Top hledané
Výsledky (0)
Byla to právě ona, která svou invencí a nápaditým designem přivedla na svět netradiční gumové hračky s luxusním varhánkovým tělem. Staly se nesmazatelnou ikonou gumárenského průmyslu u nás v Čechách, konkrétně ve firmě Fatra.

Libuše Niklová: královna českých gumových hraček

Mgr. Jana Höger
02. listopadu 2018
+ Přidat na Seznam.cz
1 minuta

Jak to všechno začalo…

Libuše Niklová žila v letech 1934-1981. Svůj talent objevila již během studií na Uměleckoprůmyslové škole Zdeňka Nejedlého ve Zlíně a nadobro nasměrovala její uměleckou dráhu k produktovému designu a konkrétně k hračkám. Ty byly a jsou fascinují, luxusní a jedinečné. První pracovní příležitost dostala v Gumotexu, kde se zaměřila na tvorbu malých gumových pískacích hraček. Inspirací jí byl svět fauny, cirkusu i samotné děti. Je krásné tvořit s dětmi pro děti.

Hvězda firmy Fatra

Zde nastoupila v roce 1961 a do konce svého života zde zastávala pozici návrhářky dětských hraček.

Oslovila ji hravost, bezelstnost a neuvěřitelně silná imaginace dětské mysli. Proto pro ně navrhovala zcela nekonvenční hračky, promyšlené do posledního detailu. S velkou péčí a bedlivou pozorností dbala o dekorování svých předmětů. Čas věnovala i samotnému balení hračky. PVC a polyetylén dostával zcela nové tvarosloví. Pracovala i na zdokonalení technologie nafukovacích tvarů vyfukovaného PVC. Během svého pracovního nasazení má patentováno 9 vynálezů a 3 národní průmyslové vzory.

Luxusní hračky v atmosféře 60. let

Kočičce, buvolovi, plovacímu kruhu je vzdálen politický ruch. Ti byli vytvoření jako „zábavný plat“ pro dětské ručičky, pro hru a zábavu. Figurky jsou připravené na každou výpravu, zvířátka čekají na své ohrádky, plovací kruh na příhodné počasí nebo otevřenou plovárnu. Prim hraje pověstný harmonikovým černý kocour, jehož cena v aukčních síních pohybuje kolem 5 tisíc.

Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha
Pronájem luxusního bytu 3+kk Pařížská, Praha, Praha 1

Pestrý svět plastových hraček

Materiál je omyvatelný, hračka skladná díky možnosti opětovného nafouknutí. Pro nejmenší je zde nafukovací Micinka, Sluníčko, Punťa. Pro větší děti, kde se paralelní hra vyvíjí ve spolupráci jsou k dispozici luxusní zvířátka domácí i exotická.

Pocta své mamince

Tu prokázal její syn, taktéž uznávaný umělec Petr Nikl, v pozoruhodném díle Foukací povídky. Byl to právě on, na kterém si své hračky Libuše Niklová „testovala“.

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze
Fatra
Fatra, a.s. třída Tomáše Bati 1541 763 61 Napajedla
Tel.: +420 577 501 111