Top hledané
Výsledky (0)
Guru Jára versus Simon Leviev. Ženy obrali o tisíce korun. Proč jim podlehly?

Láska je psycho! Pokud se cítíte slabí, nedělejte zásadní rozhodnutí!

Jindra Pelikánová
22. března 2022
+ Přidat na Seznam.cz
8 minut
Zoufalá žena

Duchovní vůdce sekty, guru Jára zneužíval  desítky dívek. Při takzvaném "odháčkování" jim měla soulož s ním pomoci zbavit se negativní energie z předchozích vztahů. Simon Leviev se zase vydával za boháče a okrádal ženy na seznamce Tinder poté, co si získal jejich lásku a důvěru. Každý na to šel „svou cestou“, ale jedno mají společné: Ženy jim uvěřily.

Guru Jára, vlastním jménem Jaroslav Dobeš se od svých "oveček" nechal titulovat také Óm nadsamec. Český samozvaný duchovní mistr tantry je stíhaný pro znásilňování svých klientek. Sexuální akty na dívkách vykonával údajně z terapeutických důvodů jako takzvané „odháčkování“. To mělo odstranit „háčky“, které v nich prý zanechali dřívější sexuální partneři.

„Každý tzv. guru, pseudomesiáš či jiný nositel té „jediné pravdy“ vždy oslovuje lidi nějak oslabené, znejištěné, kteří doufají, že někdo jiný jim dá recept na štěstí. Ve skutečnosti mají v sebe minimální důvěru a naopak spoléhají na to, že někdo jiný bude natolik mocný, aby jejich situaci vyřešil za ně. Jsou v psychologickém slova smyslu nezralí a prožívají se jako děti, které hledají pokud možno omnipotentního rodiče,“

řekl LP-life psycholog Daniel Štrobl.

Otevřít v galerii (7)
Guru Jára
Guru JáraZdroj: Jan Daněk / iDNES.cz / Profimedia

Policisté ho sledovali od roku 2007

Na případ Gury Járy poprvé v médiích upozornil v roce 2011 redaktor časopisu Reflex Jiří X. Doležal. Policie Jaroslava Dobeše sledovala od roku 2007 pro podezření z pohlavního zneužití žákyň. Spolu se svou spolupracovnicí Barborou Pláškovou je odsouzen jako uprchlý, neboť se dlouhodobě nachází na Filipínách. V roce 2015 byl zadržen filipínskou policií a od té doby je v policejní vazbě. Česko žádá o jeho vydání. V roce 2014 ho zlínský soud nepravomocně odsoudil k 10 letům vězení. Po odvolání vrchní soud trest zrušil, zlínský soud Dobeše následně nepravomocně odsoudil na 5,5 roku za znásilnění 6 žen.

Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov
Pronájem luxusního bytu 3+kk, Praha 1, Josefov, Praha 1

Některé studentky utratily za kurzy tisíce korun

Vznik Poetrie, kde Guru Jára „léčil“ studentky, se datuje do roku 1996. Škola se potupně vyvíjela, až dosáhla podoby školy vysokoškolského typu, jaký známe například z USA. Měla tři katedry Aurarelax(R) (jóga+ filozofie), Astromóda(R) (astrologie) a Artantra(R) (feng shui). Víkendové akce se odehrávaly ve velkých sálech tělocvičen a v kulturních domech. Samostatné osobní konzultace pro zájemce v ČR neposkytoval, ty dělal pouze pro zahraniční klienty. V ČR se s ním lidé mohli setkat výhradně na přednáškách nebo seminářích pro veřejnost. Na letních vícedenních akcích měly jednotlivé turnusy až 100 účastníků. V roce 2010 stál víkendový seminář 2500 Kč. Při obsazenosti sty účastníky si Guru Jára přišel na slušné peníze a ještě si u toho užil.

„Každá sekta, totalitní skupina či jedinec z logiky věci přitahují lidi málo sebevědomé, se sklony k úzkostnému prožívání, tedy lidi s významnou mírou neurotismu,“

řekl LP-life Daniel Štrobl.

Otevřít v galerii (7)
Guru Jára má dodnes své obdivovatele
Guru Jára má dodnes své obdivovateleZdroj: Czech News Center / Mária Rušinová / CNC / Profimedia

Bez háčků za 7,5 tisíce

Podle svědkyň probíhaly týdenní kurzy. Podmínkou pobytu bylo, že účastnice nebudou používat mobil, budou pít jen vodu a konzumovat podávané instantní polévky. Po třídenních cvičeních a seminářích následovaly tantrické meditace a takzvané „odháčkování“, při němž Dobeš zbavoval ženy sexuálních háčků, které v nich zanechali bývalí partneři. Jedině tak bylo podle něj možné otevřít cestu dalšímu duchovnímu rozvoji. Za pobyt platili účastníci 7,5 tisíce korun.

V čem spočívá slavné odháčkování

Tajná duchovní technika měla souloží dívky zbavit tantrických háčků od exmilenců. Osvobodí ji tím od energetického zotročení expartnery, kteří doživotně skrze háčky kradou ženě její nejlepší energii, karmu a šťastný život. Alespoň tak to svým ovečkám Guru Jára vysvětloval. A řada z nich jsou o správné léčebné metodě přesvědčené dodnes.

„Ty dívky nemohou tak snadno popřít vše, čemu věřily. Na to pro ně byl a je Guru Jára příliš důležitý,“

míní psycholog Daniel Štrobl.

Stále stejný scénář

Mladé ženy měla oslovit na ulici buď Barbora Plášková, nebo některá z lektorek Poetrie. A výběr byl jasný: mladé, pohledné, vysoké, modrooké, inteligentní blondýnky. Zajímavé bylo, jak měly mladé ženy, které za ním často jezdily do zahraničí rozdělené úkoly.

„Ty ošklivější prý musely jít na pláž meditovat a cvičit. Ty ostatní pak musely na hotelový pokoj. Když Guru Jára potřeboval, tak si z nás vybral,“

naznačila u soudu jedna z dívek, jak to občas vypadalo na seminářích.

Divila se, že na lekce nechodí muži

Jedna z oveček se zase svěřila, že byla překvapená, když na lekcích jógy nikdy neviděla žádné muže. Tvrdili jí, že cvičí v jiných časech. Jak se ale ukázalo, nebyla to pravda. Se školou se definitivně rozloučila poté, co jí lektorka řekla, že o víkendovém semináři nesmí s nikým mluvit. I tak podle svých slov stačila za kurzy a související věci jako učebnice utratit pět až osm tisíc.

Otevřít v galerii (7)
Relaxující žena
Relaxující ženaZdroj: Pixabay

Guru Jára má vědomosti, které jsou v Evropě i Asii dosud neznámé

Alespoň to dodnes tvrdí jedna z jeho blízkých osob. Na Óm nadsamce pěje stále samé chvály.

„Guru Jára je velice přátelský, tajemný, neuvěřitelně vzdělaný v mnoha spirituálních i uměleckých oborech, nesmírně lidský a pravdivý. Vždy laskavý, ohleduplný a moudrý,“

vzpomíná bývalá blízká spolupracovnice a dodává: 

„Vše, co Guru Jára učil, také sám žil.“

Dodnes není jasné, kolik dívek Guru Jára „odháčkoval“.  Soud mu vyměřil trest za šest. Pravdou ale zůstává, že některé se Policii ČR nepřihlásily.

„Jejich chápání toho, co se stalo, je podobné gamblerovi, který si nechce přiznat, že své peníze, jež naházel do automatů, již nikdy neuvidí a stále věří, že je dostane zpět,“

vysvětlil Daniel Štrobl.

Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha
Prodej luxusního mezonetu 4 + 1, Praha, Praha 5

Naletěli byste?

Když se řekne sňatkový podvodník, většina z nás si vybaví provrepublikový film s úlisným elegánem, který si žije na vysoké noze, ale do kapsy má hluboko.  Dokument Netflixu „Tinder Swindler“ o Simonu Levievovi však ulovil významné prvenství, a možná i proto tolik zarezonoval v tuzemském mediálním prostoru a na sociálních sítích. Poprvé totiž otevírá společenskou diskusi o fenoménu vztahových podvodníků a rozkrývá psychologické mechanismy lží, budování důvěry a funkci peněz nejen v online vztazích. Swindler – švindlíř, podvodník, bájný lhář, baron Prášil, slibotechna, pohádkář… Kdo tedy byl Simon Leviev a na koho se zaměřoval?

Otevřít v galerii (7)
Zlomená žena
Zlomená ženaZdroj: Ben White / Unsplash

Pohádka o diamantovém princi

Seznamovací aplikaci Tinder po celém světě používají miliony lidí. Jedním z nich byl před časem i Izraelec Shimon Yehuda Hayu, který se přejmenoval na Simona Levieva. Ten dokázal desítkám žen nejen zlomit srdce, ale také pěkně vyluxovat peněženku. Pomocí fotografií z luxusních dovolených, soukromých tryskáčů, drahých restaurací a ve značkovém oblečení se vydával za syna izraelského multimilionáře v diamantovém byznysu. Fotografie nahrával na platformu pro online seznamování Tinder. Modus operandi byl následující: ženy, které se s ním spojily, obratem sám kontaktoval, udělal na ně dojem životním stylem a penězi – první rande probíhala v pětihvězdičkových hotelech, či dokonce na cestě soukromým tryskáčem.

Otevřít v galerii (7)
Simon Leviev
Simon LevievZdroj: Profimedia

Zoufalí lidé dělají zoufalé věci

Pro navázání intimní blízkosti využíval své mimořádné pohlednosti a fotogeničnosti. Většina komunikace probíhala online, takže si ženy nemohly ověřit informace, které jim o sobě sděloval, a dočasnou nedostupnost omlouval pracovními cestami po celém světě. Osobních údajů sděloval minimum, a pokud už, pak byly vylhané, ale uměním naslouchat, které citově vyprahlé ženy a zklamané z předchozích vztahů obdivovaly, dotáhl svůj cíl k dokonalosti.  Během pár dní až týdnů si získal jejich absolutní důvěru.

„Inu, zoufalí lidé dělají zoufalé věci a pro řadu žen ( a pochopitelně i mužů) je sebenepravděpodobnější iluze stále lákavější než konfrontace s občas šedou realitou,“

řekl LP-life psycholog Daniel Štrobl.

Sliboval společné bydlení

Fiktivní vztah posouval rychle na vyšší úroveň. Sliboval společné bydlení a partnerky neváhaly a posílaly mu svá citlivá osobní data – kopii pasu, číslo bankovního účtu i kreditní karty. Po nějaké době, kdy si byl jistý emocionálním poutem se svou obětí, které ještě přiživoval předstíraným strachem o svůj život („My enemies are after me!“ Jdou po mně!), je požádal o první „laskavost“ – převod finančních prostředků s odůvodněním v bezpečnostním nebo technickém problému na jeho bankovních účtech a kreditních kartách. A ženy transakce s důvěrou opakovaly, což je postupně přivedlo na mizinu. Bohužel neřídily se zdravým selským rozumem, který je měl varovat. Pokud se s někým seznámíme přes internet, měli bychom se držet jedné zásady.

„Neprodlužovat a neoddalovat osobní setkání, nesdílet žádné osobní a citlivé informace s nikým, koho osobně neznáme. A rozhodně neposílat žádné peníze,“

řekl LP-life psycholog Daniel Štrobl.

Otevřít v galerii (7)
Kreditní karty
Kreditní kartyZdroj: Pixabay

Podvodný milionář řádil i v Praze

Levievův extrémně vysoký životní standard nemohly ale financovat jen ženské oběti, ze kterých dokázal vylákat přes 200 milionů korun. Rozsah jeho podvodné činnosti musely nutně financovat i jiné „projekty“. Jejich účastníci-oběti se raději z pocitu studu za svůj špatný úsudek ale nepřihlásili. Milionář se objevil i v Praze, kde si chtěl nechat přeoperovat obličej. Na klinice ale nepochodil. S novou identitou jako David Sharon odletěl do Řecka, kde ho v létě 2019 zadržel Interpol. Zdálo by se, že tady příběh skončí a navíc zcela jistě šťastně. Opak je však pravdou. Podvodník z Tinderu od soudu v Izraeli sice za zločiny spáchané ve Svaté zemi odešel s trestem patnácti měsíců vězení, odseděl si jich však jen pět a pak byl propuštěn na svobodu. Dívky si totiž peníze půjčovaly na své jméno a Simonovi poskytovaly své kreditní karty. A to dobrovolně. Nebyl tudíž spáchán další zločin, za který by mohl být trestán.

Otevřít v galerii (7)
Simon Leviev
Simon LevievZdroj: Profimedia

Schovejte kreditní karty a nepřihlašujte se do interního bankovnictví

Otázkou, kterou si zřejmě musíme položit, není, jak Simon Leviev nebo Guru Jára tyto ženy podvedli, ale co celý ten obdiv a zbožňování říká o nás. Proč obdivujeme psychopatické podvodníky?

Psychopat umí přečíst své potenciální oběti, vytipovat slabinu a využít ji,“

uzavírá psycholog Daniel Štrobl. Oběť je pak, jak se říká, v hrsti a je schopna udělat cokoliv. Třeba i „vyluxovat“ svůj účet ve prospěch psychopata.

Zdroje: vlastní dotazování, idnes.cz, aktuálně.cz,blesk.cz, wikipedie.cz, novinky.cz

 

 

 

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze