Top hledané
Výsledky (0)
Přestože žijeme ve světě neuvěřitelně rychlého technologického pokroku, můžeme zároveň pozorovat jev opačný. Návrat ke starým kvalitním věcem, ze kterých se často pod vlivem současnosti stávají luxusní předměty.

Kouzlo starých fotoaparátů: Leica a Zenit

Eva Ledecká
24. února 2017
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Ne jinak je tomu u starých fotoaparátů...

Dnešní doba má neblahý vliv na život fotoaparátů, jejichž funkci pomalu a jistě přebírají mobilní telefony. Alespoň tedy, co se týče běžných uživatelů. Vývoj nových fotoaparátů nejde tak rychle dopředu, neboť po nich není dostatečně veliká poptávka. Výrobci se proto často zaměřují na jinou skupinu lidí, a tou jsou milovníci luxusního retra.  

Laica a Zenit ožívají!

Německý fotoaparát Leica tak znovu ožil ve své nové moderní retro podobě a ne jinak tomu bude pravděpodobně u ruského fotoaparátu Zenit, který v loňském roce ohlásil svůj návrat.

Ruský Zenit

Ruská společnost Rostec plánuje oživení starého fotoaparátu Zenit, který by měl mít novou luxusní podobu. Prodej těchto fotoaparátů byl zahájen v padesátých letech 20. století a za celou dobu se ho prodalo více než 10 milionů kusů. Prodávaly se za nízkou cenu, čímž se staly v té době velmi populární. Jednalo se o klasickou zrcadlovku na 35mm kinofilm. Zenit byl vyroben z hliníkové slitiny a vážil cca 1 kg bez objektivu. Exportoval se do západních států včetně Německa, Itálie, Francie a Velké Británie.

Luxusní byt s terasou 100m Praha 1
Luxusní byt s terasou 100m Praha 1, Praha 1

Německá Leica

Mnohem dříve než Zenit, se začala vyrábět německá Leica, která je dnes považována za legendární produkt. Leica Camera je společnost, která začala s vývojem fotoaparátů v roce 1913. První prototypy vznikly podle návrhů Oskara Barnacka a původně vznikaly jako expozimetry pro filmaře.

Velkého komerčního úspěchu dosáhl model Leica I z roku 1925, který byl zároveň první praktický kinofilmový fotoaparát.

Nové modely 

V roce 2008 byla na trh uvedena nová zrcadlovka S2 a v roce 2009 Leica M9, digitální zrcadlovka s full-frame senzorem. Leica M Monochrom se objevila na trhu v roce 2012 a jednalo se o fotoaparát vybavený monochromatickým senzorem. Stal se tak prvním full-frame digitálním černobílým fotoaparátem. V současné době si můžete pořídit luxusní fotoaparát Leica X-U, který je dokonce voděodolný.

Jaké novinky nám obě společnosti přinesou v budoucnu, je velkou otázkou. Předpokládá se však, že touha po oživlých luxusních retro produktech jen tak nevymizí, a tak by se mohlo stát, že si legendární fotoaparáty opět najdou své místo na trhu. Vytlačí však čím dál tím více kvalitní foťáky v našim smartphonech?

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Leica Camera AG
Am Leitz-Park 5 35578 Wetzlar Germany
+49 (0)6441 2080 - 0