Top hledané
Výsledky (0)
Lokalita s krásným označením Hanspaulka láká svým půvabem k bydlení od 30. let 20 století. Hanspaulka je jedinečnou luxusní vilovou čtvrtí v pražských Dejvicích. Žili zde herečka Lída Baarová, král komiků Vlasta Burian nebo spisovatel Josef Seifert. Nesrovnatelná lokalita!

Legendární Hanspaulka – bydlení celebrit

Mgr. Jana Höger
04. října 2017
+ Přidat na Seznam.cz
2 minuty
Usedlost Hanspaulka

Odkud se vzalo pojmenování a kde se nachází?

Hanspaulka získala své jméno podle pana Hanse Paula Hippmana. Z historie víme, že tehdejší inspektor arcibiskupských statků si v roce 1773 na místě staré viniční usedlosti nechal postavit barokně-rokokový luxusní letní zámeček s výhledem na Prahu. Další vilová zástavba probíhala od 19. století.

Vilová čtvrť začíná nad areálem funkcionalistického komplexu francouzských škol. Její území je vymezeno na severozápadě krásným Šareckým údolím, na východě svahem obráceným k Julisce, co se týče jihu a západu pak Evropskou třídou a Horoměřickou ulicí.

Historie ve zkratce

V časovém horizontu do druhé světové války zde vzniklo mnoho jedinečných architektonických a luxusně zajímavých vil a rodinných domů. Oblast postupně získala svou vlastní školu a další nezbytnou občanskou vybavenost.
Z období rozvoje vinařství na Hanspaulce pochází také většina usedlostí, které většinou vznikly z původních viničních lisů. Z velké části jsou zachované dodnes, i když většinou prošly přestavbou. Při nové výstavbě Dejvic po roce 1922 stavební plány původní usedlosti respektovaly, zanikly pouze usedlosti Santinka, Juliska, Šťáhlavka, Paťanka (po roce 1945) a Mydlářka (na konci 70. let).

Po válce došlo k výrazné změně podoby této lokality. Volné prostranství bylo postupně zastavováno odlišným způsobem, především se začaly stavět stavby funkcionalistického vzezření. V 50. letech 20. století přišly na řadu domy ve stylu socialistického realismu. Můžeme ho vidět i v ulicích Sušická, Na Pískách a dalších. O 30 let později byly domy doplněny o střešní vestavby.

Luxusní vila na Hanspaulce 940m
Luxusní vila na Hanspaulce 940m, Praha 6

Kdo může říct, že bydlí v luxusní lokalitě nabité slávou?

Kromě již výše zmíněných jmen zde žil malíř a grafik Cyril Bouda nebo člen skupiny Devětsilu architekt Evžen Linhart. Dnes na Hanspaulce žije například slavný grafik a malíř Jiří Anderle.

Vilová luxusní výstavba se hrdě pyšní:

Viniční usedlostí Beránka, Hadovkou, Hercovkou, Karlovkou, Vlčovkou, Mölzerovou vilou známého architekta Františka Maria Černého, která je mimo jiné pojmenována po znalci moderního umění Eustacha Mölzera, vilou Lídy Baarové, Linhartovou vilou nebo také vilou Vlasty Buriana.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Tagy: