Top hledané
Výsledky (0)
Až 70 % kuřáků by raději nekouřilo. Většina z nich se pokusila minimálně jednou přestat.

Kuřák, nejlepší přítel státu: Během pandemie Češi kouří míň, můžou za to i astronomické ceny

Kateřina Ostrejšová
15. listopadu 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Ceny cigaret se neustále šplhají nahoru . Na snímku kouřící pár.

Podle Světové zdravotní organizace se v roce 2019 poprvé zastavil růst počtu kuřáků, a to i u nás v České republice. Z dat společnosti Nielsen vyplývá, že na začátku loňského roku v Česku klesla spotřeba cigaret o víc než 60 milionů kusů, a to už je dost, nemyslíte? Může za to i zvýšení spotřební daně - cena za krabičku se vyšplhala o 13 korun výš a vypadá to, že zdražování nekončí. Že by se “blýskalo” na lepší časy a kouření už nebylo tak "in"?   

Kouření už tolik mladistvé nepřitahuje  

Teď zřejmě zaplesají všichni rodiče, protože mladí Češi čím dál méně konzumují alkohol a kouří cigarety. Jedním z hlavních důvodů je i nárůst on-line komunikace na úkor osobního setkávání se s vrstevníky. Rodiče tak mohou své děti o dost snáze kontrolovat. Z výsledků evropské školní studie o alkoholu a drogách nicméně vyplývá, že jejich zájem se upíná na elektronické cigarety.  

Otevřít v galerii (8)
Kouření už mladé tolik neláká
Kouření už mladé tolik neláká Zdroj: Freepik

„Víme, jaké dlouhodobé účinky mají cigarety na plíce a další orgány, včetně srdce a krevních cév. Neznáme sice dlouhodobé účinky vapingu, ale obáváme se, že by mohly být stejně špatné a že za desítky let skutečně uvidíme účinky dlouhodobého užívání elektronických cigaret,"

řekl pro LP-Life lékař Antonín Weisner, který je přesvědčen o tom, že elektronické cigarety rozhodně nejsou o nic "zdravější".

Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748
Prodej luxusní vily, Praha 6 Hanspaulka – 748, Praha 6

Podíl šestnáctiletých teenagerů, kteří kouřili, v loňském roce klesl oproti roku 2015 z 16,5 % na 10 %. Ještě v roce 2011 kouřil denně každý čtvrtý ve věku 16 let.  

„Spíše než samotný vliv technologií a internetu zde roli hraje pokles přímé komunikace s vrstevníky a trávení volného času osobním kontaktem s nimi, doprovázený vyšší mírou rodičovské kontroly,“  

říká koordinátorka studie ESPAD v Česku Pavla Chomynová

Čísla klesají i u dospělých. Proč až nyní?  

V roce 2000 konzumovala tabákové výrobky zhruba třetina světové populace, v loňském roce to bylo o 100 milionů méně. Experti WHO i nadále očekávají pokles, podle nich by se do roku 2025 počet kuřáků měl snížit o 37 milionů lidí.  

Stovka už vám na krabičku rozhodně nestačí 

Otevřít v galerii (8)
Až 70 % kuřáků by raději nekouřilo
Až 70 % kuřáků by raději nekouřilo Zdroj: Unsplash

Loňské navýšení spotřební daně vedlo k největšímu skokovému zdražení cigaret v historii Česka. Krabička zdražila v průměru o 13 korun.  

“Kouřila jsem pět let, zhruba šest cigaret denně. Postupně mi ale docházela trpělivost. Když jsem začala kouřit, krabička mě stála 84 korun, teď bych za ní dala 119, a to už je prostě šílený rozdíl. Opravdu to člověku začne lézt do peněz, takže už jsem momentálně rok bez cigaret a je mi líp,” 

řekla LP-Life pětadvacetiletá Julie. Spotřeba cigaret klesla za poslední rok o více než 60 milionů kusů. Vyplývá to z dat společnosti Nielsen.  

Vstupenka do dospělosti?  

Pro mnoho mladých lidí je cigareta jakousi pomyslnou “vstupenkou do dospělosti”. Touha po svobodě bývá velmi častou příčinou, proč se někdo rozhodne začít. Led je ovšem opravdu tenký a velmi záhy se z toho stává individuální potřeba, touha a nutnost.  

Otevřít v galerii (8)
Na následky kouření ročně v Česku zemře až 16 tisíc lidí
Na následky kouření ročně v Česku zemře až 16 tisíc lidíZdroj: Unsplash

“Po vykouření cigarety dojde ke krátkodobému vyplavení endorfinů, ale jejich následný pokles způsobí i pokles nálady. A tak to jde pořád dále a závislost se upevňuje,” 

říká pro LP-Life adiktoložka Kateřina Francová a dodává:  

“Dobré je přestat třeba na dovolené, prostě když vyjdete ze své každodenní rutiny, do které patří i cigareta. Někdy pomáhá, když o svém záměru přestat řeknete blízkým. Zpočátku je dobré se vyhýbat situacím, ve kterých si nejste jistí. Silné chutě může vyvolat i pohled na někoho, kdo si právě zapaluje, vůně kávy apod. A když už chutě přijdou, vezte, že netrvají věčně. Po chvíli odezní a bude zase líp.” 

Drahé a zbytečné  

Otevřít v galerii (8)
Až 70 % kuřáků by raději nekouřilo
Až 70 % kuřáků by raději nekouřilo Zdroj: Unsplash

Ročně na následky kouření zemře v Česku zhruba 16 tisíc lidí, a to především na rakovinu plic nebo onemocnění srdce. Každý máme určitě nějaký špatný zlozvyk... ale věděli jste, že až 70 % kuřáků by raději nekouřilo? Že většina z nich si zkusila aspoň jednou přestat?  

Kdo dokázal překonat tabákové chutě?

Otevřít v galerii (8)
Kouření byl celoživotní boj i pro Baracka Obamu
Kouření byl celoživotní boj i pro Baracka ObamuZdroj: Profimedia

Ex prezident Spojených států Barack Obama byl a je vnímán jako hrdina - člověk se srdcem na dlani a úžasným charakterem. I takoví lidé mají ale občas své strašáky ve skříni, a pro Obamu to bylo dlouhou dobu právě kouření. Začal kouřit jako teenager a o své závislosti hovořil jako o celoživotním boji. V roce 2007 ale slíbil, že s kouřením definitivně končí. Aby nepodlehl touhám způsobeným stresem z prezidentského úřadu, žvýkal Nicorette. Cesta to určitě jednoduchá nebyla, ale miláček Ameriky to přeci jenom zvládl.  

Otevřít v galerii (8)
Modelka úspěšně přestala kouřit
Modelka úspěšně přestala kouřitZdroj: Profimedia

Jako mnoho modelek i Gisele Bundchen používala kouření jako taktiku, jak si udržet štíhlou postavu. V roce 2003 se ale rozhodla vyměnit cigaretu za zdravější životní styl. Modelka přiznala, že přibrala 15 kilo, i přesto se ale ve svém těle cítila o dost líp. 

A kdo chuť naopak neovládne?

Otevřít v galerii (8)
Eva Holubová si s chutí dá cigaretu
Eva Holubová si s chutí dá cigaretu Zdroj: Profimedia

Eva Holubová patří u nás mezi nejoblíbenější české herečky. Bohužel právě ona patří do skupiny těch, kteří chuť na cigaretu nedokázali ovládnout. A sama Holubová se tím nijak zvlášť netají. 

Otevřít v galerii (8)
Ben Affleck si také rád zakouří
Ben Affleck si také rád zakouří Zdroj: Profimedia

Přestat kouřit se zatím nepodařilo ani herci Benu Affleckovi, který byl dokonce během pandemie koronaviru spatřen s cigaretou v ruce a rouškou na obličeji. Ach, ty chutě!

Každý musí znát svoje limity a všichni víme, ať už patříte do skupiny kuřáků či nekuřáků, že to není nic jednoduchého. Podle adiktoložky je totiž závislost na nikotinu dost podobná té na heroinu, a ne každý si dokáže poradit sám. A jak jste na tom vy? Znáte svoje limity a dokážete si poradit sami? 

Zdroje: Česká televize, E15, iRozhlas, MZCR, Novinky, MVSO, vlastní dotazování 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze