Top hledané
Výsledky (0)
Začátek července bude opět patřit festivalu v Karlových Varech.

Letošní filmový festival v Karlových Varech přivítá Aragorna z Pána prstenů, dalšími hvězdami bude Daniel Brühl a Ivan Trojan

Radim Červenka
26. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Viggo Mortensen

Na přelomu června a července se obě Česko stane centrem světového filmu. V Karlových Varech se odehraje populární Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (KVIFF). Leto jako každý rok jsou fanoušci především zvědaví na hvězdé hosty, kteří dobyli Hollywood. Letos je největší celebritou festivalu Viggo Mortensen. Herec španělského původu se proslavil v jedné z hlavních rolí legendární filmové trilogie Pán Prstenů, ale je všestranný umělec má na kontě řadu dalších zajímavých počinů.

Lázeňské město je každoročně díky filmovému festivalu v centru pozornosti českých médií. Kromě filmových projekci je pro návštěvníky velkým lákadlem účast nejslavnějších jmen světového filmu. Loni si srdce fanoušků získal "gladiátor" Russel Crowe, letos čeká karlovarské publikum návštěva dalšího herce, který se proslavil před kamerou s mečem v ruce.

Viggo Mortensen se stal hvězdou v jednom z nejúspěšnějších snímků filmové historie. V trilogii Pán Prstenů v režii Petera Jacksona se ujal role krále Aragorna žijícího v exilu. Film ztvárnil veleúspěšnou fantasy sérii J. R. R. Tolkiena a stal se opravdovým megahitem, o čemž svědčí kinoprojekce filmů formou mnohahodinových maratónů, která kina dodnes nabízí, více než dvacet let po premiéře poslední dílu série (Návrat krále se představil poprvé v kinech v roce 2003).

Prodej bytu s balkónem, Karolíny Světlé Praha
Prodej bytu s balkónem, Karolíny Světlé Praha, Praha 1

Viggo Mortensen není jen filmový Aragorn, ale také všestranný tvůrce

Ačkoliv Mortensen měl už v té době na kontě desítky filmů, ztvárnil v nich především jen epizodní role a hvězdou se stal až s megaúspěšným Pánem prstenů, kdy poslední díl stále drží rekord v počtu získaných Oscarů. Herec se však rozhodně nestal tváři jednoho filmového hrdiny. Byť nejslavnější filmové ocenění nikdy nezískal, byl na něj třikrát nominován. Naposledy za snímek Zelená kniha roku 2019, který obdržel sošku za nejlepší film roku.

Zaujal i ztvárněním stárnoucího Sigunda Freuda v oceňovaném životopisném dramatu Nebezpečná metoda. Mortensen je při tom všestranným umělcem, věnuje se také malbě a fotografii, skládá hudbu, a sám se na filmem podílí nejen jako herec, ale i jako scénárista a režisér. 

„Máme radost, že letos můžeme českému publiku přinést opravdu jedinečný zážitek. 4. července uvedeme do všech českých kin zahajovací film MFF Karlovy Vary Až na konec světa, a to jen pár dní po zahájení festivalu, které tradičně přitahuje nebývalou pozornost médií. Věříme, že řada filmových nadšenců využije možnost zhlédnout tenhle skvělý a očekávaný snímek ve svých oblíbených kinech a zažijí tak to nejlepší z festivalu na vlastní kůži,“

uvedl ředitel distribuční společnosti Aerofilms Ivo Andrle k promítání filmu, za nímž stojí Mortensen jako režisér, scénárista, skladatel hudby a představitel hlavní role. Jeho novinka zahájí festival a na zahájení obdrží i tvůrce cenu prezidenta festivalu z rukou Jiřího Bartošky.

Cena je připravena pro padoucha z marvelovek i pro Ivana Trojana

Prestižní ocenění čeká i na oceňovaného německého herce Daniel Brühla. Ten zaujal filmový svět především v originální komedii Good bye Lenin! (2003). Je držitel Evropské filmové ceny a řady německých filmových ocenění, ovšem obsazován je často i v Hollywoodu. Např. ztvárnil hlavního padoucha v marvelovce Captain America: Občanská válka (2016). 

Karlovarský festival při příležitosti předání Ceny prezidenta MFF Karlovy Vary uvede jeho film Soused z roku 2021, kde se Daniel Brühl ujal i role režiséra.

Obdobné ocenění čeká na jednoho z nejpopulárnějších českých herců současnosti, Ivana Trojana. Ačkoliv na poli mezinárodního filmu nemá příliš zkušeností, zaujal i filmový web The Hollywood reporter, který u příležitosti jeho ocenění, a také aktuálních 60. narozenin publikovalo text o jeho kariéře u filmu.

Zahraniční novináře zaujala zejména spolupráce Trojana s polskou režisérkou Agnieszkou Holland, která natáčela i v Americe. Spolupracovali spolu na sérii o živote Jana Palacha Hořící keř (2013) a na biografii lidového léčitele Jana Mikoláška, Šarlatán (2020). Pozornosti článku také neuniklo, že Ivan Trojan je rekordmanem v počtu získaných Českých lvů.

Zdroje: thehollywoodreporter.com, csfd.com, kviff.cz, TZ, autorský článek

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze