Top hledané
Výsledky (0)
Další tvrdá omezení mohou následovat

Koronavirus zastavuje život v Česku: Zavírají školy, ruší se akce nad 100 lidí

10. března 2020
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Vláda zavádí přísná opatření kvůli koronaviru.

Stát kvůli rychlému šíření koronaviru zavírá školy a zakazuje akce s více než 100 účastníky. Drastická opatření, která v úterý dopoledne ohlásila vláda, potrvají až do odvolání. I nadále platí také karanténa pro lidi, kteří se vrací ze zemí, kde je již nákaza velmi rozšířená. Přečtete si preventivní opatření, která byste měli dodržovat, abyste minimalizovali riziko onemocnění.

Nemocní jsou nejčastěji izolování v Nemocnici na Bulovce.
Šíření koronaviru v Česku se začíná vymykat kontrole.
Šíření koronaviru v Česku se začíná vymykat kontrole.

Divadelní představení, výstavy, koncerty a další kulturní, náboženské nebo sportovní akce mají od úterý zákaz, pokud by na nich mělo být více než 100 lidí. Týká se to například i velkých kin, fotbalových, MMA či jiných zápasů nebo třeba festivalů. Zakázány jsou i diskotéky nebo jiné taneční akce. Zrušena byla také výuka všech základních, středních škol a vysokých škol.

Do restaurace zatím můžete

Naopak zatím se nezavírají restaurace nebo obchodní centra, wellness centra nebo jiná místa, kde dochází k velké fluktuaci lidí. Také se nezavírají mateřské školy ani lyžařské sjezdovky. Jenže to je zatím dočasné, premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nevyloučili, že další opatření budou brzy následovat, pokud se koronavirus v Česku bude i nadále velmi rychle šířit.

Luxusní byt na prodej - Malá Strana - Praha 1
Luxusní byt na prodej - Malá Strana - Praha 1, Praha 1

První neohledatelná nákaza

Momentálně je v Česku potvrzeno již 40 případů nemoci COVID-19, kterou šíří nový koronavirus. Celkem již bylo vyšetřeno přibližně 1200 lidí a další testy se provádějí. Dokonce se objevil první případ nákazy, který již hygienici nedokážou zmapovat. Jde o taxikáře, u kterého se neví, kde se nakazil a ani kolik dalších lidí chytilo nemoc od něj. Potíž je v tom, že inkubační doba onemocnění je až 14 dnů, takže není jasné, kolik dalších Čechů už je v tuto chvíli nemocných.

Jaká je prevence?

Vzhledem k tomu, že člověk je nakažlivý i ve chvíli, kdy nemá žádné příznaky, doporučuje ministerstvo zdravotnictví dodržovat striktní hygienická a preventivní opatření. Vzhledem k tomu, že jde o respirační onemocnění podobné chřipce, jde především o následující opatření:

  • Vyhýbejte se těm, kdo jsou zjevně nemocní
  • Dodržujte základní hygienická pravidla, často si myjte ruce
  • Používejte i dezinfekci, pokud jste v kontaktu s lidmi, kteří respiračními potížemi trpí
  • Nezdržujte se v místech s vyšším počtem lidí
  • Pokud trpíte respiračním onemocněním, měli byste dodržovat pravidla respirační hygieny – tedy při kýchání a kašlání řádně užívat kapesníky (nejlépe jednorázové), při kašlání a kýchání si zakrývat ústa paží/rukávem, nikoliv rukou
  • Pokud máte oslabenou imunitu nebo jste v rizikovém věku nad 60 let, používejte také roušky nebo respirátory
  • Necestujte do zemí s velmi vysokou nákazou. Jde především o Čínu, Itálii nebo Jižní Koreu.
Byt s terasou na prodej Praha 10 - 152m
Byt s terasou na prodej Praha 10 - 152m, Praha 10

Co dělat při podezření na nákazu?

Příznaky onemocnění koronavirem jsou podobné, jako v případě chřipky, jde především o kašel, dušnost, horečku, únavu a podobně. Při podezření, že byste mohli mít takové onemocnění, kontaktujte telefonicky příslušnou krajskou hygienickou stanici nebo svého praktického lékaře a poraďte se, jak postupovat. Pokud máte nejasnosti, doporučuje ministerstvo zdravotnictví infolinku Státního zdravotního ústavu: telefon je 724 810 106 nebo 725 191 367.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze