Top hledané
Výsledky (0)
Italské prázdniny, nejvyšší čas někam vyrazit.

La Dolce Vita: Levné letní letenky do Milána, itinerář a tipy na jednodenní výlety do okolních měst

Zuzana Hudáčková
09. července 2024
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Milánský Dóm

Milán, srdce severní Itálie, je ideální destinací na prodloužený víkend. Toto město nabízí bohatou kulturu, historii a moderní eleganci. Časově vám na samotné město bohatě stačí 2 dny. V tomto článku se dočtete o místech, kam můžete vyrazit na jednodenní výlet vlakem. Je libo koupání v jezeře nebo trocha italského venkova? Jen tak se toulat v malebných italských uličkách, pít espresso a obědvat špagety nebo pizzu. To zní jako ideální plán. Milán je známý nočním životem, nudit se zde rozhodně nebudete. Ale hlavně pozor na kapsáře!

Itinerář: kam zajít, co ochutnat a co si rozhodně nenechat ujít

Milán je proslulý katedrálou Duomo di Milano. Nejspíš je to první věc, která vás napadne. Budova je zdobená stovkami věžiček a soch. Můžete si zakoupit vstup dovnitř i na terasu s výhledem na celé město.

Známý je také klášter Santa Maria delle Grazie s Leonardovou „Poslední večeří.“ Jedná se o jedno z jeho nejslavnějších renesančních díl.

Divadlo La Scala nabízí prohlídku interiéru nebo mnoho operních představení. Mezi oblíbené čtvrti patří Brera. Najdete zde mnoho restaurací a kavárniček.

Milán je městem módy, v centru je spousta luxusních butiků. Galleria Vittorio Emanuele II. je plná módních značek jako Prada, Gucii nebo Moncler.

Otevřít v galerii (2)
Galleria Vittorio Emanuele II.
Galleria Vittorio Emanuele II.Zdroj: Freepic

Další místa k navštívení: Hrad Sforza, pražírna kávy Starbucks Reserve Roastery, monumentální milánský hřbitov, Collone di San Lorenzo. Říční kanál Navigli, který připomíná Benátky. Za zmínku rozhodně stojí nevšední zelení porostlé budovy - Vertical Forest.

Itálie je ráj gastronomie. Mezi tradiční jídla patří risotto alla milanese (šafránové rizoto) a pokrm ossobuco (dušené telecí koleno). Kromě centra plného budov se můžete jít projít do několika parků a botanických zahrad. Známá je například botanická zahrada Brera. 

Co ochutnat: Špagety, pizza, tiramisu, italskou zmrzlinu gelato, k pití Aperol.

Po celém městě se dostanete buď pěšky, metrem nebo tramvajemi.

Pozor na italské koperto

Určitě počítejte s tím, že k výsledné částce v restauraci si podnik účtuje poplatek navíc tzv. koperto. Jde většinou o částku od 1 do 3 EUR na osobu. Může se samozřejmě lišit region od regionu nebo podle typu restaurace. Pozor, neplést s dýškem. Na rozdíl od spropitného není koperto dobrovolné. Tento poplatek pokrývá podniku náklady na prostírání, ubrousky, příbory a případně chléb, který vám většinou nabídnou jako předkrm. Kopero je tedy servisní poplatek. Doporučujeme před návštěvou restaurace zkontrolovat menu a účtovanou částku navíc, abyste pak nebyli nepříjemně překvapeni. 

Dávejte si také pozor na kapsáře, kteří nejsou v Itálii žádným překvapením. Nejvíce opatrní buďte na turistických místech a v metru. Na ulici nebo dokonce v některých restauracích vás mohou zastihnout pouliční prodejci. Nejčastěji nabízejí předražené růže. Většinou zastavují páry. Ženě skoro vnutí růži a ta jí nejspíš udělá radost. Od muže si pak nechají vysolit nemalou částku. Květiny jsou většinou zvadlé a moc dlouho nevydrží. Nebojte se tedy odmítnout. Na první pohled to může vypadat jako neškodná milá práce, ale až vás zastaví pátý otrava v jedné ulici, tak zachovejte chladnou hlavu.

Otevřít v galerii (2)
Italská kuchyně - pizza, pasta, lasagne, drink
Italská kuchyně - pizza, pasta, lasagne, drinkZdroj: Freepic

Tipy na jednodenní výlety

Vlakem z Milána k Jezeru Lago di Como

Jen hodinu vlakem z Milána se nachází několik městeček u jezera Como. Přímým vlakem se z hlavního nádraží se dostanete do městečka Varrena. Barevné domečky, kavárny a krásné výhledy na hory, které obklopují jezero. Můžete za drobný poplatek navštívit také vilu Monastero.

Můžete využít plavbu lodí a podívat se do přilehlých měst na druhé straně jezera. Nejvíc navštěvované město je Bellagio

Za hodinu se vlakem dostanete do měst: Bergamo, Verona, Benátky, Boloňa,Padova

Za 2 hodiny můžete přejet do Švýcarska - město Lugano nebo do italského města Padova, 2:45 trvá cesta do Florencie.

Levné letenky

Do Milána se dostanete nejlevněji s nízkonákladovými leteckými společnostmi: Ryanair, WizzAir nebo EasyJet.

Ceny za zpáteční letenky se pohybují v řádu stovek. Může to znít nereálně během přelidněné letní sezony, ale opravdu i takové lety seženete. Jen pozor na to, že jde o základní letenku, ve které je zahrnuté jen malé příruční zavazadlo (batoh nebo taška, která se vám vejde pod sedačku). Sedadlo vám bude náhodně přiděleno. Pokud tedy chcete sedět s někým vedle sebe, buď si musíte připlatit, zkusit se v letadle s někým vyměnit nebo udělat check in přímo na letišti těsně před odletem. Personál vám většinou nabídne sedačky vedle sebe :) Let trvá jen 1 hod a 30 minut. Než se nadějete, jste v Miláně. Doletíte buď na letiště Malpensa nebo do Bergama. Cesta z letiště trvá přibližně hodinu a stojí cca 12 euro.

Ať už vyrazíte kamkoliv, přejeme krásné léto plné zážitků a dobrého jídla. Ciao!

Prodej bytu s balkónem, Karolíny Světlé Praha
Prodej bytu s balkónem, Karolíny Světlé Praha, Praha 1

 

Zdroj: autorský článek, vlastní zkušenost, Trip Advistor

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze