Lidé se snaží spořit, spotřeba elektřiny i její cena přesto rostou

Cena elektřiny má během podzimu zdražit až o 15 procent, první cenový šok přišel už v září
24. září 2021
 
Hlavní stránka Nové články

Míra inflace je u nás nejvyšší za posledních třináct let. Ceny se skokově zvyšují. V řadě případů se jedná o výrobky a služby základní potřeby. Výraznou roli v tom hrají náklady na energie, včetně elektřiny. Plošné zdražení elektřiny přitom postihlo celý svět. Začalo již v roce loňském, ale tempo zvyšování cen poslední měsíc vzrostlo. Své stanovisko zaujaly už i vlády Španělska, Řecka, Itálie nebo Francie, česká vláda hovoří o dotacích, jimiž bude podporovat sociálně slabé rodiny již koncem letošního roku.

Žena držící dvě žárovky - normální a úspornou

Podle údajů Českého statistického úřadu dosahuje inflace v Česku aktuálně více než 4 procent.

Vedle potravin na tom mají velký podíl rovněž služby spojené s bydlením. Zvyšují se v té souvislosti také ceny elektřiny.

Kvůli růstu cen emisních povolenek se očekává, že jen během podzimu a začátku příštího roku u nás vzroste cena elektřiny o zhruba 15 procent.

Vybrat si správného dodavatele elektřiny bývá někdy věda, zdražuje postupně většina z nich
Vybrat si správného dodavatele elektřiny bývá někdy věda, zdražuje postupně většina z nich • Zdroj: Freepik

První oznámení konečných dodavatelů zákazníkům, že zdražují, již dorazila,“

uvedl přitom výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.

Podle něho by mohlo zdražení silové elektřiny, která má na celkovou cenu výrazný vliv, dosahovat až o padesát procent! Stimulem pro další růst cen by mohl mít podle některých dopad i vývoj ekonomiky, která se bude zotavovat z pandemie a nabírat nový dech.

Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852
Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852, Okolí Prahy

Hlad po energiích neklesá

Poptávka po elektřině neustále roste. Jak uvádí Česká národní banka, jen za druhý kvartál tohoto roku vzrostla očištěná spotřeba elektřiny meziročně o 6,9 procenta. 

Ke snížení zájmu došlo v posledním období ve větším rozsahu pouze jednou, a to v roce 2009. Tehdy se prohlubovala ekonomická krize, která zasáhla rovněž jednoho z výrazných odběratelů energie - průmyslovou výrobou.

Žena sedící na žárovce s městem za zády
Žena sedící na žárovce s městem za zády • Zdroj: Profimedia

Další, i když o mnoho kratší propad, byl zaznamenán loni na jaře v souvislosti s nástupem koronavirové pandemie. V dubnu totiž zájem poklesl o více než 12 a v květnu o 13,5 procenta. V některých dnech to bylo dokonce téměř o pětinu. Spolu s tím byla omezena i její produkce, kdy došlo k odstávkám řady klasických elektráren a následnému nárůstu cen podpůrných služeb.

Odstávky se dotkly především uhelných elektráren. V dubnu se proto také jejich výroba snížila hned o třetinu. Naopak o třetinu se zvýšila výroba v paroplynových elektrárnách. V přečerpávacích elektrárnách to bylo ještě více, jednalo se o zhruba 60procentní nárůst. Kvůli přebytku elektřiny tak celkově dodávaly elektrárny na trh více energie, než kolik bylo nasmlouváno.

Ceny elektřiny ještě porostou
Ceny elektřiny ještě porostou • Zdroj: Profimedia

Ceny emisních povolenek a fosilních paliv

Epidemie vedla současně ke krátkodobému poklesu cen CO2 povolenek, což znamená i samotné ceny elektřiny. Snaha Evropské unie urychlit snižování emisí CO2 tento trend ale opět rychle obrátila do starých kolejí. Uzavřená ekonomika postižená koronavirovým lockdownem se začala postupně otevírat a ve třetím čtvrtletí loňska pak i růst.

Domácí kutilství se nemusí vždy vyplatit. U elektřiny to platí mnohdy dvojnásob.
Domácí kutilství se nemusí vždy vyplatit. U elektřiny to platí mnohdy dvojnásob. • Zdroj: Freepik

Kromě cen povolenek se postupně navyšují rovněž ceny fosilních paliv, které jsou pro výrobu elektřiny mnohdy nezbytné. Rozumí se tím zejména ceny uhlí a zemního plynu. U uhlí však zůstává problém s neochotou investovat do jeho další neperspektivní těžby. V případě plynu se zase jedná o souhrn více důvodů: na jedné straně jsou to ty geopolitické, jež jsou zapříčiněny neshodami velmocí okolo projektu Nord Stream, na druhé pak také pokles zásob plynu a současně i růst poptávky po zkapalněném zemním plynu v Číně. To vše vede většinu expertů k přesvědčení, že elektřina bude v dalších měsících ještě zdražovat. 

V zahraničí je mnohdy situace ještě bouřlivější. Týká se to zejména Španělska, Francie, Řecka, Itálie či Velké Británie. Jen ve Španělsku je nyní cena elektřiny oproti loňskému září více než trojnásobná. V Itálii se pro třetí čtvrtletí očekává, že se ceny zvednou v průměru až o 40 procent. Některé země, jak ukazuje příklad Řecka nebo Francie, se proto snaží jít spíše cestou štědrých dotací, které mají obyvatelstvo před skokovým zdražováním uchránit. Jak ale varují experti, během zimy může být ještě hůře. Na vině je především nedostatek jak zemního plynu, tak energie z větrných elektráren.  

Česko se pyšní kvalitní přenosovou soustavou
Česko se pyšní kvalitní přenosovou soustavou • Zdroj: Pixabay
 

O možných řešeních a dalším vývoji momentálně jednají zástupci jednotlivých členských států Evropské unie ve Slovinsku. Cestou dotací chce jít i současná česká vláda, která plánuje využít tzv. energetické šeky pro rodiny s nízkými příjmy a pro seniory. Ty mají být určeny nejen pro spotřebu elektřiny, ale i plynu. Podle prvních informací by tak zájemci o tyto dotace mohli získat až polovinu z celkové výše, o kterou se energie zdraží.

​Vláda se přitom nechala slyšet, že do konce příštího týdne představí konkrétní možnosti podpory. Metodika a samotný systém rozdělování podpory však zatím není jasný, uvažuje se o posuzování solvence rodin dle již pobíraných sociálních dávek, zejména s ohledem na matky a otce samoživitele. Ceny energií ale i nadále porostou, proto je nasnadě obávat se toho, že zhruba 15 až 20 procent domácností nebude dlouhodobě schopných se současným růstem cen držet krok. 

"Pobírám příspěvek na bydlení, náhradní výživné a sama jsem na rodičovském příspěvku s mladší dcerou, mám dvě děti a jsem s nimi sama, otec se na východě nepodílí ani nás finančně nepodporuje. V tuto chvílí mi po zaplacení všech nákladů zbydou měsíčně 4 tisíce na jídlo a vím, že jsou matky, které jsou na tom ještě hůře. Jak budu situaci řešit, nevím. ŽIjeme v pronájmu a pokud ceny i nadále porostou, budu muset situaci nějak řešit. Uvažuji nyní o žádosti o pomoc státu, příští týden žádost podám,"

řekla LP-Life Jana Matoušková z Prahy. 

Jak náklady snížit

Domácnosti se kvůli zdražování energií snaží šetřit, kde se dá. Místo energeticky náročných přímotopů dávají čím dál častěji přednost úsporným tepelným čerpadlům a novým spotřebičům s nižším příkonem. Mnozí se snaží stlačit náklady i díky přepínání jejich spotřebičů do tzv. stand-by režimu, kdy jsou tyto přístroje část dne zcela vypnuty. 

Přesto spotřeba elektřiny v konečném součtu spíše roste. Důvodem je především fakt, že počet spotřebičů, jimiž bývá náš byt vybaven, spíše roste. Je celkem běžné, když máme doma hned několik televizí, počítačů nebo notebooků. Mnozí si k tomu současně ještě pořizují třeba i novou klimatizaci nebo sušičky. A právě ty jsou na spotřebu energií hodně náročné. Psychologickým faktorem je navíc všudypřítomný trend elektromobility, který se nás snaží přesvědčit, že právě elektřina je tím méně škodlivým zdrojem energie.

Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč
Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč, Praha 7

Změny v odebírání energií

V dalších letech odborníci očekávají, že se u nás budou v případě výroby elektřiny prosazovat moderní technologie. Bude se jednat třeba o různé nové podoby ukládání energie nebo i změny její formy. V návaznosti na větší decentralizaci celého energetického trhu poroste rovněž význam spotřebitelů, kteří si budou více a lépe vybírat, jakou energii a jak využívat.

Lidé budou cíleně měnit odběr elektřiny. Jde například o chytré budovy, inteligentní veřejné osvětlení či domácnost,“

vysvětluje Zdeněk Boldiš, člen představenstva společnosti ČEPS.

Solární energie jsou stále na vzestupu
Solární energie jsou stále na vzestupu • Zdroj: Freepik

Zdražování elektřiny se nevyhneme ani v následujících měsících. Hlouběji do kapsy si sáhne asi většina z nás. Záleží na každém, jakého dodavatele, jakou podobu dodávek si vybereme a jak budeme spotřebu kontrolovat. Je to jen na nás, jak ostatně pro LP-Life potvrdila i Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Hekšová totiž varuje: 

"Z našich zkušeností víme, že řada spotřebitelů nečte a nekontroluje ani své vyúčtování. Což není dobře i kvůli tomu, že na straně dodavatelů nejsou výjimečné chyby ve vyúčtováních."

Zdroje: ČNB, PPF Group, Lidovky.cz, TV Nova, Česká televize

    

 

 

Luxury Prague Life

Sdílet / stát se fanouškem

Galerie (0)

View photo gallery

O autorovi

Novinářské zkušenosti získal z řady médií, například měsíčníku Strategie, jejíž byl šéfredaktorem, a dále pak například E15 nebo Profit. V minulosti připravoval periodika společnosti Eurotel (Telefónica O2), DPD CZ, Hlavního města Praha a dalších subjektů.
Radek Polák
Luxusní bydlení Praha
Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ
Okolí Prahy

Funkcionalistická vila na prodej, Praha-západ

7 + 1 423 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m
Praha 5

Luxusní vila na prodej, Praha 5 - 471m

8 + 1 471 m²
55 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6 - 590

590 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem
Praha 1

Luxusní byt na prodej s terasou a výhledem

4 + KK 245 m², ter. 28 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - 51m

2 + KK 51 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m
Praha 4

Prodej luxusního bytu, Praha 4 - 106m

3 + KK 106 m², ter. 14 m²
14 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852
Okolí Prahy

Dům u jezera s tenisovým kurtem - pozemek 2852

7 + KK 225 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m
Praha 5

Luxusní byt na prodej, Praha 5 - 232m

4 + KK 232 m², ter. 38 m²
24 990 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej luxusního bytu 5+kk Praha 7 - Bubeneč

5 + KK 162 m², bal. 10 m²
29 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Prodej luxusního bytu, Praha 1 - Nové Město

3 + 1 123 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m
Praha 10

Prodej luxusního bytu, Praha 10 - 131m

4 + KK 131 m², ter. 20 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej Praha - 320m
Praha 5

Luxusní byt na prodej Praha - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
52 000 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m
Praha 6

Luxusní byt na prodej, Praha 6 -127m

4 + KK 119 m², ter. 9 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m
Okolí Prahy

Prodej luxusní vily, Praha-východ - 420m

7 + KK 420 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Byt se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč
Praha 6

Mezonetový byt na prodej - Praha 6 - Bubeneč

3 + KK 126 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí
Praha 6

Luxusní vila na prodej v Šáreckém údolí

7 + 2 440 m², bal. 5 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6
Praha 6

Luxusní rodinná vila na pronájem - Praha 6

5 + 1 267 m², bal. 12 m², ter. 12 m²
110 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m
Praha 7

Prostorný byt 4+kk v Troji - 163m

4 + KK 163 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 76m

3 + KK 48 m²
37 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt Smetanovo nábřeží 191m
Praha 1

Byt Smetanovo nábřeží 191m

4 + KK 191 m², bal. 3 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč
Praha 7

Prodej kanceláře se zahradou Praha 7 - Bubeneč

4 + KK 111 m²
23 900 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

Luxusní byt 3+kk v Tróji - 111m

3 + KK 121 m², bal. 10 m²
48 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2
Praha 6

Pronájem luxusní vily Praha 6 - 201m2

3 + KK 201 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město
Praha 1

Pronájem bytu Praha 1 - Nové Město

2 + KK 121 m², ter. 50 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké
Praha 6

Pronájem rodinného domu, Praha 6 - Šárecké

5 + KK 285 m²
95 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse s terasou Troja 310m
Praha 7

Luxusní penthouse s terasou Troja 310m

6 + KK 310 m², ter. 12 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Prodej luxusního bytu, Troja - 113m
Praha 7

Prodej luxusního bytu, Troja - 113m

3 + KK 113 m², ter. 8 m²
19 500 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m
Praha 1

Byt na prodej, Praha 1 - Nové Město - 67m

2 + 1 67 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190
Praha 3

Luxusní mezonet na pronájem - Praha 3 - 190

2 + KK 190 m², bal. 5 m², ter. 50 m²
57 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem na Praze 3 -182m2
Praha 3

Luxusní byt na pronájem na Praze 3 -182m2

4 + KK 289 m², ter. 107 m²
85 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m
Praha 7

Prodej bytu 3+kk - Praha 7,85m

3 + KK 85 m², bal. 4 m²
15 452 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem na Malé Straně- 105m2
Praha 1

Luxusní byt na pronájem na Malé Straně- 105m2

2 + 1 108 m², ter. 14 m²
38 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m
Praha 1

Luxusní byt 5+kk na pronájem - Praha 1 - 217m

5 + KK 217 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky
Praha 4

Bytový dům na prodej - Praha 4 - Hodkovičky

7 + KK 453 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč
Praha 6

Luxusní vila na prodej na Praze 6-Bubeneč

12 + 2 1044 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 24m
Praha 1

Luxusní byt na pronájem, Praha 1 - 24m

1 + KK 24 m²
29 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 280

Atypický 280 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70
Praha 8

Obchodní prostory k pronájmu, Praha 8 - 70

Atypický 70 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519
Praha 8

Restaurace k pronájmu, Praha 8 - 519

Atypický 721 m², ter. 202 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 446

Atypický 446 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 332

Atypický 332 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 361

Atypický 361 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 483

Atypický 483 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 249

Atypický 249 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490
Praha 8

Moderní kanceláře k pronájmu, Praha 8 - 490

Atypický 490 m²
cena na vyžádání
Zobrazit nemovitost
Byt na pronájem Praha 1 - 105m
Praha 1

Byt na pronájem Praha 1 - 105m

3 + 1 105 m²
40 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na pronájem Praha 5 - 320m
Praha 5

Luxusní byt na pronájem Praha 5 - 320m

5 + KK 320 m², bal. 4 m², ter. 38 m²
140 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt k pronájmu s výhledem na Vyšehrad
Praha 2

Luxusní byt k pronájmu s výhledem na Vyšehrad

3 + KK 105 m², bal. 5 m²
38 000 Kč
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m
Praha 6

Luxusní penthouse na prodej, Praha 6 - 226m

6 + KK 226 m², ter. 38 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m
Okolí Prahy

Luxusní vila na prodej Praha východ -1406m

5 + KK 298 m², ter. 31 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m
Praha 6

Luxusní byt na prodej - Praha 6 - 426m

5 + KK 426 m², ter. 250 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha
Praha 6

Luxusní vila na prodej 620 m2 - Praha

Atypický 620 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m
Praha 1

Luxusní penthaus na Praze 1 - 226m

4 + 1 226 m², bal. 7 m², ter. 24 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m
Praha 10

Byt s terasou na pronájem Praha 10 - 73m

2 + KK 73 m², ter. 14 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m
Praha 8

Luxusní byt se zahradou na Praze 8 - 346m

4 + KK 146 m², ter. 27 m²
Reserved
Zobrazit nemovitost
Supermakléřky - realitní komiks
Epizoda 3

Bez Realitky

Otevřít komiks
Epizoda 24

Židovské město

Otevřít komiks
Epizoda 16

Realitní timing

Otevřít komiks
Epizoda 27

Home Staging

Otevřít komiks
Epizoda 11

100% Hypotéka

Otevřít komiks
Epizoda 0

Začít od nuly

Otevřít komiks
Epizoda 5

Byt za Miliardu

Otevřít komiks
Epizoda 23

České tsunami

Otevřít komiks
Epizoda 12

Dovolená

Otevřít komiks
Epizoda 13

Byt v Pařížské

Otevřít komiks
Epizoda 25

Chinatown

Otevřít komiks
Epizoda 20

Dřevomorka

Otevřít komiks
Epizoda 21

Realitní mejdan

Otevřít komiks
Epizoda 18

Ztráta paměti

Otevřít komiks
Epizoda 1

Opičárna

Otevřít komiks
Epizoda 4

Milí Sousedé

Otevřít komiks
Epizoda 2

Snadné prachy

Otevřít komiks
Epizoda 8

Tráva

Otevřít komiks
Epizoda 19

Nábor nemovitosti

Otevřít komiks
Epizoda 7

Ryze Česká Realitka

Otevřít komiks
Epizoda 29

GDPR

Otevřít komiks
Epizoda 6

Neplatíte provizi

Otevřít komiks
Epizoda 26

Bez kupujícího

Otevřít komiks
Epizoda 9

B Tower

Otevřít komiks
Epizoda 28

1+1

Otevřít komiks
Epizoda 14

Bez Developera

Otevřít komiks
Epizoda 10

Černá díra

Otevřít komiks
Epizoda 15

Byt pro celebritu

Otevřít komiks
Epizoda 17

Bez Realitky 2

Otevřít komiks
Epizoda 22

Realitní TANGO

Otevřít komiks