Top hledané
Výsledky (0)

Laureen Höllge: ženy vydělávají až o pětinu méně, musíme počítat i s nižším důchodem

Karolína Gaislerová
11. května 2023
+ Přidat na Seznam.cz
8 minut

Pomáhá lidem jednoduše a pohodlně investovat, učí finanční gramotnost a podporuje ženy, aby se více zajímaly o své peníze. Řeč je o odbornici na antropologii Laureen Höllge, která vystudovala v Singapuru a dnes v České republice vede investiční platformu. Lóra, jak si Höllge sama říká, promluvila i o svých investicích a prozradila s jakými největšími problémy ve světě financí se setkává.

Co je hlavním posláním vašeho startupu?

Fondee je dělané pro lidi, kteří vědí, že chtějí investovat, ale nemají na to čas, nebo neví, jak s tím začít. 

 

Jak to přesně funguje? Jakým procesem nový klient prochází?

Klient přijde a vyplní si investiční dotazník, na základě kterého mu platforma doporučí portfolio, podle míry rizikovosti a investičního a časového horizontu. Klient si vybere portfolio, dle rizika, buď smělé, nebo konzervativní, záleží na jeho preferencích. Poté už Fondee nakupuje portfolio a spravuje ho za klienta. Služba umožňuje komukoliv investovat z pohodlí domova, online a jednoduše. 

 

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Z čeho je tato služba financovaná?

Klient platí poplatky za správu a administraci. Je to 0,9 % z ročního objemu financí, které u nás má. Ve srovnání s tím, jak to je např. s podílovými fondy, tak tam jsou poplatky vyšší a nejsou transparentní. To je další způsob, jak se snažíme změnit investiční prostor v Česku tím, že naše poplatky jsou mnohem nižší a je to transparentní. Tudíž na klienty zbyde více. 

 

Kolik máte v současné chvíli klientů?

Máme 11.000 klientů v Česku a na Slovensku.

 

Víte o nějakém příběhu, kdy investiční platforma nějakým způsobem změnila něčí život výrazně k lepšímu?

Doufáme, že dlouhodobě měníme to, jak lidé přistupují ke správě svých peněz. Nejsme ale služba, díky které člověk zbohatne během půl roku, nejsme krypto story. Nabízíme službu pro dlouhodobé investování, např. spoření na důchod nebo nějaké střednědobé cíle. Investování se vyplácí po delší době, je to relativně nudný proces a člověk musí být trpělivý. Investovat a poté čekat, než se peníze zhodnotí. Díky tomu během půl roku neuvidíme drastickou změnu života. Vidíme ale, že si lidé již uvědomují, že můžeme s penězi pracovat proaktivně a peníze mohou pracovat pro nás. Příběh peněz pro nás nekončí tím, že je vyděláme v práci a potom je můžeme utratit. My ty peníze můžeme vydělat a poté je nechat dále zhodnocovat tak, abychom jednou nabyli větší finanční nezávislosti. Je to i ta edukace, která je pro mě malým, ale významným posunem v životech lidí, se kterými interagujeme. 

 

Cca před rokem jste v rozhovoru pro Newstream sdělila, že finance aktivně řeší 16 % žen. Změnilo se něco?

Koukali jsme, kdo u nás nejvíce investuje a většina investorů byli muži. Začali jsme řešit, proč tomu tak je a udělali jsme průzkum, který zkoumal přístup žen k investování a financím. Přišli jsme na to, že ženy k financím nepřistupují tak proaktivně jako muži. Jediná oblast, kde ženy muže předčily, bylo ve správě rozpočtů, protože ženy často drží rozpočet v domácnosti. Co mě zaráží a o čem by se mělo více mluvit je to, že ženy mají celkově méně peněz. O pay gapu se bavíme dlouho a dlouho tu ještě bude. O čem se ale nemluví je to, že současný pay gap určí i pay gap v důchodu. Ženy mají o pětinu menší důchody, které od státu už tak budou nedůstojné a zároveň žijí průměrně déle než muži. Ženy ve stáří musí vyžít na méně penězích ještě o to déle. Nikdo nemluví o tom, jak si ženy důstojné stáří zajistí, ženy své finance proaktivně neřeší. To je problém, který se bude prohlubovat, pokud se nebude řešit. Jsem ráda že jsme minulý rok toto téma začali medializovat skrze průzkum. Vytvořili jsme program, který vzdělává ženy v oblasti financí, zkoumá tento problém a děláme workshopy - živé i online, kde se finance žen probírají. Doufám že přispíváme k tomu, že se to začne zlepšovat. Dodala bych, že ideální by bylo, kdyby se podařilo s finanční pasivitou bojovat skrze edukaci, skrze proaktivní řešení. Ale obávám se, že nás spíše probudí krize, které tu máme. Inflace, která je dvouciferná, důchody, valorizace důchodů a lidem dochází, že se o své peníze musí starat a musí je chránit. I přesto že nám krizi nepřeju, myslím si, že to otevře oči žen, aby své finance začaly řešit. 

 

Z čeho mají lidé u investování největší strach?

Na to máme odpovědi z našeho průzkumu - 45 % neinvestuje proto, že si myslí, že tomu nerozumí, 82 % z nich věří, že aby mohly investovat, musí být expertkami a vyznat se v trzích. Dnes tomu už tak nemusí být, existují platformy jako my. Sebevědomí toho, že toho neví dost je to, co je často zastavuje. Při vstupním investičním dotazníku do startupu, kde je i znalostní test, mají ženy a muži stejné výsledky. I přesto si myslí, že tomu dost nerozumí, je to tedy otázkou sebevědomí.

 

V čem mají České ženy největší problém, co se financí týče? Co ženy v tomto ohledu neumí?

Určitě se mi nestalo, že bych získala dojem, že na to například nemají. Ukazuje se nám, že ty znalosti tam jsou. Mimochodem, globální studie ukazují, že když už ženy začnou investovat, tak jsou lepšími investorkami než muži. A to z toho důvodu, že ženy k investicím dokáží přistupovat více racionálně, muži to berou spíše jako takovou hru a jsou často impulzivní. Ženy ale ví, jaká je jejich strategie, dokáží se ji držet a když přijde propad na trzích, tak nepanikaří. To vede k větším výnosům. Nejde o to, že by na to ženy neměly, ale že nám v tom brání stereotypy, např. již zmíněný nedostatek vědomostí. Také je tu spousta toxických stereotypů, které brání ženám, aby se do investování pustily - 62 % žen věří, že aby mohly investovat, musí mít povahu jako vlk s Wallstreet. Přitom skrze dlouhodobé investice, adrenalin a koks nemají prostor. Téměř polovina žen také věří, že investování je doména mužů a že investování je pouze pro bohaté a v malých částkách to nemá cenu.

 

Jaké druhy investic obsahuje váš startup? Jaká jsou zde rizika?

Ve Fondee investujeme s ETF, což je exchange traded funds - burzovně obchodovanými fondy. V podstatě fond, který nakupuje skupinu akcií a dluhopisů. Rádi to vysvětlujeme na metafoře smoothie. Místo toho, abyste si kupovali jednotlivou akcii, např. Nike nebo Microsoftu jako jednotlivé ovoce, koupíte si spoustu akcií v jednom, což je právě ETF. Co se týče rizik, jsou podobná jako u akcií a dluhopisů. Největší riziko v investování je to, že trhy rostou, ale i padají, kolísají. Pokud člověk chce investovat, musí být ochoten s nějakou mírou rizika žít. Dlouhodobě, vždy, když přišla krize, tak krize znamenala propad na hodnotě akcií, ale ten trh se zotavil do pěti let od té krize. Na dlouhodobé křivce trhy přes ty propady rostou. Pokud investujeme s nějakým investičním časovým horizontem, který je delší než 5 let, tak je to snesitelné riziko a obhajitelné tím růstem, který s investováním přichází. 

 

Byt k pronámu Staré město 192m
Byt k pronámu Staré město 192m, Praha 1

Mohla by nastat situace, kdy by klient mohl o své finance přijít?

To se může stát, pokud klient diverzifikuje, koupí si akcii jedné firmy a nerozloží to riziko na více firem. Pak se může stát, že firma zkrachuje a klient přijde o vše. S naším startupem se to stát nemůže, protože máme ETF, která investuje do stovek firem současně. Propad tam být může, ale jinak se to stát nemůže.

 

Dá se investovat s minimem financí? Např. matka samoživitelka?

Investování není pro každého. Než začneme investovat, je důležité mít finanční rezervu pro případ nouze a když se něco stane, můžeme ty peníze vybrat druhý den. Tato rezerva by měla být na 3 až 6 měsíců života. Než člověk tyto peníze získá, neměl by investovat. Ta rezerva by měla ležet na účtu s dobrým úrokem. Co se týče nízkých částek k investování tak platí, že sice nemáte hodně peněz, ale máte hodně času. Kouzlo investování leží ve složeném úročení, což znamená, že se vám zhodnocují peníze za předešlý rok a peníze, které vyděláte nad rámec toho, co jste tam měli. Další rok se úročí celý ten balík. To znamená, že to exponenciálně roste. Pokud nemůžeme přispívat hodně, je důležité mít ten delší čas, aby se to takto úročilo. 

 

Kdyby měl člověk na investice třeba 500 Kč měsíčně, má to smysl?

Ano. Věřím, že 500 Kč ze svého rozpočtu si dokáže vzít většina z nás. Pokud bychom měli investiční horizont 40 let a budeme každý měsíc odkládat 500 Kč, tak při odkládání na běžný účet bychom měli 240.000 Kč. Pokud těch 500 korun budeme vkládat do investic s průměrným zhodnocením 7 % ročně, po té době máme na účtě 1.200.000 Kč. Ten rozdíl je opravdu velký a je jen v tom, kam jsme ty peníze uložili. Za mě, vyplatí se investovat i malou částku.

 

Do čeho investujete vy?

Mám účet u nás, dokonce jsem u Fondee začínala jako klientka. Řídím se tím, že investice je dobré diverzifikovat a nemít je v jednom políčku. Také mám část investic v nemovitostech a investuji také do vlastního startupu. 

 

Kolik procent ze svého příjmu investujete?

Průměrně odkládám 10 - 15 % měsíčně, což je mimochodem méně, než se doporučuje. Existuje pravidlo 50/30/20, kdy 50 našich příjmů jsou nezbytné výdaje, 30 ty radostné a 20 investice. 

 

I přesto, že je dnešní rozhovor hlavně o investičním světě, ráda bych zmínila, že rozvíjíte startup Mamio, který sdružuje matky na mateřské. Jak tento projekt funguje?

Mamio je aplikace pro mámy, kde se mohou matky seznamovat podle lokace, věku dítěte, ale i mateřské filozofie. Je to aplikace, kde se snažíme vytvořit příjemné prostředí pro to, aby mámy mohly mezi sebou sdílet často trnitou cestu mateřství. Na Mamio pracujeme lehce přes rok a spustili jsme ji na androidu před měsícem a něco, nyní je tam přes 6.000 matek. Máme první příběhy o vzniklých přátelstvích. Je tam též funkce “otázky”, kde se maminek každý den ptáme na nějakou otázku - např. co ti pomohlo zahojit se po porodu, co děláš když máš na své dítě vztek atd. Tady matky sdílí své zkušenosti. Mám pocit, že jsme vytvořili prostředí, kde se otevírají tabu a kde se od sebe matky mohou navzájem učit. Na zastaralých rodičovských fórech jsou ty diskuze velmi toxické, být mámou je náročné a mámy si zaslouží lepší podporu. Tento segment doposud nebyl renovovaný, doufám, že to můžeme s Mamio změnit. 

 

Jaké máte plány do budoucna?

Se startupem si vystačím a nudit se nebudu. Myslím si, že s oběma projekty bude spoustu práce. 

 

Ve svém věku máte spoustu úspěchů a zkušeností. Odkud berete takovou energii a motivaci? Co Vám na Vaší práci dává největší smysl?

Energii beru ze spánku, snažím se mít denně 8 hodin. Motivací je, že mě to baví a má to smysl. V obou startupech se snažím hledat dopad tak, aby to bylo užitečné pro náš život. 

 

Rychlá zpověď:

Akcie x Kryptoměna

Akcie.

Dluhopis x Akcie

Akcie.

Zlato x Umělecká díla

Umělecké dílo, lépe se na to kouká.

Úspěch x Bohatství

Úspěch.

Spoření x Investice

Investice.

Risk x Jistota

Risk.

Koruna x Euro

Euro.

Jaký je Váš koníček?

Zpěv.

Jaká kniha Vás v poslední době oslovila?

4000 týdnů.

Koukáte na nějaké youtubery, jaké?

Ne a snažím se vyhnout sociálním sítím.

Kdo je Vaším idolem?

Sbírám inspiraci z hodně žen.

Čím jste chtěla být jako malá?

Prezidentkou.

Co je Vaším snem?

Mít velkou rodinu, vědět že dělám něco, co přispívá světu a moci rozdávat.

Z čeho máte strach?

Irelevance.
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze