Top hledané
Výsledky (0)
Přejeme Lize Minnelli všechno nejlepší k zítřejším narozeninám!

Držitelka Oscara a rebelka Liza Minnelli oslaví 75. narozeniny: představí se Catherine Zeta-Jones a zúčastnit se můžete i vy

Kateřina Ostrejšová
11. března 2021
+ Přidat na Seznam.cz
4 minuty čtení
Liza Minnelli

Americká legenda rozhodně na růžích ustláno neměla. Narodila se jedné z nejslavnějších hereček v Hollywoodu a musela tak podle svých slov dospívání zvládnout sama. Dokázala se však vymanit ze stínu slavné matky a už v 19 letech získala první ocenění za nejlepší herečku. Ve světe showbyznysu se drží déle jak 50 let. Letošní kulaté narozeniny plánuje oslavit virtuálně ve velkém stylu.  

Dcera legendární herečky a režiséra 

Ikonická zpěvačka a herečka Liza Minnelli se narodila 12. března 1946 v Los Angeles v Kalifornii. Už odmalička se pohybovala ve vysokých kruzích. Její matka Judy Garland byla jednou z nejslavnějších žen Hollywoodu. Věnovala se herectví a zpěvu. A právě svoji dceru velmi často brávala na svá představení. Mladá Minnelli tak byla v divadle a na plátně jako ryba ve vodě. Její otec Vincente Minnelli byl navíc velmi uznávaný režisér, od této branže tak nebylo úniku.  

Otevřít v galerii (5)
Liza Minnelli s matkou.
Liza Minnelli s matkou.Zdroj: Profimedia.cz

Velká sestra a chůva  

Rodiče se v roce 1951 rozváděli, pro Minnelli to tehdy znamenalo neustále pendlování mezi matkou a otcem. Matka se navíc později podruhé vdala a přivedla na svět dceru Lornu a syna Joeyho. Od té doby šly její mateřské povinnosti stranou a začala být závislá na antidepresivech. V tu chvíli se mladá Liza Minnelli musela starat nejenom o své dva nevlastní sourozence, ale také o závislou matku.   

"Matce došlo až později, že za něco stojím" 

S tolika rodinnými problémy neměla příliš času na studium a proto jako teenagerka školu v Kalifornii opustila a přestěhovala se do New Yorku, aby se naplno věnovala divadelní kariéře. V roce 1963 získala roli v muzikálu “Best Foot Forward”, ve kterém začala sbírat první výraznější ohlasy.  

V tu dobu se mimo jiné objevila v krátkém televizním seriálu její matky “The Judy Garland Show”. V rámci její show s ní vystupovala v Londýně, kde ohromila diváky i matku svojí hlasovou zdatností. 

„Bylo to, jako by si maminka najednou uvědomila, že jsem v něčem dobrá,“ 

uvedla Minnelli pro New York Times.  

Luxusní byt na pronájem Praha 1 - Staré Město
Luxusní byt na pronájem Praha 1 - Staré Město, Praha 1

Jedna z nejmladších oceněných umělkyň  

Otevřít v galerii (5)
Liza Minnelli v roce 1991.
Liza Minnelli v roce 1991.Zdroj: Profimedia.cz

První role na Broadwayi přišla v roce 1965, kde se objevila jako titulní postava ve filmu “Flora, The Red Menace”. Debut v hudební komedii přinesl Minnelli ocenění Tony Award za nejlepší herečku v muzikálu. V té době jí bylo pouhých devatenáct let, což z ní učinilo jednu z nejmladších umělkyň, která kdy cenu získala. 

A pak to přišlo - muzikál Kabaret 

V muzikálu “Kabaret” (1972) si zahrála největší filmovou roli. Drama režírované Bobem Fosseem předvedlo její pěvecké nadání i širokou hereckou škálu. Za svůj výstup získala Minnelli Oscara za nejlepší herečku. 

Úspěchy před bouří

Otevřít v galerii (5)
Liza Minnelli ve filmu The Act.
Liza Minnelli ve filmu The Act.Zdroj: Profimedia.cz

Na začátku sedmdesátých let natočila ještě několik dalších snímků (například “New York, New York”), žádný z nich ale velký úspěch nesklidil. Průlomový byl její comeback na Broadway v roce 1977 a film “The Act”, kde si zahrála zpěvačku se snahou oživit svoji hudební kariéru. Právě tady podala brilantní výkon a odnesla si druhou cenu Tony za nejlepší herečku.  

O několik let později zaznamenala další úspěch v romantické komedií “Arthur” (1981). Zahrála si servírku, která se zamiluje do bohatého, ale často opilého muže. Tehdy zřejmě netušila, že se jedná o poslední úspěšné dílo na hodně dlouhou dobu. 

80. léta ve znamení drog a alkoholu

Otevřít v galerii (5)
Liza Minnelli v roce 1977.
Liza Minnelli v roce 1977.Zdroj: Profimedia.cz

Osmdesátky rozhodně nebyly jejím nejšťastnějším obdobím. Své problémy začala utápět v drogách a alkoholu. Velmi často byla vídána, jak opouští kluby v hrozných stavech v ranních hodinách. Z tohoto kolotoče se dostala až na začátku devadesátých let. Velkou oporou v těžkém období byl její kamarád a malíř Andy Warhol. Právě on ji se závislostmi pomohl. Prozradil, že na jeden z večírku, který pořádal módní návrhář Halston, přišla s požadavkem, aby dostala všechny drogy, které v domě byly. 

Lásku nenašla ani na čtyřikrát  

V osobním životě se Minnelli příliš nedařilo. Vdaná byla hned čtyřikrát, žádné manželství ale nevyšlo. Její první manžel Peter Allen po jejich rozvodu dokonce oznámil, že není na ženy.  

„Provdala jsem se za Petera, který mi neřekl, že je gay. Všichni to věděli, jen já ne. A Zjistila jsem to tak… No, jak to říct. Už nikdy nikoho nepřekvapím příchodem domů,”  

svěřila se Minnelli. Ani s jedním ze čtyř manželů neměla děti.  

Otevřít v galerii (5)
Liza Minnelli
Liza MinnelliZdroj: Profimedia.cz

75 plánuje oslavit ve velkém stylu  

Zítřejší kulatiny plánuje oslavit stejným způsobem, jakým žije po zbytek svého života: ve velkém stylu. Narozeninové oslavy budou vysílány online na streamovací platformě Stellar. Na její show s názvem “Love Letter to Liza” jsou k dispozici vstupenky za 700 korun. Ve vysílání se představí Catherine Zeta-Jones, Andrew Rannells nebo Tony Hale.   

Liza Minnelli je živoucím příkladem toho, že věk je opravdu jenom číslo! My jí přejeme hlavně spoustu zdraví.  

Líbil se vám článek?
Diskuze 0 Vstoupit do diskuze