Top hledané
Výsledky (0)
Každá etapa v dějinách lidstva přináší něco průlomového v oblasti vědy, techniky, filozofie, politického názoru či uměleckého slohu. Ne jinak je tomu v pobělohorské době, která přináší společnosti nové estetické přístupy, mění náboženské a politické poměry v zemi.

Krása českého baroka

Mgr. Jana Höger
20. prosince 2016
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta
1681 Jan Kupecký, portrait of the painter of miniatures, Karel Bruni

V průběhu 16. – 18. století přicházejí do Čech ozvěny uměleckého dění ve Španělsku a Itálii. Samotný název původně označoval perlu nepravidelných tvarů – z port. pérla barroca. Postupně název zevšedněl a začal se používat pro označení celé umělecké epochy, libující si v dramatickém znázornění reality.

Hra světel a stínů

Pokud předstoupíte před obrazy předních barokních malířů, jako jsou Carravagio, Velázquez, Petr Brandl, Karel Škréta, Jan Kupecký, čekejte smršť dynamicky se měnících krajin, naturalisticky pojatých portrétů s vnitřní potemnělou atmosférou, či naopak výrazně osvětlenými detaily. Baroko oslavuje kypré ženské tvary. Člověk jako námět vystupuje tak, jak ho Pán Bůh stvořil.

Barokní architektura

V českých zemích jsou památky s barokními prvky nejzachovalejší a nejrozšířenější a ke skvostům patří zvláště stavby v tzv. barokně gotickém slohu, reprezentované tvůrcem J. S. Aichelem. Ten dokázal vytvořit díla, ve kterých se snoubí gotická čistota tvaru s barokně emocionálním zabarvením a velkolepostí.

Barokní byt Malá Strana 242m
Barokní byt Malá Strana 242m, Praha 1

Jak se bydlí v barokním domě?

Kromě sakrálních staveb a zámků, se stavěly i luxusní užitkové domy. Trochu historizující nálady můžete zakusit v jednom barokním činžovním domě z roku 1708, který se nachází několik metrů od Karlova mostu a Malostranské mostecké věže. Toužíte-li po zrekonstruovaném prostoru s dobovými prvky, je tento byt o výměru 232 m2 s prostornou terasou (10 m2) ušitý na míru vašim přáním. Kdo by nechtěl bydlet v malebném prostředí Malé Strany, využívat všech výdobytků moderní civilizace a mít při tom na dosah kousek historie?

Kancelářské zázemí v barokní stavbě

Pokud k rekonstrukci historického prostoru přistupujete s úctou a vášní, může z toho vzniknout jedinečné dílo, jak je tomu na Praze 1. Jednotlivé zdobné prvky fasády opravily ruce zdatného štukatéra, interiér odpovídá dobovému přesvědčení a moderní době nabízí prostorné kanceláře, zasedací místnosti, reprezentativní recepci a mnoho dalšího, funkčně připraveného pro úspěšný business.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Národní galerie
Národní galerie v Praze Staroměstské nám. 12 110 15 Praha 1
(+420) 224 301 122