Top hledané
Výsledky (0)
Před eurovolbami se museli lídři politických stran střetnout nejen mezi sebou, ale i s hodnocením umělé inteligence.

Eurokomisařem by měl být premiér Fiala, řekl Havlíček. Lídři stran se střetli s Green Dealem i s umělou inteligencí

Radim Červenka
07. června 2024
+ Přidat na Seznam.cz
3 minuty
Petr Fiala se debaty zúčastnil, Andrej Babiš nikoliv.

Ve velké předvolební superdebatě se střetli lídři parlamentních stran. Koalice spolu měla zastoupení v podobě tří předsedů stran, ovšem v evropských volbách kandidují na jedné kandidátce. Koalici SPD a Trikolóry zastupoval pouze předseda SPD Tomio Okamura zatímco předsedkyně Trikolóry se debaty nezúčastnila, i když se jedná o mimoparlamentní subjekt.

Další výjimkou mezi účastníky byl Karel Havlíček za ANO. Ostatní diskutující jsou předsedy stran, zatímco předseda hnutí ANO Andrej Babiš se diskuze nezúčastnil a nahradil ho jeho místopředseda Havlíček.

Debata připadla na začátek samotných evropských voleb, ty totiž neprobíhají ve všech zemích ve stejných dnech a řídí se zvyklostmi jednotlivých států. Ve čtvrtek tak začali volit Nizozemci, zatímco Češi vyrazí k volebním urnám od pátečních 14:00.

Prodej secesní vily, Praha východ - 609m
Prodej secesní vily, Praha východ - 609m, Okolí Prahy

„Já myslím, že je to vidět v porovnání se všemi ostatními. Europoslanci zvolení za SPD byli jediní, kteří vždy hlasovali proti Green Dealu, vždy proti migraci, a také vždy proti zasílání peněz a zbraní Ukrajině. Připomenu letos na jaře hlasování o posílání peněz a zbraní na Ukrajinu, jediní europoslanci za SPD hlasovali proti, jinak všichni hlasovali pro, jak tady jsou. Jsme současní jediné vlastenecké frakce Identita a demokracie a např. u té Ukrajiny paní Konečná z KSČM nehlasovala vůbec, já to nechápu, ale u nás jsme konzistentní a takto chceme postupovat dál,“

představil pozici SpD hned na úvod Tomio Okamura, několika vytýčených tezí se držel napříč pořadem a v podstatě je jen dokola opakoval. I s výpadem na komunistickou europoslankyni Kateřinu Konečnou, což pravděpodobně směřovalo k oslovení nerozhodnutých voličů, jenž se mezi oběma subjekty překrývají.

Umělá inteligence politiky velmi potěšila

Originálním motivem bylo vypracování sumáře politických programů stran umělou inteligenci. Takovýto tweet a plakát stvořený počítačem pak politici sami komentovali.

V případě hnutí ANO jak Karla Havlíčka, tak ostatní politiky zaujala nepřesně znázorněná česká vlajka. Ta měla symbolizovat nacionalistickou politiku ANO, za což umělou inteligenci reprezentant strany pochválil, ovšem nikdo nevěděl, proč je vlajka špatně zobrazena.

S vysvětlením musel přispěchat vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti), který uvedl, že umělá inteligence takovýmto způsobem reaguje na otázku autorských práv. Tím potvrdil erudici v tématu i důraz pirátské strany na digitálního světa.

„Já myslím, že ten plakát je v pohodě. Jednou z těch věcí, co přináší prosperující Evropu a Českou republika, je příležitost v ekonomicko-environmentální-transformaci. Já i Piráti jsme takoví kyberhipíci a jsme přesvědčení, že moderní technologie a inovace nám přinášejí to klíčové tj. prosperitu a zdraví. Důležité je, aby se prostředky z EU nepoužívaly na linky na toustový chleba, ale abychom tu transformaci skutečně dotáhli,“

hodnotil pirátský předseda Bartoš grafiku umělé inteligence.

Luxusní byt 2+kk na prodej, Praha 5 - 49m
Luxusní byt 2+kk na prodej, Praha 5 - 49m, Praha 5

Babišův Green Deal, podle Rakušana to bez něj nepůjde

Nespokojený byl s prací umělé inteligence pouze předseda lidovců Marian Jurečka, chyběla mu tam zelená barva, protože pro jeho stranu je příroda a krajina klíčová.

"My už teď měníme Green Deal. Je jako dům, v němž neuděláte dobře základy, teče do něj, je trošku nepevný a mohl by ohrožovat třeba prosperitu Evropy. Ten Green Deal byl schválen Andrejem Babišem a jeho vládou. My ho bohužel musíme opravovat,"

otevřel diskuzi o klíčové otázce evropského společenství premiér Petr Fiala, předseda ODS, čímž vyvolal hysterickou reakci Karla Havlíčka, kdy následovala slovní přestřelka mezi oběma politiky.

"Nebudeme říkat že Zelená dohoda je něco ze zásady špatného. Debata se stáčí na spalovací motory, ale co je špatného na biodiverzitě, co je špatného na čisté vodě, na tom, že další generace tady budou moci žít? "

vysvětlil následně Vít Rakušan (STAN) nevyhnutelnost klíčové politiky Evropy. Což ilustroval na příkladu Španělska, kde jsou dopady klimatické změny tak výrazné, že ani populisté se proti Green Dealu nestaví.

Posledním tématem byla otázka budoucího eurokomisaře za Česko. Všichni účastníci se shodli na tom, že ideální by bylo získat tzv. silné ekonomické portfolio. Svého zástupce v klíčové funkci budou vybírat za vládu Piráti a Starostové. S originálním řešením pak přišel opoziční lídr Havlíček

"Nedělám si legraci, eurokomisařem by se měl stát premiér Fiala,"

řekl Karel Havlíček, což vzápětí sám Fiala hodnotil jako strach opozice z jeho působení na domácí politické scéně. Nicméně i Jurečka uvedl, že výchozí pozice bývalých premiérů v Evropské komisi je výhodnější. Tomio Okamura by celou Evropskou komisi zrušil.

Zdroje: Česká televize, autorský článek

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze