Top hledané
Výsledky (0)
Rodinné podniky představují ve vyspělých zemích nejvýkonnější motor jejich ekonomiky.
České rodinné firmy mají mnohem vyšší tržby i zisky než ty slovenské

Které rodiny vládnou byznysu. České versus slovenské rodinné firmy

Kristina Valachyová
10. května 2021
+ Přidat na Seznam.cz
10 minut
Rodinné firmy jsou nejziskovější

Zatímco v Latinské Americe a ve většině asijských zemí tvoří skoro polovinu rodinných podniků firmy řízené první generací majitelů, v Evropě a Spojených státech amerických mají rodinné firmy tradici mnohem delší. Třicet procent těchto společností v Evropě vede již pátá generace rodinných příslušníků, nebo jsou dokonce ještě starší.

 

Rodinné firmy jsou nejziskovější

ČESKÁ REPUBLIKA

Které rodiny vládnou českému byznysu? Už posedmé sestavil Forbes žebříček největších českých rodinných firem (údaje byly dostupné k 10. květnu 2019). Nacházejí se mezi nimi zbrojaři, provozovatelé hazardních her, výrobci nápojů a další.

Přinášíme vám přehled největších rodinných firem v Česku podle tříletých průměrných tržeb a ziskovosti.      

Stavebniny Dek – Kutnarovi

▪ Obrat: 19 mld. Kč/ 734 mil. eur ▪ EBITDA: 1,1 mld. Kč / 42 mil. eur

Otevřít v galerii (9)
Vít Kutnar
Vít KutnarZdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Největší českou síť stavebnin DEK vede Vít Kutnar, firmu založil jeho otec Zdeněk. Ředitelkou DEK je Petra Kutnarová, bývalá manželka Víta Kutnara. Na koronavirové období si nestěžují, stavebnictví nebylo pandemií výrazně zasaženo. Mezi hlavní cíle společnosti patří další růst a dominance na trhu. Menšinový podíl ve firmě vlastní i Jindřich Horák, spolužák Víta Kutnara ze stavební fakulty.

Synot Holding – Valentovi

▪ Obrat: 14,5 mld. Kč/ 560 mil. eur ▪ EBITDA: 753 mil. Kč /29 mil. eur

Otevřít v galerii (9)
Ivo Valenta
Ivo ValentaZdroj: jan karásek / MAFRA / Profimedia

Největší hazardní a loterijní společnost v Česku vybudovali bratři Ivo a Miroslav Valentovi se svým otcem. Dnes v ní pracují i další členové rodiny. Kvůli regulaci hazardu v poslední době investují i do cestovního ruchu.

Czechoslovak Group – Strnadovi

▪ Obrat: 10,4 mld. Kč/ 402 mil. eur ▪ EBITDA: 2,0 mld. Kč / 77 mil. eur

Otevřít v galerii (9)
Jaroslav Strnad se synem Michalem
Jaroslav Strnad se synem MichalemZdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Jaroslav Strnad vybudoval v Česku a na Slovensku jednu z nejsilnějších průmyslových skupin. Začínal jako obchodník se šrotem, později se vypracoval na klíčovou postavu zbrojařského odvětví. Společnost Czechoslovak Group řídí od roku 2018 jeho syn Michal. Je považována za jednu z nejvýznamnějších rodinných firem v České republice. CSG vyrábí zbraně, munici nebo speciální vozidla pro armádu. Strnadovi vlastní i firmu DAKO-CZ, která vyrábí brzdné systémy pro vlakové soupravy.

„Na to, že za sebou máme rok ovlivněný zásahem covidu, jsme dosáhli vynikajícího výsledku. Výkonnost našich společností nebyla zásadně ovlivněna i díky tomu, že se nám podařilo udržet výrobu. Vždyť například Tatra Trucks byla v roce 2020 jednou z mála automobilek, která ani na den nepřerušila výrobu, a tím bez problémů naplnila nasmlouvané obchodní kontrakty,“

uvedl finanční ředitel CSG David Chour.

Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov
Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov, Praha 1

Mattoni 1873 – Pasqualeovi

▪ Obrat: 8,9 mld. Kč/ 344 mil. eur ▪ EBITDA: 1,7 mld. Kč / 66 mil. eur

Otevřít v galerii (9)
Antonio Pasquale a syn Alessandro Pasquale
Antonio Pasquale a syn Alessandro PasqualeZdroj: Petr Topič / MAFRA / Profimedia

V roce 1990 překročil hraniční čáru v Chebu Citroën XM, v němž seděl Ital Antonio Pasquale. V Čechách se rozhodl podnikat, ale také začít nový život. Splnilo se mu to. Založil českou nápojovou skupinu Mattoni 1873, kterou dnes řídí Antoniův syn Alessandro. Orel Mattoni se zrodil v obci Kyselka. Právě zde začala historie vzniku známé minerálky „mattonky“. Mattoni 1873 používá pravidelně k přepravě svého zboží vlaky. Je největším dodavatelem nealkoholických nápojů ve střední Evropě. V České republice je největším výrobcem balených minerálních a pramenitých vod. Na Slovensku si drží pozici dvojky na trhu přírodních minerálních vod a přímo značka Magnesia je zde nejprodávanější minerální vodou.

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Celá evropská skupina Mattoni 1873 ročně vyrobí a prodá přibližně 1,7 miliardy lahví balených vod a nealkoholických nápojů.

Hruška - Hruzíkovi, Škrabalovi, Plevovi

▪ Obrat: 8,2 mld. Kč/ 317 mil. eur ▪ EBITDA: 402 mil. Kč /16 mil. eur

Obchody s potravinami Hruška ovládají tři rodiny - Hruzíkovi, Škrabalovi a Plevovi. Firma začínala v roce 1991 jako obyčejný obchod se zeleninou v Ostravě-Svinově. Zakladatelem byl Karel Hruzík. V jeho šlépějích pokračoval i syn Pavel a děti ostatních majitelů. Soukromí si tato rodina hlídá a s médii téměř vůbec nekomunikuje. Společnost si zakládá na tom, že její prodejny jsou spotřebitelům nejblíže - na vesnicích a ve městech, vždy na dosah, přátelské a osobní. Tuto tradici chce firma zachovávat i do budoucna.

Juta – Hlavatí

▪ Obrat: 7,6 mld. Kč/ 294 mil. eur ▪ EBITDA: 854 mil. Kč / 33 mil. eur

Otevřít v galerii (9)
Jiří Hlavatý
Jiří HlavatýZdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Jiří Hlavatý spolu se synem a snachou tvoří páteř rodinného byznysu, který je zaměřen na netkané textilie. Tuzemská továrna vyrábí zboží převážně na export pro zahraniční odběratele. Karanténa v Británii ji na tržbách denně připravovala o dva miliony.

"Jako textiláci čelíme stále většímu tlaku výrazně levnějšího konkurenčního zboží z Asie, hlavně z Turecka, bašty textilu, kdy devalvace jejich měny dotuje jejich export,"

řekl Jiří Hlavatý.

Promet Group – Materovi

▪ Obrat: 7,6 mld. Kč/ 294 mil. eur ▪ EBITDA: 679 mil. Kč / 26 mil. eur             

V čele společnosti stojí René Matera se svou manželkou Hanou, dcerou Denisou a synem Radimem. Promet Group působí v metalurgii, strojírenství a má menší podíl i v Tatra Trucks. O Materovi je známo, že je vyznavačem silných dieselových motorů.

Agrostroj – Stokláskovi

▪ Obrat: 7,2 mld. Kč/ 278 mil. eur ▪ EBITDA: 612 mil. Kč / 24 mil. eur

Otevřít v galerii (9)
Lubomír Stoklásek
Lubomír StoklásekZdroj: Profimedia

Agrostroj vyrábí zemědělskou techniku pro značky, jako je Claas či John Deere. V jejím čele stojí Lubomír Stoklásek. Ve společnosti působí také jeho bratr Jiří a dcera Monika Suchánková. Lubomír Stoklásek má rád dobré jídlo a víno. Ve Velkých Pavlovicích otevřel hotel Lotrinský, který vznikl z historické sýpky.

Kofola – Samarasovi

▪ Obrat: 6,5 mld. Kč/ 251 mil. eur ▪ EBITDA: 1,0 mld. Kč / 39 mil. eur

Otevřít v galerii (9)
Miroslav Kalousek (vlevo) a Jannis Samaras (vpravo)
Miroslav Kalousek (vlevo) a Jannis Samaras (vpravo)Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Původ Kofoly není dodnes zcela jasný. Existuje mnoho verzí. Jedna z nich říká, že komunisté měli v roce 1957 pověřit Spojené farmaceutické závody Praha vyrobit kolový nápoj. Tým vědců pod vedením Zdeňka Blažka vytvořil recepturu, kterou doplňoval kofein. Vznikl sirup Koffi, jehož recepturu upravil podnikatel Jaroslav Knapp.

Knapp některé suroviny prozradil v rozhovoru pro Nový čas.

„Především jsou to listy z mařinky, ostružiny či jahodníku, které byly vždy součástí léčivých čajů. Za války se listy jahodníku používaly jako náhrada černého čaje. Pak tam byly samozřejmě i další účinné látky s obsahem silic, ale to už byly látky, které se do Československa dováženy ze spřátelených zemí, například z Afriky. Je tam například lékořice,“ 

uvedl Knapp.

Původně se Kofola měla nazývat Kofocola, tento nápad ale neprošel. Nápoj si získal mimořádnou oblibu takřka od chvíle, kdy v roce 1960 sjely první lahve z výrobní linky. Problémem byl ale nedostatek bylin a zastaralá výroba. Po Sametové revoluci obliba poklesla, do popředí se dostala Coca-Cola a Pepsi. Následovaly spory o ochrannou značku a změna majitelů. Objevil se Kostas Samaras.

Syn Jannis Samaras s rodinou, švagrem Reném Sommerem a Reném Musilem jsou nyní hlavními postavami společnosti. Zavedli slogan „Když ji miluješ, není co řešit“. V roce 2002 získala rodina Samarasových ochrannou známku a originální recepturu do vlastních rukou. Transakce stála 215 milionů korun.

V Čechách a na Slovensku patří reklama na Kofolu už k tradičním symbolům Vánoc.

Brano Group – Juříčkovi

▪ Obrat: 6,4 mld. Kč/ 247 mil. eur ▪ EBITDA: 645 mil. Kč / 25 mil. eur

Impérium Pavla Juříčka tvoří několik továren na autodíly v Česku i ve světě, zejména v Číně. Komponenty dodává všem, od Jaguaru až po Bentley. V Americe zřídil továrnu na kapalný vodík. Brano Group byla pandemií koronaviru výrazně zasažena. Podle odhadů by mělo v důsledku pandemie chybět v tržbách nejméně 1,5 miliardy korun. Kvůli tomu bylo třeba přepracovat byznys plán. Ve firmě figuruje Juříčkův syn Václav a dcera Lenka.

 

SLOVENSKÁ REPUBLIKA

Říká se, že rodinné firmy jsou nejziskovější. Tvoří je pevné svazky a jejich motivace uspět je silná i díky tomu, že pracují „na svém“. I na Slovensku existuje hned několik takových společností, založených a provozovaných příbuznými.

Zatímco jedničkou hazardu v Česku je podle tržeb Synot Holding bratrů Iva a Miroslava Valentových, dlouhodobým slovenským lídrem v žebříčku rodinných firem je sázková společnost Niké, kterou vlastní rodina Bergerových.

Niké – Bergerovi

▪ Obrat: 475 mil. eur/ 12 mld. Kč ▪ EBITDA: 15 mil. eur/ 388 mil. Kč

Otevřít v galerii (9)
Roman Berger
Roman BergerZdroj: Niké

Největší sázková společnost na Slovensku nabírá na obrátkách. Obrat společnosti každým rokem roste, stejně jako ziskovost firmy. Zakladatel Otto Berger zřejmě plánuje své žezlo předat svému synovi Romanovi, který se ve společnosti aktivně angažuje. Zda zůstane sázková společnost v rodinných rukou, ukáže čas.

Raven – Harvánkovi

▪ Obrat: 259 mil. eur/ 6,7 mld. Kč ▪ EBITDA: 10,5 mil. eur/ 272 mil. Kč

Společnost Raven založil Ľubomír Harvánek v roce 1993 a je jedním z největších distributorů hutního a stavebního materiálu na Slovensku. Firma, která začínala s jedním velkým skladem v Považské Bystrici, má dnes už několik dceřiných společností v Česku, Polsku a Maďarsku. Ve společnosti působí i další členové rodiny Harvánkových.

Labaš – Labašovi

▪ Obrat: 243 mil. eur/ 6 mld. Kč ▪ EBITDA: 7 mil. eur/ 181 mil. Kč

Rodina Labašových vděčí za svůj úspěch Miroslavu Labašovi, který začal obchodovat s potravinářským zbožím doslova z „garáže“. Ve firmě působí i jeho dva synové - Richard a Miroslav. Labaš provozuje maloobchodní síť prodejen potravin pod názvem Fresh. Patří k největším obchodníkům hlavně na východním Slovensku.

Matador Holding – Rosinovi

▪ Obrat: 198 mil. eur/ 5 mld. Kč ▪ EBITDA: 12,9 mil. eur/ 334 mil. Kč

Otevřít v galerii (9)
Štefan Rosina
Štefan RosinaZdroj: Profimedia

Mezi historicky nejvýznamnější transakce společnosti Matador patří prodej zhruba 30 procent automobilové divize Matadoru s názvem Matador Automotive Vráble (MAV) portugalskému strategickému partnerovi Sodeco a odprodej jejich gumárenské divize společnosti Continental. Po zakladateli Štěpánovi Rosinovi převzali žezlo jeho dva synové - Štefan a Miroslav a Štefanovy dvě děti. Zajímavostí je, že historie Matadoru sahá až do roku 1905, kdy byla tato původně gumárenská společnost založena.

OFZ – Klocokovi

▪ Obrat: 143 mil. eur/ 3,7 mld. Kč ▪ EBITDA: 10,3 mil. eur/ 267 mil. Kč

Podnik založil Vladimír Klocok. OFS aktuálně vyrábí širokou paletu křemíkatých a manganových feroslitin, plněných profilů a vedlejších produktů. V současnosti ve firmě působí i synovec Vladimíra Klocoka Branislav. OFS vlastní i ruskou továrnu OFS Novokuzněck, která vyrábí plněné profily pro ocelářský průmysl. S naftovými motory obchoduje jejich společnost DS Martin.

TOSS – Poórovi

▪ Obrat: 129 mil. eur/ 3,3 mld. Kč ▪ EBITDA: 15,1 mil. eur/ 391 mil. Kč

Firma s více než 1800 zaměstnanci se zabývá opravami, modernizacemi a výrobou železničních vagonů. Společnost na čele s Vladimírem Poórem sdružuje podniky jako ŽOS Trnava a ŽOS Zvolen. Koncem roku 2017 koupila firma za téměř 100 milionů eur i podíl ve společnosti Euro Max, která provozuje obchodně-zábavní centra. Do podnikání v této rodinné firmě je zapojena i manželka Edita, syn Martin a dcera Natália.

T a M trans spedition – Tóthovi

▪ Obrat: 125,4 mil. eur/ 3,2 mld. Kč ▪ EBITDA: 4,8 mil. eur/ 124 mil. Kč

Společnost T a M spedition začala nejdříve podnikat v nákladní přepravě, později si vybudovala vlastní vozový park s kompletním zázemím. Od roku 2004 firma manželů Timei a Mariána Tóthových buduje i síť čerpacích pohonných hmot pod značkou Férové pumpy nebo Autohof. Má jich 19, přičemž dvě z nich se nacházejí v Čechách. Právě obchod s palivy patří mezi nejrychleji rostoucí oblasti podnikání vůbec. Ve firmě pracuje i Timein bratr Attila Szakál.

PPA Controll – rodina Pavlů

▪ Obrat: 108 mil. eur/ 2,8 mld. Kč ▪ EBITDA: 10 mil. eur/259 mil. Kč

Holding společností vlastní známý podnikatel Karol Pavlů. Do podnikání zapojuje nejen svou manželku, ale i dceru Darinu - nositelku titulu MBA, která je členkou společnosti Podpora, družstvo pro technický a sociální rozvoj a zároveň předsedkyní dozorčí rady společnosti PPA Controll. Společnost patří k největším dodavatelům pro elektrárnu Mochovce.

Skupina se věnuje měření a regulaci tlaků, teplot či průtoků, automatizovaným a elektrickým systémům řízení, výrobě rozvaděčů, informačním a telekomunikačním systémům, správě průmyslových parků, podniká také v oblasti outsourcingu energetiky a je také dodavatelem technického vybavení dálnic

Agel SK – Chrenekovi

▪ Obrat: 91,7 mil. eur/ 2,4mld. Kč ▪ EBITDA: 6,2 mil. eur/ 160 mil. Kč

Tomáš Chrenek patří k nejbohatším Slovákům, přestože žije a podniká v Česku. Je spolumajitelem Třineckých železáren a prostřednictvím divize Agel je aktivní i v oblasti zdravotnictví. Na Slovensku společnost Agel provozuje několik nemocnic a různá léčebná a diagnostická centra. Chloubou slovenského Agelu je soukromá nemocnice Košice-Šaca. Do podniku je zapojena i manželka Tomáše Chrenka Dušana a syn Tomáš.

101 Drogerie – Krajčíkovi

▪ Obrat: 59,5 mil. eur/1,5 mld. Kč ▪ EBITDA: 6,2 mil. eur/160 mil. Kč

Emil Krajčík ze Senice začal podnikat v roce 1994. Důvod zahájení podnikání byl zcela prozaický - chtěl uživit svou rodinu. Začínal s prodejem čisticích a pracích prostředků, které skladoval v obývacím pokoji a v garáži. Nyní řídí nejznámější síť drogerií na Slovensku - 101 Drogerie, která zahrnuje přes 200 provozoven. Roční tržby dosahují přibližně 60 milionů eur.

„Není problém prodat, ale musíte vědět jak. My při obchodování používáme selský rozum,“

komentuje Emil Krajčík.

Do podnikání zasvětil i své syny, kteří se v rodinné firmě plně angažují. Syna Matěje si mohou sportovní fanoušci pamatovat jako fotbalistu, který hrál mimo jiné i za pražskou Slávii, ale zahrál si i v nejvyšší ligové soutěži v Itálii za klub Reggina Calcio. Syn Lukáš působí v rodinné společnosti Agro, která se zabývá zemědělstvím a chovem skotu.

„Každý den spolu chodíme na oběd. Mám však zásadu, že při obědě ani při rodinných setkáních se o práci nebavíme,“

řekl Emil Krajčík.

Jak je vidět, Krajčíkovi působí jako sehrané trio, ve kterém každý ví, co má dělat.

Co dodat na závěr? Ačkoliv jsou oblasti podnikání největších rodinných firem v Česku i na Slovensku podobné, ve výši tržeb a zisků prozatím výrazně vedou české rodinné podniky.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze