Top hledané
Výsledky (0)
Utkají se spolu dva elementy - oheň a elektřina.

Křižíkova fontána v plamenech na počest slavného vynálezce

Karolína Lišková
22. ledna 2021
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty

Tvůrce obloukové lampy či světelné fontány v pražských Holešovicích František Křižík by měl letos, osmdesát let po své smrti, velkou radost. On sám ji rozsvítil před 130 lety. Už od roku 2017 fontána nefunguje. Proto vzniká velkolepá show s názvem Magická Fontána – Sen Františka Křižíka, která rozsvítí zašedlou slávu dříve oblíbené fontány pomocí ohně a elektřiny.  

Show vzniká už dva roky. Jde o původní české představení pod širým nebem, které přináší unikátní koncept živelné show, jež kombinuje současný tanec, akrobacii a nový cirkus spolu s ohněm, velkými plameny, víry jisker, elektrickými výboji a moderní multimediální technologií. To vše uprostřed scény obklopené historickou světelnou fontánou.

„Rádi bychom Křižíkově fontáně znovu vdechli život a vrátili ji po letech uzavření zpět mezi světově významná kulturní místa. Věříme, že i po 130 letech od prvního otevření má fontána stále svůj půvab, jenž chceme prostřednictvím našeho představení ukázat všem divákům,”

říká autor a režisér Marek Solnička, který má bohaté zkušenosti s tvorbou show pro mezinárodní projekty. Představení je doprovázeno autorskou hudbou skladatele Juraje Kličky, kterou hrají nejen živí hudebníci, ale také šlehající elektrické výboje. A to doslova.

Otevřít v galerii (5)
Magická fontána
Magická fontánaZdroj: archiv Pyroterra
Otevřít v galerii (5)
Magická fontána
Magická fontánaZdroj: archiv Pyroterra
Otevřít v galerii (5)
Magická fontána
Magická fontánaZdroj: archiv Pyroterra

Diváky čeká více než hodinový zážitek, cesta zpět do minulosti díky řadě efektů včetně ohňových, nebo i videoprojekce do vodní stěny. Vynálezy od parního stroje až po zmíněné obloukové lampy, či Teslův transformátor šlehající opravdové blesky.

Neuvěřitelný příběh inspirovaný životem českého vynálezce Františka Křižíka, ovlivněný soubojem pradávného živlu ohně a novodobé síly elektřiny, se díky producentské skupině Pyroterra odehraje na pražském výstavišti již v létě 2021. Premiéra 8. 7. 2021 je symbolicky plánována na 174. výročí narození samotného vynálezce.

Český Edison

Spektakulární show je inspirována životem českého vizionáře a vynálezce Františka Křižíka, jehož odkazy nalezneme na mnoha místech naší země. Křižíkova světelná fontána se poprvé představila v roce 1891 a dodnes patří mezi světový unikát. Křižík byl syn ševce a posluhovačky. Svět ho zná ale jako proslulého technika, který během své dlouhé kariéry zdokonalil elektrické tramvaje, dokonce sestrojil i elektromobil. Jeho obloukovky rozsvítily Jindřichův Hradec i Písek, v Paříži Křižíkovi díky nim začali říkat český Edison.

„Křižík pro nás byl a je velkou inspirací. Jsme fascinováni příběhem, který prožil. My jej okořeníme fiktivním soubojem právě těch dvou elementů – ohně a elektřiny, symbolizujícím dobu průmyslové revoluce,“

říká Solnička.

Otevřít v galerii (5)
Magická fontána
Magická fontánaZdroj: archiv Pyroterra
Otevřít v galerii (5)
Magická fontána
Magická fontánaZdroj: archiv Pyroterra

Křižík zemřel 22. ledna 1941, v době svého úmrtí byl jednou z nejpopulárnějších osobností české společnosti a jeho pohřeb na vyšehradském Slavíně vyzněl jako tichá manifestace proti tehdejší německé okupaci.

Premiéra Magické fontány musela být kvůli letošním opatřením přesunuta o celý rok, právě na termín 8. července 2021. Vstupenky jsou již v předprodeji, včetně dalších repríz v letních měsících.

Byt na prodej na Praze 2 - 29 m²
Byt na prodej na Praze 2 - 29 m², Praha 2
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze