Top hledané
Výsledky (0)
Zopakuje se minulý souboj o šéfa Bíleho domu nebo nás čeká překvapení?

Škůdce, diktátor a miliony na americkou prezidentskou kampaň. Vyhrát může Biden, Trump nebo třeba Kennedy

Radim Červenka
08. prosince 2023
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Robert F. Kennedy může okrást o vítězství Trumpa i Bidena

Úřadující prezident USA Joe Biden se během tiskové konference ke shromažďování sponzorských darů na svou volební kampaň nečekaně přiznal, pokud by za republikány nekandidoval Trump, už by se o další funkční období neucházel. Mezi oběma favority voleb houstne předvolební rétorika. Ačkoliv je překvapení během stranických primárek málo pravděpodobné, můžou mít volby ještě nečekaný průběh. Ve hře je totiž ještě nezávislý kandidát ze slavné rodiny, jehož preference rostou a podle některých prognóz by mohl ještě zamíchat kartami.

Americké prezidentské volby se blíží a ačkoliv stranické primárky ještě neproběhly, málokdo by si vsadil na jinou skladbu kandidátů, než měly volby v roce 2020. Už tehdy kandidáti trhali rekordy ve výšce věku a s postupem času pochopitelně nijak neomládli.

Možná i v tomto kontextu je možné číst prohlášení současného prezidenta USA za demokraty Joe Bidena, když se během setkání s potencionálními donory, vyjádřil, že by už o další čtyřleté funkční období v čele americké exekutivy neusiloval, kdyby se na další kandidaturu zároveň nechystal jeho rival z předchozích voleb, republikánský ex-prezident Donald Trump.

Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ
Luxusní vila 5+kk na pronájem, Praha západ, Okolí Prahy

Diktátor od prvního dne a sebevědomý Biden

Biden totiž Trumpa považuje za unikátní hrozbu pro americkou demokracii, jak se mnohokrát vyjádřil během předchozí kampaně. Aktuálně přišel Biden s označením svého konkurenta za “Diktátora prvního dne.” ("Day One Dictator"). Přezdívka je narážkou na Trumpův výrok během diskuze na televizním kanálu Fox News. Republikánský staronový prezidentský kandidát totiž tímto způsobem odpověděl na otázku, zda-li by zneužil prezidentskou moc, pokud by byl opět zvolen. Odpověděl, že by se stal "diktátorem jen na první den".

“Ne, že by to pro mě bylo zklamání, ale Trump se na mé prezidentské inauguraci ani neobjevil. Na tu příští asi taky nepřijde,”

vtipkoval dál na adresu svého rivala Biden během tiskové konference před donátory kampaně. Poukazem na Trumpovo porušení letité tradice svázané s předáváním moci v USA deklaroval současný prezident odhodlání zvítězit i v dalších volbách.

S útočnou rétorikou nešetří ani republikánský favorit volebního klání Donald Trump a neváhá označit současného prezidenta za škůdce ("Vermin").

“Vymýtíme komunisty, marxisty, fašisty a radikální levicové zločince, kteří žijí v naší zemi jako škůdci, skutečnou hrozbou není radikální pravice. Skutečná hrozba pochází od radikální levice a narůstá každým dnem,"

neubírá na agresivní rétorice vůči demokratům Trump podle CNN.

Ačkoliv se zástupci obou největších politických stran navzájem osočují, zatím neproběhly ani republikánské ani demokratické primárky uvnitř těchto dvou dominantních politických uskupení. Ty určí finální uchazeče jednotlivých stran o prezidentské křeslo..

Když se dva perou, třetí se směje

Joe Biden se vůči Trumpovi vymezoval během fáze, kdy oslovuje potenciální dárce a sponzory jeho prezidentské kampaně. Aktuálně vybral na svou kampaň za znovuzvolení 71 milionů dolarů, což je poměrně vysoká suma. Rekord prezidenta Baracka Obamy před jeho opětovným zvolením do funkce ve výši 86 milionů dolarů v roce 2011 nepřekonal. Peníze podle dostupných údajů pocházejí z 97 % od drobných dárců, kteří přispěli do výše 200 dolarů.

Velké sponzorské dary při tom americká pravidla pro kampaně ani neumožňují. Ačkoliv byl limit pro aktuální volby navýšen, od jednoho sponzora nemůže prezidentský kandidát inkasovat více než 3,300 dolarů (předchozí limit byl 2,500 dolarů).

Podle posledních průzkumů pro televizní stanici ABC News vede Biden nad Trumpem nejtěsnějším možným rozdílem v poměru 42 % proti 41 %. V několika kolech listopadových průzkumů však vyšel Biden jako poražený. Jenže tehdy se podle názoru dotázaných neměl střetnout s ex-prezidentem Trumpem, ale s Nikki Haley, která by Bidena porazila výrazně výsledkem 55 % ku 45 %. Dále se např. bývalý republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy vyjádřil, že Trump by znovu kandidovat neměl.

Ještě překvapivější prognózu přinesl politicko-ekonomický výhled Saxo Bank, který se těší tradičně velké pozornosti světových médií. Aktuálně zaujal predikcí vítězství Roberta F. Kennedyho, synovce slavného prezidenta USA v 60. letech Johna F. Kennedyho. Podle prognózy Saxo Bank by dokonce zvítězil jako 3. kandidát v klání s Bidenem a Trumpem. Což by bylo velké novum. Americká pravidla umožňují kandidovat většímu množství kandidátů, ale ve finále se tradičně rozhoduje jen mezi kandidátem demokratické a republikánské strany.

Zdroje: cnn.com, fivethirtyeight.com, novinky.cz, aktualne.cz

 
Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze