerii (1)
Australská vlajka
Australská vlajkaZdroj: pixabay.com

Koronavirus v Austrálii aktuálně

Ke dni 5.4. 2020 je v Austrálii 5 687 osob, u kterých bylo potvrzeno onemocnění Covid-19. Podlehlo mu dosud 34 lidí. Omezení pohybu je tu podobné jako u nás: vycházet se smí jen v nejnutnějších případech a nezdržovat se ve skupinách. Nejhorší situace je v současné době v Sydney.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze