Top hledané
Výsledky (0)
Vánoce klepou na dveře! Jak je oslaví královna Alžběta II. a zbytek královské rodiny?

Letošní Vánoce britské královské rodiny: Netradičně a navíc za oceánem

Barbora Mikešová
20. prosince 2020
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty
Královna Alžběta II.

Jednou z celosvětově nejsledovanějších rodin je zcela jistě britská královská rodina. Nejinak tomu je i během období Vánoc, kdy lidé nadšeně očekávají střípky, které ze svých oslav královna Alžběta II. či další královští příslušníci vypustí.

Kate Middleton a princ William

Vánoce 2020 krapet netradičně

Letošní Vánoce budou specifické nejen u pozemšťanů bez modré krve, ale i u britské královské rodiny. A to hned z mnoha důvodů. Prvním z nich je, bohužel, celosvětová pandemie, která navzdory nevzdávání se nadějí přetrvává a ovlivňuje mezilidské vztahy napříč celým světem. Ve Spojeném království již téměř po tři měsíce platí pravidlo, že se v místnosti může setkat pouze šest lidí.

Otevřít v galerii (6)
Britský královský pár
Britský královský párZdroj: Profimedia.cz

Kdo, s kým, proč? 

Dlouho bylo otázkou, s kým se za takových opatření královna Alžbeta II. setká a zda se vánoční sešlost tradičně uskuteční v královské rezidenci Sandringham v hrabství Norfolk, nacházející se přibližně sto osmdesát kilometrů od Londýna. Proslýchalo se, že by jejími hosty měl být její syn princ Charles se svou manželkou Camillou, její vnuk princ William se svou chotí Kate a samozřejmě by neměl chybět ani královnin manžel Filip.

Z Buckinghamského paláce však přišla zpráva, že královna se svým manželem stráví vánoční svátky ve Windsoru.

„S ohledem na současnou situaci se královna s vévodou z Edinburghu rozhodli, že Vánoce stráví ve Windsoru. Jsou si vědomi, že doposud mohli trávit každé Vánoce se svou rodinou a s ohledem na současnou situaci rozumí, že jednotliví členové královské rodiny mají i rozdílné požadavky,“

stojí v oficiálním prohlášení.

Neznamená to však, že bude královna se svým manželem zcela sama. Oba počítají, že některé členy rodiny uvítají ještě během prosince letošního roku, avšak v souladu se všemi současnými protikoronavirovými opatřeními. Princ Charles stráví Vánoce se svou manželkou Camillou ve svém venkovském sídle Highgrove v Gloucesteru. Královnin vnuk, princ William, se stále ještě ohledně Vánoc definitivně nerozhodl a vše se se svou manželkou Kate snaží řádně promyslet. 

Otevřít v galerii (6)
Královna Alžběta II,, princ Charles, William a George pečou cukroví
Královna Alžběta II,, princ Charles, William a George pečou cukrovíZdroj: Profimedia.cz

Královské menu

Nehledě na současnou situaci, Darren McGrady, bývalý šéfkuchař královské rodiny, kdysi prozradil, jak obvykle vypadá takové sváteční královské menu. Obdobně jako v celé Británii nesmí chybět vánoční puding, který se nalévá do misek a navrch se zdobí cesmínou. Jako příjemný bonus se pro plnoleté polévá kořalkou a při servírování se tento královský moučník zapaluje. Samozřejmě nechybí ani tradiční krůta, která se obvykle peče s různými nádivkami. Ta je pak servírovaná s bramborami v různých podobách. 

Pod stromeček záchodové prkénko i ponožky

Zaměstnanci královské rodiny samozřejmě vidí i "pod pokličku", a tedy ví, co se děje za královskými zavřenými dveřmi. Mezi širokou veřejností se traduje, že si celá královská rodina dává obvykle bláznivé a především praktické dárky – nechybí tak záchodové prkénko, koupací čepice či měkký dárek v podobě ponožek.

Jak oslaví Vánoce princ Harry a Meghan Markle? 

To prozatím zůstává otázkou, ovšem s ohledem na zmiňovanou koronavirovou situaci se dá očekávat, že manželský pár stráví Vánoce spolu se synem Archiem v prosluněné Kalifornii, kam se během letošního srpna stačili přestěhovat. Pojďte se společně s námi proto podívat na zvyky, které dvojici letošní rok pravděpodobně čekají. 

Otevřít v galerii (6)
Meghan Markle a Harry
Meghan Markle a HarryZdroj: Profimedia.cz

Čím větší, tím lepší!

Otevřít v galerii (6)
Vánoční strom
Vánoční stromZdroj: Pixabay.com

Mnohé asi nepřekvapí, že naprosto tradiční postavou spojenou s vánočním časem je v USA dobře známý Santa Claus, který všem hodným dětem roznáší dárky, a to v noci na 25. prosince. Co ale takové všeobecné tradice, které Američané dodržují? Co se týče vánočního stromku, bývá dobrým zvykem, že se mezi sebou sousedé předhání, čí vánoční strom je vyšší a krásnější. Nezaostává ani soupeření v tom, kdo má na svém domě více světýlek i ozdob, a který dům z okolního sousedství září nejvíc.

Rozmanitost jídla nezná mezí

Otevřít v galerii (6)
Prostřený sváteční stůl
Prostřený sváteční stůlZdroj: Pixabay.com

Co se týče tradičního vánočního pokrmu, tak za ten netradičnější lze považovat pečeného krocana s nádivkou, který je podávaný s brusinkovou omáčkou. K nim je pak obvykle dále na výběr šunka, puding a roastbeef. Avšak nespleťte si tradiční český puding s tím americkým! V americké verzi obvykle najdete zázvor, ořechy, švestky či rozinky a hřebíček. Důležité je však poznamenat, že právě tradiční vánoční americké jídlo se u tamních rodin často liší nejen podle jejich etnického původu, ale také dle konkrétního státu. Dobré pohoštění se v Americe často zapíjí vaječným koňakem eggnog, jablečným ciderem či výbornou horkou čokoládou. Mňam!

Kalifornie o Vánocích

Specificky v Kalifornii navíc mnoho lidí stráví vánoční odpoledne procházkou po pláži a sem tam postaví nějaký ten hrad z písku. Marně byste tedy pátrali po sáňkujících dětech. Ty namísto toho spatříte většinou na kole či skateboardu. Nám dobře známou evropskou tradiční atmosféru plnou sněhu a sněhuláků za okny tak někteří čerpají v místním Disneylandu, který každoročně připravuje speciální výzdobu.

Otevřít v galerii (6)
Vánoční hrnek se šlehačkou a skořicí
Vánoční hrnek se šlehačkou a skořicíZdroj: Pixabay.com

Závěrem pro vás máme dvě zajímavosti. Jsme skutečně zvědaví, kterou z nich možná spatříme u Harryho s Meghan. Tak šťastné a veselé i za oceán!

Zajímavost č. 1:

Americké děti obvykle píší Santa Clausovi – obdobně jako u nás české děti našemu Ježíškovi. Zajímavostí však je, že všechny dopisy, které děti v Americe Santovi napíší, dorazí do města v Indianě, kde má Santa Claus muzeum. 

Zajímavost č. 2:

Věděli jste, že Američané své domy často zdobí nejen cesmínou a dobře známými cukrovými hůlkami, ale také popcornovými provazy?

Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5
Luxusní byt 3+kk na pronájem 143m2-Praha 5, Praha 5
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze