Top hledané
Výsledky (0)
Lékaři požadují po vládě větší platy, obor je zároveň výrazně feminizovaný.

Lékaři chtějí větší platy. Podle Pafka jsou ženy v profesi ukazatelem problému

Radim Červenka
05. prosince 2023
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Lékařka

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP09) se neúspěšně snažil uspokojit lékaře stále vyššími miliardami na platy lékařů. Úspěšnější byl premiér Petr Fiala (ODS), který na jeho vyjednávání navázal. Vztah mezi Vlastimilem Válkem a představiteli České lékařské komory totiž podle některých indicií nebyl dobrý. Podle některých odborníku je však problém českého zdravotnictví nejen ve výši rozpočtu vyčleněného na platy, ale i v řadě dalších strukturálních problémů, včetně postupující feminizace oboru.

Situace kolem lékařských přesčasů je čím dál komplikovanější. Zdravotníci zahájili protest, který sami nechtějí označovat za oficiální stávku, jelikož celá obstrukce probíhá v tom, že lékaři odmítají sloužit přesčasy mimo limity stanovené zákonem. Sami ve stávkové pohotovosti nejsou.

Výsledkem je omezení zdravotnické péče v odkladných případech. Nicméně mezi pacienty s potřebou akutní péče nebyla žádná výrazná omezení provozu zaznamenána, alespoň podle zjištění novinářů, kteří se vydali do různých nemocnic a ptali se pacientů.

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

Lékařská komora ministra nerespektuje

Již delší dobu probíhalo vyjednávání ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) s představiteli odborových a lékařských sdružení. Za dva měsíce se však nedokázal s lékaři dohodnout ohledně možného navýšení platu.

"Zdravotnickým odborům jsem spolu se splněním požadavků v oblasti vzdělávání a pracovních podmínek předložil i dvě férové nabídky, které jsem se zavázal splnit. Ta poslední počítala s tím, že na odměny zdravotníků půjde 8,6 miliardy korun. To bylo skutečným maximem možného, co si systém, nemocnice a zdravotní pojišťovny mohou dovolit, aby to zdravotní systém ustál a nedoplatili na to pacienti a daňoví poplatníci, navíc by to vyřešilo původní požadavek Sekce mladých lékařů ČLK. Slova prezidenta Kubka na moji adresu svědčí jen o panu Kubkovi. Jeho snaha zbavit se zodpovědnosti za to, že tyto nabídky odmítl a požadoval desítky miliard navíc ze státního rozpočtu, o něm svědčí také,"

popsal na síti X  minulý týden neúspěšné jednání ministr Válek a i přes výrazné finanční přísliby jednání nebyla konstruktivní, sám také upozornil na určité animozity, kdy kritizoval prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka.

Do jednání se záhy vložil premiér Petr Fiala a podle jeho slov se podařilo spor úspěšně ukončit příslibem 9,8 miliard na zvýšení platů zdravotníků. Mírné navýšení slíbené premiérem rovněž ukazuje na nedobré vztahy ministra zdravotnictví s představiteli České lékařské komory, nehledě na to, že viceprezident ČLK označil ve zveřejněné SMS zprávě ministra Válka za "prase". Převzetí jednání premiérem mohlo podle komentátorů předznamenat spor ve vládní koalici.

Oba vládní politici však prohlašují svornost a navzájem se oceňují za pomoc během jednání. Ačkoliv se rýsují první kontury toho, jak vylepšit pozici a zejména platy lékařům, protesty ještě aktuálně zcela zažehnány nejsou.

"Zatím rozhodně neplánuji odvolávat výpověď z přesčasové práce. V tuto chvíli zatím není domluveno vůbec nic. Je jakýsi ústní příslib pana premiéra,"

sdělil České televizi Martin Mareš, lékař z II. interní kliniky gastroenterologické Fakultní nemocnice Olomouc.

"Mladí lékaři po škole dostanou přidáno 5 tisíc korun, po zkoušce po kmeni 8 tisíc korun a ti po atestaci 15 tisíc korun. Nelékařští zdravotníci a nezdravotnický personál dostanou přidáno 5 %. Finální znění dohody bude podepsáno do konce týdne,"

shrnul představy o vylepšení platů pro mladé lékaře ministr Válek na síti X. Zároveň sdělil, že zdravotnictví potřebuje reformy. Ty by Válek rád nastartoval do konce svého funkčního období.

Problém s penězi a se ženami v profesi

Na problémy zdravotnictví upozorňují i samotní lékaři. Vlnu pozornosti vzbudil výrok známého lékaře Pavla Pafka ohledně výrazné feminizace oboru, kdy dvě třetiny studujících na lékařských fakultách jsou ženy. Podle něj jde o důkaz ztráty prestiže tradičně nejoceňovanějšího povolání mezi lidmi, pro muže medicína přestává být podle Pafka atraktivní.

„Chtěl bych upozornit na jednu věc, o které jsme nemluvili. Medicína ztratila určitou prestižnost ve společnosti. V šestém ročníku na 1. lékařské fakultě, která je největší, je jenom jedna třetina mužů a dvě třetiny žen. Když jsem se ptal v Hradci a v Brně, tak neměli to spočítané, ale říkali, že je tam dvakrát víc holek než kluků. Už to není prestižní. Za nás když jsme byli mladí, znamenalo dostat se na medicínu něco,“ 

uvedl v ČT Pavel Pafko.

Ačkoliv Pavkův výrok vzbudil kontroverze, podle odborníků na zdravotnictví je genderový aspekt součástí dnešních problémů. Vzhledem k mateřským povinnostem a výraznější roli v rodičovství ze strany žen, může být výkon profese s dlouhými přesčasy velmi komplikovaný.  

Zdroje: cvvm.cz, irozhlas.cz, ct24-ceskatelevize.cz, cnn.iprima.cz, denikn.cz, twitter.com, autorský článek

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze